şükela:  tümü | bugün
 • batı trakya türklerinin sembol simlerindendir. çok mücadele etmiştir. lozan antlaşmasına dayanan azınlık haklarını bile vermeyen yunanistan devletine karşı yıllarca mücadele etmiş ve bir tesadüf sonucu, lozan antlaşmasının yapıldığı 24 temmuz tarihinde, tesadüfî bir trafik kazasıyla aramızdan ayrılmıştır.

  nette şöyle bir biyografi buldum:

  1947 yılında gümülcine vilayeti'nin küçük sirkeli (ağra)köyün'de dünyaya gelen dr.sadık ahmet,ilk öğrenimini kendi köyünde,orta öğrenimini de gümülcine'deki celal bayar lisesi'nde tamamladı. 1966-67 yılında önce ankara tıp fakültesi'ne,bir yıl sonra da selanik üniversitesi tıp fakültesi'ne giren dr.sadık ahmet 1977 yılında bu fakülteden hekim olarak mezun oldu. üniversite mezuniyetini yunan ordusunda 34 aylık piyade erliği izledi.hemen ardın da orta yunanistan'da bir yıl mecburi hekimlik hizmetinde bulunarak 1978 yılında bati trakya'ya döndü. batı trakya'ya gelişiyle birlikte bir yandan cerrah ihtisası yaparken diğer yandan da,toplum sorunlarıyla yakından ilgilenmeye başladı.1984 yılında operatör ünvanını elde ettiğinde toplum içine daha çok girmeye ve dolayısıyla da toplum sorunlarıyla da daha çok ilgilenmeye başladı.

  dr.sadık ahmet 1985 yılında batı trakya çapında bir imza kampanyası başlattı.amacı,batı trakya türkleri'nin sorunlarını tüm dünya kamuoyuna duyurmaktı.yaklaşık 15.000 imza topladığı bir sırada 8 ağustos 1986 tarihinde tutuklandı. 25 eylül 1987 tarihinde tek başına selanik'e giderek,orada toplantı halinde bulunan demokrasi insan hakları üyelerine,toplum sorunlarını içeren bir broşür dağıttı. 1988 yılında imza kampanyasından ötürü 30 ay hapis cezasına çarptırıldı ki,bu karar halen yüksek mahkeme nezdinde temyiz edilmiş bulunmaktadır.

  18 haziran 1989 milletvekili genel seçimlerinde batı trakya türkleri'nin ilk bağımsız milletvekili seçildi.5 kasım 1989 seçimleri öncesinde milletvekili adaylığı iptal edildi.26 ocak 1990 tarihinde,batı trakya türkleri'ne "türk" diye hitap ettiği için 18 ay hapis cezasına çarptırıldı ve selanik dudullu hapishanesi'ne gönderildi.2 ay hapis yattıktan sonra,hapis cezası paraya çevrildi ve serbest bırakıldı. 8 nisan 1990 milletvekili seçimlerinde aday oldu ve ikinci kez bağımsız milletvekili seçildi.12 eylül 1992 tarihinde dostluk-eşitlik-barış (dep) adında batı trakya türkleri'nin ilk siyasi partisini kurdu.24 temmuz 1995 tarihinde geçirmiş olduğu şaibeli bir trafik kazası sonucunda aramızdan ayrıldı.ne tesadüftür ki 24 temmuz 1923 tarihinde de lozan antlaşması imza edilmişti. dr.sadık ahmet,evli ve iki çocuk babası olup yunanca, ingilizce ve fransızca biliyordu.
 • sadik ahmetin bati trakya turkleri icin yaptiklari tartisilamaz ancak olumu bahsedildigi gibi saibeli degildir. trafik kazasindan sonra bolge ablukaya alinmis, turkiye ve avrupadan gelen uzmanlarin inceleme yapmasina izin verilmistir. sadik ahmetin arabasina carpan traktorun surucusu mahkemece suclu bulunmus ve cezasini odemistir. kazanin oldugu yerde daha onceden ve sonra olumlu trafik kazalari olmustur.
 • türkiye nin farklı şehirlerinde**** adının parklara, sokaklara ve caddelere verildiği merhum batı trakya lideri
 • izmitte bir çay bahçesinin, avcılarda da bir caddenin adı.
 • (bkz: ışık ahmet)
 • batı trakya türk azınlığının sesini tüm dünyaya duyurmayı kendisine amaç edinmiş
  dava adamıdır. asıl mesleği doktorluktur.ilk olarak 1985 yılında
  batı trakya türklerinin sorunlarını dünya kamuoyuna duyurmak amacıyla bir imza kampanyası
  başlatmış, 1986 yılında bu kampanya nedeniyle tutuklanmıştır. 1987 yılında tek başına selaniğe giderek orada toplantı halinde bulunan demokrasi ve insan hakları üyelerine batı trakya türklerinin sorunlarını anlatan bildiriler dağıttı. 1988 yılında 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. bu karar uluslararası kuruluşlarında baskılarıyla halen yunanistan yüksek mahkemesinde temyiz halinde bulunmaktadır. yunananistan'ın yıldırma, sindirme politikalarına boyun eğmeyip iki defa bağımsız olarak
  milletvekili seçilmeyi başarmıştır. bir kez de milletvekili adaylığı iptal edilmiştir.
  1990 yılında yaptığı bir konuşmada batı trakyadaki mensubu olduğu azınlığa türk dediği için
  tutuklandı ve 18 ay hapis cezasına çarptırıldı. iki ay hapis yattıktan sonra cezasının geri kalanı paraya çevrilerek serbest kaldı.24 temmuz 1995 şüpheli bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

  bu entryden de anlaşılacağı üzre yunanistan da ki batı trakya türk azınlığı halen kendisine türk diyememektedir. yunanistan'a göre batı trakya da türk yoktur müslüman olmuş yunanlar vardır. isminin başında türk olan herhangi bir sivil toplum örgütü kurmak mümkün değildir. daha önceden kurulanların da ismi polis zoruyla değiştirilmiştir. kendinizi bir resmi makamda türk olarak tanıtmak veya bir konuşmada ben türk'üm demek tehlikeli etnik ayrımcılık gibi bir gerekçeyle yunan ceza makamlarınca 18 ayla ödüllendirilmektedir.
  1985 te doktor sadık ahmet'in başlattığı avrupa-dünya nezdinde hak arama kampanyası ne hikmetse avrupa birliği tarafından hak ettiği desteği görmemiştir. bugüne kadar avrupanın herhangi bir yerinden birilerinin gelip bizimle halay çekmişliği yoktur. ya da yunanistan'ın avrupa ya giden yolu hiçbir zaman gümülcineden geçmemiştir. halbuki bizim başlıca istediğimiz şey türkiye de herkesin ben rum um ben ermeniyim ben arnavutum ben lazım ben kürtüm dediği gibi yunanistan sınırları içinde özgürce ben türk üm diyebilmektir. halay çekmesek, karşılıklı gidip gelmesekte olur arada bir selam göndersinler bizim de orada olduğumuzu unutmasınlar yeter.

  doktor sadık ahmet hakkında daha fazla bilgi için;

  http://www.batitrakyalilar.com/
 • istanbul büyükçekmece'de bulunan dr. sadık ahmet ilköğretim okulu 12.09.1995 tarihinde açılmıştır. bu açılışta polis memuru satılmış göcen, tansu çiller'in helikopterinin kuyruk pervanesinin çarpması sonucu hayatını kaybetmiştir.
 • bu da olmustur. hayatini yunanistan'daki turk azinligin haklarini savunmaya adamis bu cesur adamin ergenekon'un bati trakya'daki uzantisi oldugu iddia edilmistir. . .

  http://www.azinlikca.org/…kca44_ibram_onsunoglu.pdf

  (bkz: yuh)
 • türk'üm dediği için yunanistan mahkemesinde yargılanan dava adamı. tüyler diken diken;

  http://www.youtube.com/watch?v=_jttatbi6nk
 • rauf denktaşa söven palikaryaların , iç ve dış uzantıları tarafından hiç sevilmeyen , nefret edilen ve şehit edilen batı trakya türk azınlığın temsilcisi türk. eğer kıbrıs barış harekatı olmasaydı rauf denktaş'da sadık ahmetin pozisyonunda yok edilecek ve sadece azınlık lideri olarak anılacaktı. sadık ahmet'in şansızlığı, rauf denktaş'ın şansı sayesinde birisi azınlık lideri olarak hak'ka yürüdü, diğeri cumhurbaşkanı.rahmet üzere olsun.