şükela:  tümü | bugün
  • "vergi cenneti" de diyebiliriz...
    genel anamda sirketler vergisinin normalden yaklasik 1/3 oraninda düsük oldugu ülkeler için kullanilir...

seychelles adalari, bermuda, kibris*... bunlara örnektir...

mesela kibris'da %4 olan sirketler vergisi, son ab'ne uyum yasalariyla %10'a çikarilmistir ama avrupa geneline göre (fransa %33,3, ingiltere %48) yine çok azdir...

ondandir ki, ruslar para aklamak, almanlar ise vergi kaçirmak amaciyla araci sirketlerini bu ülkede kurarlar...
  • türkçe'ye güvenli liman olarak çevirilebilecek ingilizce deyim. genellikle finans piyasalarında kullanılır. bir ekonomik kriz anında paranızı reel anlamda koruyabildiğiniz durumu ifade eder. mesela hükümet devalüasyon yaptığında eğer elinizde tl varsa büyük zarar edersiniz ama elinizde altın varsa paranızı korursunuz.

"..nowadays gold is a safe haven"
  • aynı zamanda bir criminal minds bölümü.
  • son yıllarda izlediğim en boktan film. uzak durunuz.
  • sürprizler barındıran, göründüğü gibi olmayan olaylarla dolu bir film. ortalıkta dolaşan bir çok romantik-dram filmlerinden iyi. izleyiniz.
  • polisiye gibi giderken bi anda metafiziğe bağlıyan film... spoiler değil asıl nasıl olduğu olayların önemli... kızlar güzel çocuklar sevimli erkekler romantik mekan cennet... 1 2 saat sorun değil seyredelim bişeyler diyorsanız seyredin... beklenti büük olmasın eğlendirir...
  • --- spoiler ---

son zamanlarda iran sineması bir yandan, iskandinav sineması diğer yandan derken, şişen bünyemi az da olsa hafifletsin diye izlediğim film. yönetmeni lasse hallström olunca, (bkz: the cider house rules), başrolünde josh duhamel de varmış, iki izler gözümüz gönlümüz açılır niyetiyle başladım, başroldeki julianne hough hakında gram fikrim ve bilgim yoktu ama lütfen kendisi başka bir kariyer peşinde koşsun, kesinlikle rol yapamıyor. romantik desen değil, thriller olmaya da çalışıyor bir yandan onu da beceremiyor, ben geçen 2 saatime yandım öyle anlatayım yani meramımı. bu konuda bir film izlemek isteyenler, 1991 yılında daha iyi çekilmişi ve oynanmışı var;

(bkz: sleeping with the enemy)

--- spoiler ---
  • bi alex değil :) daha keskin bi sonuç bekliyordum açıkcası normal
  • v/h/s 2 filminde yer alan kısa korku filmi. bir grup araştırmacı bir tarikatı incelemek ve röportaj yapmak için endonezya'ya gidiyor. sonra tarikat binasının içinde dehşet saatleri başlıyor.

gerçekten çok başarılı.