• bolca keklenen, safsalak insanlar bu sıfat kullanılarak tanımlanabilir.
    bir de arı duru lisan meselesi var. o da başka bir safdillik.
  • voltaire’nin eseri. ozgun adi: (bkz: l'ıngénu).

--- spoiler ---

voltaire sifir kilometre, bombos bir beyinle ve sifir onyargiyla bir insan yaratiyor, onu istedigi gibi egitiyor ve soylemek isteyip soyleyemediklerini ona soyletiyor.

donemin fransasinda kilise ve mezhepleri maganzinsel bir dille elestiriyor.

--- spoiler ---

turkiye is bankasi kultur yayinlari berna gunen cevirisini okudum. cok ozenli bir ceviri ve dipnotlari ayri bir kitap gibi.
  • voltairein öğrenmeye aç bir zihni merkeze alarak onun öğrenme süreci içinde din adamından dini ritüeline, yargıcından hukuk sistemine, bakanından bürokrasisine, doktorundan ilaç sektörüne, popüler olandan ahlaki yükümlülüklere, işçisinden amirine ne var ne yoksa sarkastik dili verip veriştirdiği bir solukta okunan kitabı.

bu benim okuğumum ikinci kitabı yazarın. umarım diğer insanlar benim gibi çok geç kalmazlar aydınlanma dönemi yazarları okumakta. aydınlanmanun ışığını görüp de hayran olmayan bizden değildir*.
  • önyargısızlık, hoşgörülülük ve açık zihinli olmayı ileri götürüp çocuksu bir naifliğe vardırmış insandır.
    kendi görüşünden şüphe duymak lezizse de karşıdakine eşit şüpheyle yaklaşmak nezaketsizlik falan değildir; adil olmaktır.
    dünyanın bütün safdilleri birleşin ve yukarıda söylediklerimi dikkate alın. sonra çeşitli insan hakkı ihlallerini savunan sapkınlara bile empati besleyip 'ama onların görüşüne de hoşgörü göster canım yaa!' diye aptal aptal gezinmeyin, ağzınız ve kürek arasındaki mesafeyi daraltmayın tatlışlarım benim.
    anladık humanistsiniz, hoşgörülüsünüz, en bir kibar en bir minnoş sizsiniz ama bu kadar tevazu küpüne zarar şekerim.
  • (bkz: naif)
  • saftirik'in kibarcasi, belki de kökeni.
  • bir voltaire eseri (bkz: candide)
  • (bkz: credulous)
hesabın var mı? giriş yap