şükela:  tümü | bugün
  • dar fikirli insanlarin sacma bir duygusallik, turlu demagoji ve saptirmalarla cemkirdigi arkadas.

diger anlatimlardan ve iddialardan bagimsiz olarak, adamin direndigi, arbede yasandigi filan ifade ediliyor. biz gordugumuze dayanarak aksini ispat edemeyiz. oyle olduysa bir sey diyemem. ama iskenceye veya linc edilmeye calisilmis olma ihtimalinin hakli bir eylem olacagini savunanlari hayretle okuyorum. olaylari tek yonlu olarak ele almak, subjektiviteye teslim olmaktir yasananin tanimi.

herhalde herkes kanunlarin olmasi gerektigine hemfikirdir. iste bu kanunlar normalde evrensel hukuk ilkelerine, insan haklarina gore duzenleniyorlar ve bizim ulkemiz de bu kurallarla bagintili kanunlara sahip bir ulke - her ne kadar uygulamada sikintilar gorsek de. koydugun kanuna uymazsan veya onu kafana gore esnetirsen, bu seni kisa vadede veya uyguladigin spesifik durumlarda hakli gibi gosterebilir ama uzun vadede kanunun var olmasinin bir anlami olmaz. bu sefer herkes suclu oldugunu dusundugu birini linc etme hakkini gorur kendinde. polis her gozaltina aldiginin suclu veya sucsuz oldugu kesinlesmeden agzini burnunu kirar. yani olay sudur:"bu adam terorist o zaman bulundugu anda gebertilsin"e resmi olarak indirgenmesi tehlikeli bir seydir ve keyfi uygulamalarin onunu acar. ileride sucsuz olan birinin zarar gormesine veya kanun uygulayicinin gereginden sert mudahelesine neden olabilir. yakin gecmiste bu tarz eylemlerin nasil bir radikallesmeye sebep oldugunu gorduk hep beraber.

yani yapmak istedigim sey bir duyar kasma, bir humanistlik, aman efendim bir muhaliflik, yok igrenc bir mahlukata deger vermek degildir. tamamen kanunlarin tutarliligindan, hukukun ustunlugu ve guvenilirliginden bahsetmekteyim. ben bir birey olarak tabii ki o herife sonsuz bir nefret duyuyorum. keske en acili sekilde geberse diye diliyorum. fakat devlet kurumlarinin perspektifinden bakildiginda, benim veya baska bir bireyin konulara dayali bireysel dusuncesi kanunun yarattigi standartlarin ustune cikmamali. devlet boyle bir seyi kabul etmemeli ve onaylamamalidir. insan haklari evrensel bildirgesi, kapsayici anlamda kafa yorularak, uzerlerinde dusunup tartisarak ve saglamasi yapilarak belirlenen maddelerle olusturulmustur. bu bildiriye gore iskence ve linc suctur.
  • niye bu kadar abartılmış büşra pekin'i teselli etmek istemesi anlamadım. sonuçta bir arkadaşına destek olmuş ve bakma sen bu çocuklara demiştir, burda büşra pekin'e ve beğenmedikleri her durumda herkese acımasız eleştiriler yapan sözlük ahalisi bir "ergen" tabirini kaldıramıyor mu? e sizin yaptığınız onca sert muameleyi nasıl kaldırıyo o zaman bu ünlüler?
  • söylediğinde haklı olan kişidir. çünkü suç ne olursa olsun, fail kim olursa olsun kamuyu temsil eden kişilerin faillere yönelik her türlü fiziksel saldırısı suçtur. kıyas bile kabul etmez, ancak bugün reina saldırganına işkencenin meşru görülmesi demek, yarın toplumsal bir eyleme katılan üniversiteli gence işkencenin de toplumun bir kesimi tarafından meşrulaştırılması anlamına gelecek. nitekim bugün bile işkenceye toplumsal grupların önemli bir bölümü destek veriyor, meşru şiddetin işkence üzerinden tesisine destek veriyor.

elbette öfkeliyiz, elbette etkin bir mücadele süreci peşindeyiz; ancak etkin mücadele bu değil. kendi öfkemiz ve nefretimiz içinde boğulmamak için biraz sağduyulu olmak gerekiyor. hele ki şu günlerde.
  • sevdiğim ve samimi bulduğum bir adam, az önce attığı tweetle şaşırtmıştır:

link

"bu ekşicilerin çoğu ırkçı cinsiyetçi homofobik konformist arap ve kürt düşmanı.bi de kendilerini türkiye toplumunun üzerinde görüyorlar..."
  • ekşi sözlük'e kombo giydirmiştir maşallah
  • demin twitter'da sabri ile ilgili içini dökmüş ve ekşi sözlükçülere geçirmiştir.
    ben katılıyorum sadi'ye...

https://twitter.com/…cece/status/610938278972362752
  • abi adam gerçek hayatta da "siz benim için hiç şeyapmayın ya" modunda. daha ne olsun.
  • açıklanamaz derecede iyi insan hissi yayan adamdır. böyle ailedenmiş gibi, otobüste yer veren genç gibi, pazar dönüşü poşetinize yardım edecekmiş gibi, saygılı ama klasik değil, yeri geldiğinde sizinle terbiyesini bozmadan tartışabilecekmiş gibi bir his veriyor. açıklanamaz. seviyorum. işler güçler'in muhteşem üçlüsünün hepsini ayrı ayrı seviyorum ama sadi'yi bir başka seviyorum.
  • bir söyleşi sırasında selçuk aydemir'e sadi için "neden ekipten ayrıldı? düğün dernek'de, kardeş payı'nda neden rol almadı?" diye sormuştum. o da 'sadi farklı bir yol izlemek istedi. büyük projelerin bir parçası olmak yerine, kendi işlerini yapmak istedi' demişti.

yakın bir zamanda olaylar olaylar isimli yazıp-yönettiği bir filmi vizyona girecek sadi'nin. zimbabwe'den sevgilerle isimli akla zarar ve çok nevi şahsına münhasır bir program yaptı. yani hakikaten kendi işlerini yapıyor, kendi yolunda ilerliyor bu adam. 70 milyon tl hasılat yapmış bir filmde oynamayı reddediyor. 35 bölüm süren ve bölüm başı binlerce tl kazanacağı bir projeyi reddediyor. ama bizim ekşi sözlüğün cevval ve akl'ı evvel yazarlarımız kendisinin ilgi çekmeye çalıştığını iddia ediyor. bir de ergen irisi vs. diyerek hakaret ediyor, üzerine çaptan düşmüş bir oyuncu olduğunu söylüyorlar.

peki neden? çünkü gerizekalılar arkadaşım. hakikaten gerizekalılar. bilmem kaç yüz bin kişinin yazdığı, hiçbir gelir elde etmediği üzerine sahibini zengin ettikleri bir siteyi sahipleniyorlar. kendilerini bir yere ait hissetmek ve önemli olduklarını düşünmek istiyorlar. ama hayır, böyle bir durum yok. yoldan geçen herkesin 10-12 ay bekleyerek üye olabildiği bir forum sadece burası. (ekşi sözlük son yıllarda foruma dönüştü evet) ananı, bacını kötü yürekli tecavüzcülerden koruyormuş triplerine girmene gerek yok yani

tanım: ekşi sözlüğün çoğunluğuna ters bir şekilde içinde koyunluk barındırmayan, herkesin ak dediğine siyah diyebilen bir oyuncudur.
  • ırkçılığa lanet okuyan birisidir. öyle ki kendini dünya vatandaşı olarak tanımlar, çerkes olduğunu ağzından bir kere bile duyamazsınız. çerkeslere ayrı bir ilgi göstermez. hatta çerkes gördü mü döner kaçar.
    yaa aga şu adamın çerkeslikten aldığı tadı hitler almanlıktan almıyodur amk, millete ırkçı diye yaygara basıyor. bu barış güvercini ayaklarını geç be sadicece, sizler meclis'e zaten yani abi. ne gerek var. kafasına sinek konunca"sivrisineklerden faşist saldırı!!" diyecek tipler gibi davranma, boşver.
    bu arada filmin çıkıyormuş heralde, hayırlı olsun karşim.