şükela:  tümü | bugün
 • 2008'de başlayan kripto para serüveninde 20 (!) yıllık deneyimi olan şahıs. kendisi saadet zinciri değilmiş, gazeteye ilan vermiş.

  daha kaç yıldır var olduğunu bilmediği bir sektör için kendini uzman ilan edenler ülkesi burası.
 • 2006 yılında 8.000 adet bitcoin'i 54 dolara aldığını söyleyen/iddia eden kahverengi deri ceketli abimiz.

  ağğğbimm. selamlar.

  gazete röportajında ; "şu anda 80 milyon dolar civarında. ben bunu exchange'lerle 570 milyon dolara döndürdüm. hiç yapılmayanları yaptım. 570 milyon dolar bitcoin en son 19 bin 800 dolara çıktığı zaman 1 milyar 150 milyon dolar oldu. o zaman sattım. 11 bin 500 dolara düştüğünde tekrar aldım. şimdi ben bunu satmaya kalksam bitcoin etkilenir. bitcoin bu sene 300 bin dolara kadar yükselebilir" demiş.

  öeh.
 • 2008 yılında çıkan bitcoin'i 2006 yılında almayı başarmış bir ticari zeka. boş demiyoruz erken kalkan yol alır diye.

  adamın hikayesi baştan sona düzmece. 19.800 dolara çıkınca satmışta 11.500 den almışmış.

  ayrıca kendi ürettiği coine 100 dolar değer biçmiş.

  hayır işin kötüsü buna inanacak yatırım yapacak adamlar çıkacak. doğal olarak dolandırılacaklar. sonra vay efendim coin dünyası balon.
 • satoshi nakamoto'nun gercek adi.
 • https://twitter.com/sadunkaya

  sadun kaya
  @sadunkaya
  ı have worked as general manager at many of the big companies. now, ı have been directing anafis holding companies group as ceo.

  turkey
  gamesilk.com
  joined april 2009

  http://www.haberinyoksa.com/…kutmayacak-h19182.html

  sadun kaya: ’’asılsız haberler bizi korkutmayacak’’
  türkiye’de gerçekleştirdiği yatırımlarla sektöründe ipi göğüsleyen ve türkiye’yi uluslararası alanda temsil eden anafis şirketler gurubu yönetim kurulu başkanı sadun kaya, son haftalarda şirketleri hakkında, hiçbir temel dayanağı olmadan çıkartılan haberler hakkında son derece üzgün olduklarını fakat bu tarz asılsız haberlerin bir iş adamı olarak yatırım yapma konusundaki cesaretini ve kararlılığını etkilemeyeceğini belirtti.

  11 ocak 2018 perşembe 15:50

  son yıllarda sektöründe yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren ve gerçekleştirdiği milyon dolarlık yatırımlarla büyük katma değer oluşturan anafis şirketler gurubu yönetim kurulu başkanı sadun kaya türk mühendislerin geliştirdiği ilk ve tek yerli coin olan sha-256 (bitcoin) ile ripple teknolojileri turcoin’ ile türkiye’ de büyük bir boşluğu doldurdu.

  25.000.000 usd yatırımla hayata geçirdiği mining üretim tesisleri ile yatırımlarını her geçen gün arttıran sadun kaya, ne yazık ki meyve veren ağaç taşlanır atasözünü destekler bir şekilde itibarsızlaştırma hareketiyle karşı karşıya. geçtiğimiz haftalarda, kurumları ile hiçbir ilgisi olmayan kişi ve kişilerin sanki anafis şirketler gurubu yöneticisi gibi lanse edildiğini belirten sadun kaya’’ bu zamana kadar bir iş adamı olarak kanunların dışında bir çalışmamız olmadı. attığımız her adım da gerçekleştirdiğimiz her yatırımda, ülkemizin ve milletimizin menfaatini düşündük. ne kadar yarar sağlarız diye gecemizi gündüzümüze katarak yatırım yaptık. kurumumuza cevap hakkı verilemeden, fikri alınmadan yapılan asılsız haberler karşısında da üzüntümüzü gizlemeyeceğiz. bu konuda gerekli yasal işlemlerin yapmaya başladığımızı, en kısa sürede bu haberlerin doğru olmadığını ispat edeceğiz. bu tarz haberlerin, benim ve tüm anafis ailesinin yatırım yapma, katma değer oluşturma, istihdam yaratma gibi hedeflerini etkilemeyeceğini, korkutmayacağını tüm halkımızla paylaşmak istiyorum. 2023 hedeflerine koşar adımlarla giden güçlü bir türkiye için yatırım yapmaya devam edeceğiz ‘’ dedi.

  http://www.hurriyet.com.tr/…ik-titan-coktu-40870041

  100 milyon liralık 'titan' çöktü!
  dinçer gökçe
  dgokce@hurriyet.com.tr

  son titan skandalı eskişehir’de patlak verdi. dijital para sistemine yatırım yaptıkları vaadi ile 10 bin kadar kişiden 100 milyon liraya yakın para topladılar. toplanan paraların bir bölümü kıbrıs’taki bir şirketin hesabına yatırıldı. sisteme para yatıranlar dolandırıldıklarını iddia ederken, şirketin ortakları ise bir birlerine yönelik mal kaçırma suçlamasında bulundu. oyuncu şebnem schaefer ise, tanıtımında yer aldığı sistemin dolandırıcılık amaçlı olduğunu bilmediğini söyledi.
  8 ay önce kuruldu

  çiftlik bank skandalının yankıları sürerken, batan son ‘titan saadet zinciri’ne ilişkin haber eskişehir’den geldi. geçen yılın başında 1 milyon tl sermayeli hipper aş (hipper bilgi sist. ve yatırım aş) adı ile bir şirket kuruldu. muhammed satıroğlu’nun (24) yüzde 51, sadun kaya’nın yüzde 49 hissedar olduğu şirket, yerli kripto para olarak lanse edilen turcoin ile gündeme geldi. ancak, şirket hiçbir zaman bddk tarafından lisans verilen elektronik para ve ödeme kuruluşlarının arasında yer almadı. şirkete ilişkin yapılan tanıtım ve sunumlarda, kocaeli’nde dev bir coin tesisi kurulduğu yönünde paylaşımlarda da bulunuldu.

  100 milyon liralık titan çöktü

  saadet zinciri modeli

  ancak sistem, tipik saadet zinciri mantığı faaliyet gösteriyordu. sisteme üye kazandırmak için çeşitli vaatlerde bulunuldu. paylaşılan kazanç tablosuna göre sisteme 1500 tl’lik paket alınarak da üye olunabildi, 46 bin 500 tl’lik paket alınarak da… alınan her bir paket için de belli bir aylık veya yıllık kazanç elde edilebildiği belirtildi. yapılan açıklamalara göre örneğin 15 bin tl’lik paket alan kişinin aylık kazancı 2 bin 500 tl olurken, en yüksek tutarlı paket olan 46 bin 500 liralık paket alan kişinin aylık kazancı ise 7 bin 750 lira olacağı belirtildi.

  paralar kıbrıs’a

  kâr payı elde etmek isteyen üyelerin para yatırdığı şirketin kıbrıs’ta kurulu sadun kaya’ya ait gbc digital games marketing ltd. şirketi olduğu anlaşıldı. sistem, yeni üye olanların parası ile eskilerin parası ödenerek bir süre sürdürüldü.

  lüks otomobil dağıttılar

  sisteme daha fazla dahil etmek için düzenlenen törenlerde zaman zaman lüks otomobil dağıtımları da yapıldı. oyuncu şebnem sheffer’ın sunuculuğunu yaptığı 8 ekim 2017’deki büyük tanıtım toplantısında bazı kişilere mercedes marka otomobil dağıtıldı. hurriyet.com.tr’nin konuştuğu kişilerden bazıları, “törende öyle gösterildi ancak bazı araçlar formalite olarak dağıtıldı. çünkü daha fazla insanın dahil olması için öyle bir görüntü verildi. bazı kişilere ise gerçekten de araç verildi” dedi.

  100 milyon liralık titan çöktü

  üyeler ortada kaldı

  yeni katılanların parası ile eskilerin parasının ödendiği sistem iki hafta kadar önce tıkandı. üyelere ödeme yapılamadı. şirket merkezine ulaşamayan çok sayıda üye, dolandırıldıkları iddiası ile paylaşımlarda bulunuyor. bazı üyelerin, sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıkları öğrenildi.

  ‘paralar kıbrıs’a gitti ortak mal kaçırdı’

  konu ile ilgili ulaştığımız hipper aş’nin kurucu ortağı muhammed satıroğlu “ben, şirketim üzerinden aracılık yaptım. hipper aş’nin banka hesabına giren tek kuruş para yok. paralar, sadun kaya’nın kıbrıs’taki şirketine aktarıldı. bu kişinin mal kaçırdığını duyuyoruz. konu ile ilgili hem ihtarname çektim hem savcılığa suç duyurusunda bulundum” dedi.
  100 milyon liralık titan çöktü

  muhammed satıroğlu (24), hipper aş'de yüzde 49 hisseye sahip ortağı sadun kaya'yı suçladı.

  ne kadar para yatırıldı bilmiyorum

  suçlamaların odağındaki isim sadun kaya (50) ise "benim ve şirketimin hesabına yatırılan paralar oldu. ancak miktarı net olarak bilmiyorum; hesaplara bakmam gerek. hakkımdaki zimmet suçlaması doğru değil. mal kaçırdığım söz konusu değil. esas olarak bana bu suçlamalarda bulunan kişiler ciddi yolsuzluk yapmış durumda. benim hesaplarıma yatırılan paraları, blokenin kalkması halinde geri iade edeceğim" dedi.

  çok fazla araştırmadım

  sistemin ilk büyük tanıtım toplantısında yer alan oyuncu şebnem schaefer ise, yapılan işin dolandırıcılık olduğunu bilmediğini söyledi. kendisine verilen bilgiler doğrultusunda hareket ettiğini kaydeden schaefer, çok fazla araştırma yapmadığını, bir ajans vasıtası ile kendisine ve oyuncu ipek tanrıyar’a ulaşıldığını belirtti.
  100 milyon liralık titan çöktü

  en düşük paket tutarı kısa süre sonra 1500 liradan 2 bin liraya, en yüksek paket tutarı ise 62 bin liraya çıkarıldı.

  perişan olmuş durumdayım

  sisteme para yatıran binlerce kişiye ödemelerin nasıl yapılacağı belirsizliğini koruyor. paylaştığı banka dekontlarına göre sisteme 560 bin lira para yatırdığı anlaşılan h. b. (38) “bir süre önce, yaptığım ticaret nedeni ile battım. daha sonra bu sistemi duydum. biraz araştırdım. daha önceki zararımı karşılamak için bu işe girmeye karar verdim. ailemin, kardeşlerimin de parasını alarak bu işe girdim. ancak şimdi perişan olmuş durumdayım. ne yapacağımı bilemiyorum. girdiğime pişman olmuş durumdayım” dedi. banka dekontlarına göre b.’nin 560 bin lira yatırdığı mehmet yetim ise, konu ile ilgili açıklama yapmak istemediğini belirtti.
  100 milyon liralık titan çöktü
 • https://twitter.com/sadunkaya

  sadun kaya
  @sadunkaya
  ı have worked as general manager at many of the big companies. now, ı have been directing anafis holding companies group as ceo.

  turkey
  gamesilk.com
  joined april 2009

  sadun kaya kimdir?

  sadun kaya, 1968 yılında kırşehir’de doğan bir türk iş adamıdır. marmara üniversitesi ingiliz dili ve edebiyatı ardından, istanbul teknik üniversitesi inşaat bölümü’nden mezun olduğu bilinmektedir. 56 ülke gezip gören sadun kaya 9 dil bildiğini belirtiyor. cahil halkı kandırma sanatını da lisan olarak sayarsak 10 dil biliyor. türkiye’nin online oyun sektöründe e-pin kodu satışlarının yapıldığı sektörde kısa sürede avrupa’ya açılmış. birçok ülke ile anlaşma imzalamış şirket, gscash ile sonrasında vergi sorunu nedeniyle kıbrıs’ta devam etmiştir. ingiltere’de de şirket kuran iş adamı, visa, vodafone, master card, türk telekom, upt, ptt, paypal ve moneygram gibi 43 şirketin türkiye elektronik para derneğinin kurucusudur.

  son zamanlar tüm dünyanın gündemine oturan kripto para haberleri ile birlikte ”ben zaten 20 yıldır bu segmentteyim” diyerek insanların beğenisini kazanan iş adamı sadun kaya, 30 yıllık deneyimiyle katkı sağlamaya gelmiştir.

  http://www.haberinyoksa.com/…kutmayacak-h19182.html

  sadun kaya: ’’asılsız haberler bizi korkutmayacak’’
  türkiye’de gerçekleştirdiği yatırımlarla sektöründe ipi göğüsleyen ve türkiye’yi uluslararası alanda temsil eden anafis şirketler gurubu yönetim kurulu başkanı sadun kaya, son haftalarda şirketleri hakkında, hiçbir temel dayanağı olmadan çıkartılan haberler hakkında son derece üzgün olduklarını fakat bu tarz asılsız haberlerin bir iş adamı olarak yatırım yapma konusundaki cesaretini ve kararlılığını etkilemeyeceğini belirtti.

  11 ocak 2018 perşembe 15:50

  son yıllarda sektöründe yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren ve gerçekleştirdiği milyon dolarlık yatırımlarla büyük katma değer oluşturan anafis şirketler gurubu yönetim kurulu başkanı sadun kaya türk mühendislerin geliştirdiği ilk ve tek yerli coin olan sha-256 (bitcoin) ile ripple teknolojileri turcoin’ ile türkiye’ de büyük bir boşluğu doldurdu.

  25.000.000 usd yatırımla hayata geçirdiği mining üretim tesisleri ile yatırımlarını her geçen gün arttıran sadun kaya, ne yazık ki meyve veren ağaç taşlanır atasözünü destekler bir şekilde itibarsızlaştırma hareketiyle karşı karşıya. geçtiğimiz haftalarda, kurumları ile hiçbir ilgisi olmayan kişi ve kişilerin sanki anafis şirketler gurubu yöneticisi gibi lanse edildiğini belirten sadun kaya’’ bu zamana kadar bir iş adamı olarak kanunların dışında bir çalışmamız olmadı. attığımız her adım da gerçekleştirdiğimiz her yatırımda, ülkemizin ve milletimizin menfaatini düşündük. ne kadar yarar sağlarız diye gecemizi gündüzümüze katarak yatırım yaptık. kurumumuza cevap hakkı verilemeden, fikri alınmadan yapılan asılsız haberler karşısında da üzüntümüzü gizlemeyeceğiz. bu konuda gerekli yasal işlemlerin yapmaya başladığımızı, en kısa sürede bu haberlerin doğru olmadığını ispat edeceğiz. bu tarz haberlerin, benim ve tüm anafis ailesinin yatırım yapma, katma değer oluşturma, istihdam yaratma gibi hedeflerini etkilemeyeceğini, korkutmayacağını tüm halkımızla paylaşmak istiyorum. 2023 hedeflerine koşar adımlarla giden güçlü bir türkiye için yatırım yapmaya devam edeceğiz ‘’ dedi.

  http://www.hurriyet.com.tr/…ik-titan-coktu-40870041

  100 milyon liralık 'titan' çöktü!
  dinçer gökçe
  dgokce@hurriyet.com.tr

  son titan skandalı eskişehir’de patlak verdi. dijital para sistemine yatırım yaptıkları vaadi ile 10 bin kadar kişiden 100 milyon liraya yakın para topladılar. toplanan paraların bir bölümü kıbrıs’taki bir şirketin hesabına yatırıldı. sisteme para yatıranlar dolandırıldıklarını iddia ederken, şirketin ortakları ise bir birlerine yönelik mal kaçırma suçlamasında bulundu. oyuncu şebnem schaefer ise, tanıtımında yer aldığı sistemin dolandırıcılık amaçlı olduğunu bilmediğini söyledi.

  8 ay önce kuruldu

  çiftlik bank skandalının yankıları sürerken, batan son ‘titan saadet zinciri’ne ilişkin haber eskişehir’den geldi. geçen yılın başında 1 milyon tl sermayeli hipper aş (hipper bilgi sist. ve yatırım aş) adı ile bir şirket kuruldu. muhammed satıroğlu’nun (24) yüzde 51, sadun kaya’nın yüzde 49 hissedar olduğu şirket, yerli kripto para olarak lanse edilen turcoin ile gündeme geldi. ancak, şirket hiçbir zaman bddk tarafından lisans verilen elektronik para ve ödeme kuruluşlarının arasında yer almadı. şirkete ilişkin yapılan tanıtım ve sunumlarda, kocaeli’nde dev bir coin tesisi kurulduğu yönünde paylaşımlarda da bulunuldu.

  saadet zinciri modeli

  ancak sistem, tipik saadet zinciri mantığı faaliyet gösteriyordu. sisteme üye kazandırmak için çeşitli vaatlerde bulunuldu. paylaşılan kazanç tablosuna göre sisteme 1500 tl’lik paket alınarak da üye olunabildi, 46 bin 500 tl’lik paket alınarak da… alınan her bir paket için de belli bir aylık veya yıllık kazanç elde edilebildiği belirtildi. yapılan açıklamalara göre örneğin 15 bin tl’lik paket alan kişinin aylık kazancı 2 bin 500 tl olurken, en yüksek tutarlı paket olan 46 bin 500 liralık paket alan kişinin aylık kazancı ise 7 bin 750 lira olacağı belirtildi.

  paralar kıbrıs’a

  kâr payı elde etmek isteyen üyelerin para yatırdığı şirketin kıbrıs’ta kurulu sadun kaya’ya ait gbc digital games marketing ltd. şirketi olduğu anlaşıldı. sistem, yeni üye olanların parası ile eskilerin parası ödenerek bir süre sürdürüldü.

  lüks otomobil dağıttılar

  sisteme daha fazla dahil etmek için düzenlenen törenlerde zaman zaman lüks otomobil dağıtımları da yapıldı. oyuncu şebnem sheffer’ın sunuculuğunu yaptığı 8 ekim 2017’deki büyük tanıtım toplantısında bazı kişilere mercedes marka otomobil dağıtıldı. hurriyet.com.tr’nin konuştuğu kişilerden bazıları, “törende öyle gösterildi ancak bazı araçlar formalite olarak dağıtıldı. çünkü daha fazla insanın dahil olması için öyle bir görüntü verildi. bazı kişilere ise gerçekten de araç verildi” dedi.

  üyeler ortada kaldı

  yeni katılanların parası ile eskilerin parasının ödendiği sistem iki hafta kadar önce tıkandı. üyelere ödeme yapılamadı. şirket merkezine ulaşamayan çok sayıda üye, dolandırıldıkları iddiası ile paylaşımlarda bulunuyor. bazı üyelerin, sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıkları öğrenildi.

  ‘paralar kıbrıs’a gitti ortak mal kaçırdı’

  konu ile ilgili ulaştığımız hipper aş’nin kurucu ortağı muhammed satıroğlu “ben, şirketim üzerinden aracılık yaptım. hipper aş’nin banka hesabına giren tek kuruş para yok. paralar, sadun kaya’nın kıbrıs’taki şirketine aktarıldı. bu kişinin mal kaçırdığını duyuyoruz. konu ile ilgili hem ihtarname çektim hem savcılığa suç duyurusunda bulundum” dedi.
  100 milyon liralık titan çöktü

  muhammed satıroğlu (24), hipper aş'de yüzde 49 hisseye sahip ortağı sadun kaya'yı suçladı.

  ne kadar para yatırıldı bilmiyorum

  suçlamaların odağındaki isim sadun kaya (50) ise "benim ve şirketimin hesabına yatırılan paralar oldu. ancak miktarı net olarak bilmiyorum; hesaplara bakmam gerek. hakkımdaki zimmet suçlaması doğru değil. mal kaçırdığım söz konusu değil. esas olarak bana bu suçlamalarda bulunan kişiler ciddi yolsuzluk yapmış durumda. benim hesaplarıma yatırılan paraları, blokenin kalkması halinde geri iade edeceğim" dedi.

  çok fazla araştırmadım

  sistemin ilk büyük tanıtım toplantısında yer alan oyuncu şebnem schaefer ise, yapılan işin dolandırıcılık olduğunu bilmediğini söyledi. kendisine verilen bilgiler doğrultusunda hareket ettiğini kaydeden schaefer, çok fazla araştırma yapmadığını, bir ajans vasıtası ile kendisine ve oyuncu ipek tanrıyar’a ulaşıldığını belirtti.
  100 milyon liralık titan çöktü

  en düşük paket tutarı kısa süre sonra 1500 liradan 2 bin liraya, en yüksek paket tutarı ise 62 bin liraya çıkarıldı.

  perişan olmuş durumdayım

  sisteme para yatıran binlerce kişiye ödemelerin nasıl yapılacağı belirsizliğini koruyor. paylaştığı banka dekontlarına göre sisteme 560 bin lira para yatırdığı anlaşılan h. b. (38) “bir süre önce, yaptığım ticaret nedeni ile battım. daha sonra bu sistemi duydum. biraz araştırdım. daha önceki zararımı karşılamak için bu işe girmeye karar verdim. ailemin, kardeşlerimin de parasını alarak bu işe girdim. ancak şimdi perişan olmuş durumdayım. ne yapacağımı bilemiyorum. girdiğime pişman olmuş durumdayım” dedi. banka dekontlarına göre b.’nin 560 bin lira yatırdığı mehmet yetim ise, konu ile ilgili açıklama yapmak istemediğini belirtti.
 • kodesi boylamış gibi görünmekte olan zaman yolcusu.