şükela:  tümü | bugün
 • askerligin bitmesine yakın isten gucten elini ayagını ceken tertibin can sıkıntısından ona buna saldırması abuk sabuk hareketler yapması, bunalım takılması olayı
 • bilardo da son sayi stresi olarak bilinen duruma teget gecen bir ruh halidir.
 • şu sıralar yaşadığım sendrom. sağa sola saldırmak istiyorum şafak 14 demek istiyorum ama olmuyor. bize yakışmaz.
 • denetlemeler nedeniyle bir türlü yaşayamadığım ancak kısmetse son 7 gün yaşayacağım hadise.
 • bunalim takilmaktan cok heyecanlanmak, sivil hayat ile ilgili muhabbetlerin artmasi, sivile donuk planlar yapilmasi, arkadaslardan adresler, telefonlar almak seklinde cereyan eden durum. en azindan bende bu sekilde gerceklesiyor. (safak 43) bir sonraki devrenin gelmesi yaklastikca (ornegimizde 303 kd'ler oluyor bir sonraki devre, hadi gelin artik) sikistirmanin orani da paralel bicimde artar.
 • rütbe yükselmesi öncesi -çünkü şafak sıkıştıran kişi yakın bir zamanda hür general olacaktır- görülen ve psikolojik olarak incelenmesi gereken bir olgu. askerliğin başlaması ile başlayan şafağın geriye doğru sayılması işlemi sırasında terhis gününe yaklaştıkça günleri bırakın saatlerin geçmediğini sanma hissi. hal böyle olunca uğraşacak bişeyler arayan şafak sıkıştırmış kişi başkalarını sıkıştırır (?) ya da iyice bunalıma girer. aslında işin özü kişinin kendi kendini şartlandırmasından başka bişey değildir. yani ha pavlov'un köpeği ha şafak sıkıştırmış kişi.
 • tezkereci adı verilen, yani son günlerini yaşayan asker kardeşlerimize gına gelmesi vaziyetidir. rütbeliler rahatsız olur bu durumdan. tezkerecileri sevmezler, zira tezkereciler sorun çıkartır sürekli. işleri yeni gelenlerin başına yıkarlar. dolayısıyla, askerliğin ilk günleri, safak sikistirmasindan muzdarip üst devrelerin kaytarmasından dolayı hep zor geçer, her iş yeni gelenlerin üstüne yıkılır.
 • şafak basması da denir.
 • psikopat oranı %50 olan bir bölükte konuşlanmış iseniz ezelden ebede sürmesi muhtemel hadisedir.
 • askerliğini $afak saymak, $afak çizelgesine çizik atmak, hazırladığı excel dosyasında kalan günleri karalamak, türkiye haritasındaki plakaları ezberleyip "bugün samsun'dayım yarın ebemin amındayım" diyen, olabildiği kadar i$ten kaytarıp, ne yapıp ederim de bir an önce $u askerlik denen sıkıntıdan kurtulurum diye dü$ünen bünyelerin bahane'si..

  evet belli bir süre sonra insan daralıyor ve sanki ezelden beridir askermi$ ve bu askerlik hiç bitmeyecekmi$ gibi geliyor. içtimada bir buçuk saat komutanın gelip, "tamam saydık dağılabilirsiniz" demesini beklerken, doktor randevusunda fazladan 10 dakika bekleyince sinirlendiği aklına geliyor. verimliliğin diplerde olmasın bozuluyor tamam..

  ama arkada$ım, sabah ak$am $afağını dü$ünürsen, dur $u i$in bir ucundan da ben tutayım zaman çabuk geçer o zaman diye dü$ünmek yerine, "topraam nerde benim $afak kartı, bi $afak söyliyim de ta$aklarınız serinlesin" triplerine girersen senin askerliğin bitmez.

  özgür olacaksın diye, yatarken, kahvaltı ederken kimse seni kazan içi gayrı olarak yazmayacak veya gerzek bir herifin sesiyle sabahları uyanmayacaksın diye heyecanlanmak normal tabi. ama bunu tek hedef haline getirince o sıkı$tırma, siki$tirme oluyor.

  not: i$bu entry $afak sıkı$tırırken girilmi$tir.