şükela:  tümü | bugün
  • fujifilm karaköy showroom'unda iki gün önce seminer veren fotoğrafçı.

seminer verecek kapasitede olmaması bir yana, iki saat boyunca kendinin ve fujifilm x serisi makinelerin reklâmını yaptı. ciddiye alıp kim olduğunu araştırmadan gitmiştim ama hepi-topu netfotoğraf üyeliği falan olan bir fotoğrafçı kendisi. 1x.com'da üyeliğini ve hâliyle fotoğrafını bulamadım meselâ. söylediğine göre birtakım ödüller filan almış ama internette ciddi bir yerde kaydına veya ünlü bir fotoğrafına rastlamadım.

portrede steve mccurry ve sokak fotoğrafçılığında ara güler'in stilini kötü bir şekilde taklit ediyor sadece. renkli fotoğrafları komple yaramaz, siyah beyazları da birçok yetenekli amatör fotoğrafçıdan kötü. 85'ten beri fotoğraf çekiyormuş da, zamanında parasızlıktan orwo filmlerle fotoğraf çekmiş de, dijital varken analog'a gerek yokmuş da, fujifilm makineler süpremiş de falan filan işte.

hâsılı 4 tane vasat slideshow izleyip dağıldık. sokak ve belgesel fotoğrafçılığı üzerine biraz bilgi verseydi kendisi daha iyiydi, ama salondaki güruh da "ay hocam çok güzeeel" kıvamında, gayet yüzeysel tipler olunca böyle bir talep de gelmedi tabi. benim hevesim henüz ilk 10 dakikada kaçmıştı ama saygısızlık edecek hâlim yoktu tabi ki.

ucuz etin yahnisi mi diyeyim ne diyeyim bilemedim. sınıfta kaldın fujifilm, reklâmına eyvallah ama karşılığında kaydadeğer bir şeyler yaparsan sevinirim. çıkışta bir makara fujifilm fujichrome provia 100f aldım, sadık bey'i andım. burayı okuyorsanız eğer; provia veya velvia fujifilm'in veya herhangi bir markanın tüm dijital makinelerinden daha iyi sadık bey, güvenin bana. keşke kodachrome da yaşasa...

fujifilm sözüm sana; çok iyi fotoğraf çekmem ama teknik semineri bu adamdan daha iyi veririm. bi xt-2 hibe etsene sana zahmet? hatta birkaç yüz makara velvia ile de çözebiliriz bu işi.