şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • çomarların yanında kala kala çomar olmuş solcu kırığı. devamlı kendini acındırıyor. etnik ve dini saçmalıklardan başka bildiği bir şey yok. devamlı annem alevi babam sünni. yıl olmuş 2019 kafa hâlâ 1970.
    kendisinin gerçekten işe yarar bir mesleği olmamasından kaynaklı mı bilmiyorum ama vasıflı insan düşmanlığı var içinde. daha önce de silikon vadisinde yazılım mühendisi ve girişimci olan levent şapçı'ya " yavşak siktir git" şeklinde bir küfür etmişti. ee boş tenekeden çok ses çıkar.

bu videosunda da akpli almancı çomarların aşağılanmasına karşı çıkmış. o adamlara az bile sövüyoruz. bu da solcu çomarı çok bir şey beklememek gerekir.
  • bu şahıstan rahatsız olan bir kadın olan birderbeder isimli çaylağın isteği üzerine:

"kizlik zari meselesi" isimli bir video cekmis, herhalde bu basliktan iyi prim kasarim diye hesaplamis, sonra beklentisini karsilamayinca silmis kisi. kendisini yillardir solcu, esitlikci, ezilenin yaninda, kadin haklarini savunan, entelektuel bir kisi olarak tanitmaya calisan ama ozunde bunlarin tek bir tanesi bile olmaya oldukca uzak olan bu kisi, videosunda "davulun zari delinmemis ama tokmagin da degmedigi yer kalmamis" diyebilecek kadar alcalmis, kadinlara affedilemez ve telafisi olunamaz bir saygisizlik etmis ve tiksinti uyandirmistir. her firsatta entegre oldugunu ama almanlarin turklerle takilmadigini belirten bu kisi, aslinda neden almanlarin onunla takilmadigini ve asla da takilmayacagini yavas yavas videolarinda bize gostermektedir. bir alman kadin seninle neden arkadas olsun? senin kadina bakis acin belli. bunca zaman kendini iyi gizledin, iyi entel ayagi cektin, ama icinden o torpulenmemis kisi cikiyor artik ve artik hepimiz bunu gormeye basladik. umarim azalarak bitersin. kirli zihniyetini bir de solcu taklidi yapip yaymaya kalkan herkes gibi, tarihin coplugune gomulecegini dusunuyorum."
  • berlin'den trenle mannheim'e gitmeye calisirken wolfsburg, fulda, braunschweig, erfurt, eisenach, regensburg ve ludwigshafen sehirlerine ugrayan youtuber. 15 yildir almanya'da yasayip almanca ögrenemezsen böyle dolasirsin iste.
  • kendisinin yüzde 50 alevi olduğunu söylüyor. annem alevi babam sünni diye videolarında milyon kere söylemiştir. ben de yüzde 100 aleviyim bunu kanıtlayabilirim de ve hakkında bazı tespitlerim var.

bunu algılayabilir mi hiç sanmıyorum ama şu başlığın altında dönen alevi sünni tartışmalarını görünce ne kadar salakça açıklamalar yaptığını fark etmiş midir acaba ? bu arada ben demedim neukölln belediye başkanı dedi falan diyor da bu adam bu tür etnik övücülüğü ondan önceki bir çok videosunda da zaten yapıyor. bir insanın 7/24 alevi sünni meselesiyle yatıp kalkması için cidden sorunlu olması gerekir. bu adamdan daha aleviyim. bunun lafını bu kadar yapmıyorum. adam ağır alevi şovenisti. bu tiplerden hep nefret etmişimdir.

bir de her çomar gibi aşırı derece de sonradan görme. bu bir videosunda berlin'de 2 tane evinin olduğunu söylemişti. bu ayrıntıyı da araya sıkıştırmayı ihmal etmedi bakın. arabasının modeline kadar zaten herkes ezberledi. yeri gelince de fakir edebiyatı yapar. millet türkiye'de aç deyip bilgisayar mühendisi levent şapçı'yı elitistlikle suçlar. klasik almancı çomar hareketlerinin hepsini yaptı bu adam.
    etnik unsur övme, mal mülkle övünme, işe yarayan somut değerler ortaya koyan okumuş kişilere hakaret. sırada ne var cidden merak ediyorum.

cahiller kendini aklar kamiller özünü yoklar diye video çekmişti. yani başlığa bakarsanız videoda adamın kendini elestireceğini falan düşünüyorsunuz ama video içeriği tamamen alakasız. adam video boyunca kendini yapılan eleştirileri boşa çıkarmaya çalışıyor. yaptığı şey tam anlamıyla başlıktaki cahiller kendini aklar kısmına giriyor.

bir de kendini eleştirenlere beni sevmiyorsanız beni dinlemeyin burası benim alanım falan diyor. o da ayrı bir kafa. orası senin alanın değil orası youtube ve orası herkese açık. öyle kafana esen bütün saçmalıkları söylediğinde eleştirileri yemeye de hazır olacaksın.
  • kendisine denk geldikçe "toplum vasatı seviyor" diye düşünmekten kendimi alamıyorum maalesef.

vasatın tanımı adeta.
  • bu sahsin rol yaptigini, icinde bir comar barindigini ama disariya kendini farkli biri gibi lanse etmeye calistigini daha once yazdik.

bir adamin bakislarindan, konusmasindan ve hareketlerinden inanin 5 dakikada sahte olup olmadigini anlarsiniz. kaliteli adam, entelektuel adam kendini aninda belli eder.

neyse gec olsun guc olmasin, baskalarinin da bunun farkina varmis olmasina sevindim.
  • popülist içi boş konuşuyor, sürekli kendisini satmaya çalışıyor. üretmeyen insandan nefret etmişimdir o yüzden kendisinden de nefret ederim.
  • almanyadaki asgari ücreti hakkinda 19.05.2019'daki videosunda verdigi bilgi dogru olmayan bir agabeyimiz. 12€ degil 9,19€. keske 12€ olsa be safak abi. koca koca sirketler werkstudentlerini 10€'ya calistiriyor.
  • ch kanallarında boğaziçi hakkında sürekli büyük büyük cümlelerle alakasız yerlere sallayarak negatif yorumlar yapıp, sonuçta hiçbir şey söylemeyen adam. konuyu konuşacağına yok o neden böyle demiş, bu niye böyle eleştiri yapmış, yok bu adam zaten kapitalist kim ki yorum yapıyor, bilmem ne zamanında da şöyle olmuştu vs gibi laflar ediyor. konuyla hiç alakası olmayan uzun uzun hikayeler anlatıyor.

3 gündür, denk geldiğim her kanalda moderatörleri de, dinleyenleri de çıldırtı.

edit: sanırım clubhouse'u bıraktı ve bizi bu zulümden kurtardı. teşekkürler kendisine.
    en sevmediğim kişi tipi. sadece onun bildiği doğru, en iyi o konuşuyor, kendi gibi düşünmeyenin konuşma hakkı yok, kalan herkes saçmalıyor kafasında. üzgünüm ama anlattığın çoğu konuda özünde hiçbir şey söylemeden karşı fikre saldırı yaparak, sadece kendin gibi düşünenlerin gözünde prim yaparsın. tabi tırnak aralarında kendini övdüğün o uzun giriş bölümünü geçip konuya girebilirsen o da.
  • uzun zamandır youtube kanalını takip ediyorum, almanya ve türkiye gündemini yüzeysel bir şekilde yorumladığı videolar ve almanya’ya yerleşmeyi düşünenlere oldukça katkısı olabilecek göç hikayelerini paylaşıyor.

videolarındaki üstten bakan, toplumun üstündeymiş gibi davranan ağır abi havaları itici geliyor bana. ama bu bir insanı kaybetmek için yeterli bir argüman değil. bu kişiyle benim düşüncülerim arasında tabii ki farklılıklar olabilir. o düşünce anlık olarak beni rahatsız etse de, bir hakaret söz konusu değilse, saygı gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. böylece bir başka görüş daha tanımış olurum diye bakıyorum olaya. ya da çok rahatsız oluyorsam bir daha o kişiyi takip etmeyebilirim.

son günlerde gözlemlediğim, şafak beyin clubhouse ortamına uyumu maalesef gerçekleşemedi. sadece dinleyici olarak girdiğim, onun da bulunduğu odalarda yaptıkları benim gözümde saygı sınırlarının dışında. dinleyici kitlesinin çoğunu koruyup, buna güvenerek davranışlarına devam edecek belki, bilemiyorum. ancak bu kadar agresif şekilde insanlara saldırması gerçekten hayret verici. özgürlük ya da düşünce özgürlüğü ağzına geleni söyleyebilme hakkı değildir. başkalarına zarar verme unsuru da göz önünde bulundurulmalıdır. 15 dakika önce dinlediğim yayında, münih’ten gruba katılan birine parayla alakalı anlamsız göndermelerde bulunması ya da zürih’te yaşayan akademisyen kişiyi kabaca bilgisizlikle suçlaması; bence kabul edilemez. özellikle kadın katılımcılara karşı lakayt tavrı beni rahatsız etti.

kendisinin youtube kanalına olan aboneliğimden çıkıyorum, ch’de de bulunduğu herhangi bir odaya bundan sonra girmeyeceğim. bir kişi olarak bu yaptıklarımın, eminim ki; farkında bile olmayacaktır. ancak bu cümlelerimi okuyacağının ve bu platformu takip ettiğinin farkındayım. umarım ona katkı sağlayacak bir eleştiride bulunmuşumdur.