1. bütün dünyaya yayılmış -şu an için- 50 civarındaki okula sahip ses ve audio teknisyenliği okulu. (bkz: the school of audio engineering)

sözlüğü açar açmaz karşıma çıkan reklama mı şaşırayım yoksa yıllar önce gidip mezun olduğum okulun istanbul'da bir şube açtığına mı sevineyim bilemedim. yalnız 1996'da ilk defa amsterdam'daki şubesinin kapısından içeri adım attığımda "lan bu okulu istanbul'da da açsanız ne iyi olur dediğim" hocalarımın kulaklarını çınlatmışımdır akşam akşam (o hocalardan kimse kalmamıştır artık ya neyse), bu dileğimden 13 yıl sonraya kısmetmiş demek.. yalnız okulu taa 1976'da avustralya'da kuran ses mühendisi tom misner'in çok uyanık bir işadamı zekasına sahip olduğunu düşünsem de, istanbul ve türkiye'deki müzik ve audio potansiyelini biraz geç farkettiğini söylemeden edemeyeceğim (tabii, geç olsunda güç olmasın). profesyonel bir audio eğitiminin türkiye'deki müziğe olumlu bir etkisi olmaması için bir neden yok (eeh, var aslında o bir neden, müzik piyasası denilen nane).
  2. hayallerimdeki okul. yıllardır kendi çabalarıyla ses sektörünün peşinden koşan biri olarak bu okulun vereceği diplomanın ihtiyacını hissetmekteyim. diğer bir ihtiyacımda:

- ne işle meşgulsun evladım?
    + ses mühendisiyim dayı.
    - ?@!

sae institute hakkında bilgi verin