şükela:  tümü | bugün
  • pınar kür'ün can yayınları tarafından basılan yeni romanı.
  • pınar kür okuyucuya kendisini unutturmamak için yazmış herhalde, bir saatte okunuluyor.
  • ülkeyi terk edip bir daha geri dönmeme isteğini perçinleyen bir pınar kür romanı. her ne kadar kurgusu belli noktalarda tahmin edilebilir olsa da romanın okuyucusuna zevk veren bir temposu vardır.

--- spoiler ---

iş etiğinden ikili ilişkilere, sofra/rakı adabından kamusal alandaki her tür değişimi ve yozlaşmayı insanın gözünün içine sokmadan edebiyat ürününe yakışır biçimde sunan eser.

--- spoiler ---

zeyl: konuşma cümleleri dışında da sürekli denk geldiğim için yazmadan geçemedim bayağı ve basbayağı sözcükleri roman koyunca sondaki "ı" harfi olmadan kullanılmıştır. ayrıca birkaç tashih hatası da mevcut olan roman can yayınları tarafından yayımlandığı için beni şaşırtmamıştır.
  • pınar kür'ün 10 yıl aradan sonra yazdığı, 50 yaşını aşmış bir adamın gençliğinden beri hayal ettiği şeyleri (meslek, aşk vs.) yapamaması, hayatı ertelemesi ve çevresine olan minnettarlığını gösterirken yaşadıklarını konu alan kitabıdır.

--- spoiler ---

genel olarak vermek istediği, hayatta hayallerin peşinden gitmedikçe kendimizi yanlış yerlerde, doğru sandığımız kişilerden kazık yiyerek bulabiliriz mesajını sade ve net bir dille anlatmıştır.

fakat roman boyunca olan olayların çok havada kaldığı da aşikardır 'neden' ve 'nasıl' sorularını sıkça sordurtur okuyucuya.

peşine takılan 'genç adam'ı hiç sorgulamaması, kitabın sonunda patlayan olayların sebebini sorgulamaması ve tepksiz kalması biraz garipsenebilir. mesela çocukluk arkadaşının sadık beye ihaneti neden bu kadar fazlaydı? sadece lisedeki aşkını ondan çaldı diye mi? öyleyse neden bu aşk kitapta önemsiz bir ayrıntı olarak anlatıldı? sadık'ın hayalindeki meslek ve bunu gerçekleştirememesi daha çok vurgulanmıştı. kitabın sonunda 'ee ne alaka' diyebilirsiniz bazı şeyler için.

'genç adam' ise muhtemelen vicdanı ya da kalbinin sesi olarak betimlenmiş. bu da romanın ortalarında tahmin ediliyor. fakat roman boyunca adamı bir kaç kişinin görmüş olması da beni tereddütte bıraktı diyebilirim.

--- spoiler ---

boş zamanınız varsa okumanızı tavsiye ederim.
  • pınar kür'ü ve romanlarını çok sevsem de bu kitabını sevemedim, beğenmedim.

--- spoiler ---

kitapla ilgili beğendiğim nokta, sadık bey'in hayatını sorgularken sürekli geçmişe dönmesiydi. içime bir sıkıntı oturdu. gençlik dönemlerinde sürekli bir şeyler yapma düşüncesi olan, planlar yapan hatta bu planları hayata geçirme fırsatı da elinde olan bir insanın 30 yıl sonra "olmasını istemediği hayat"ı yaşıyor oluşu böyle yavaş yavaş içime oturmaya başladı. kitabın sonunda büyük bir kütle olarak karnıma yerleşti sanki. sadık bey'in aslında ben olacağını hatırlattı bana.

beğenmediğim kısım ise hayal görme kısımları. ben kitaplardaki aslında o kişi hiç yokmuş, hayalmiş, meğerse bruce wills ölüymüş durumlarını hiç sevmiyorum. işin içinden sıyrılma kolaylığı gibi geliyor.

--- spoiler ---