şükela:  tümü | bugün
 • güzel insan saffet emre tonguç, turist rehberleri birliği tarafından türkiye’nin en çok seyahat eden rehberi seçilmiş, 80’in üzerinde ülke görmüş bir zamane çelebi. yaklaşık yirmi yıldır, yörüngeden çıkmamayı da başararak, patagonya senin madagaskar benim gezen bu adam, bilmem hangi arada boğaziçi üniversitesi’nde turizm ve otelcilik ve siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler lisans programlarını, üstüne de tarih master’ını tamamlamamıştır. kendisine “fotoğrafın bol mu; bu ay san francisco yazalım!” diyebileceğiniz garantör bir seyahat yazarı ve fotoğrafçısıdır aynı zamanda. ama en şaşırtıcı olanı, yanyanayken ondan çok konuşmayı becerebilmemdir ki, gençliğime veriyorum!
 • avrupada görülecek 101 yer isimli kitabın yazarı.
 • iyi adam suratı var. istese kötülük yapar ama bunu isteyemezmiş gibime geliyor.
 • son kitabı istanbul hakkında her şey

  arka kapak

  bu güne kadar yayınlanmış kitaplarıyla (türkiye'de görülmesi gereken 101 yer ve avrupa'da görülecek 101 yer) en çok satanlar listesine girip defalarca ödüle layık görülen saffet emre tonguç ile seyahat yazarı pat yale tarafından yazılan ve boyut yayınlarından çıkan istanbul hakkında her şey raflarda yerini almaya başladı.biri yedi ödüllü gezgin bir türk tarihçi, diğeri on yıl boyunca dünyanın en ünlü rehber kitaplarından lonely planet'in türkiye'sini yazmış bir ingiliz seyahat yazarı… saffet emre tonguç ve pat yale, 2007'de bugüne kadar yazılmış en kapsamlı, en güncel ve en zengin görsel içeriğe sahip istanbul kitabını yazmak üzere yola çıktılar ve bir senede biteceğini sandıkları bu macera tam tamına üç sene sürdü.

  şehirde bazen yürüyerek, bazen değişik araçları kullanarak 15.600 km. yol kateden ikilinin kendi çektikleri fotoğraflara 60'tan fazla fotoğrafçı katkıda bulundu. 650 sayfalık kitapta 3.000 fotoğraf, illüstrasyon, harita, gravür, minyatür ve tarihi fotoğraf kullandılar. tarihi ve turistik mekanlar dışında şehirdeki restoran, kafe, bar, dükkan, otel, hostel, gece kulübü ve hamam gibi 2.000'e yakın mekanı ziyaret edip görüşlerini satırlara aktardılar.

  şehrin içine girdikçe kayboldular, istanbul en özel sırlarını paylaştı onlarla. bazen bir derviş tekkesinde, bazen bir bizans manastırında dolaştılar. kimi zaman mimar sinan'ın, kimi zaman raimondo d'aronco'nun eserlerini keşfettiler. fatih camii'nde mevlide, fener rum patrikhanesi'nde ayine katıldılar. şehrin insanlarıyla konuştular, onlardan aldıkları ipuçlarıyla yeni ufuklara yelken açtılar. boğaz'daki yalıların içine girip yaşanmışlıkları dinlediler. gebze'den ağva'ya şehirde ayak basmadıkları yer kalmadı. müşteri olarak gittikleri restoranları, kafeleri, otelleri, hamamları, gece kulüplerini, barları ve farklı mekânları kendi yorumlarını katarak yazdılar. kitap bittiğinde önemli olanın istanbul'da yaşamak değil istanbul'u yaşamak olduğunu gördüler ve kitabı dünyanın en güzel şehri olarak gördükleri istanbul'a ithaf ettiler.
  istanbul hakkında hazırlanmış en kapsamlı, en güncel, en zengin rehber olan bu kitap mutlaka elinizin altında, evinizin bir köşesinde, arabanızın torpidosunda, kitaplığınızda ve kesinlikle arşivinizde yerini almalı.

  yazar:saffet emre tonguç

  sayfa sayısı: 656
  dili: türkçe
  yayınevi: boyut yayın grubu

  http://www.dr.com.tr/…roduct.aspx?pid=0000000312371
 • günün birinde arka koltuğunda iki de ecnebi misafiri olduğu halde arabasına arkadan çarpmama ve ciddi hasar vermeme rağmen, olay anında sükunetini ve efendiliğini koruyan, beni de sakinleştiren güzel insan. tanışma vesilemiz de böyledir. selam olsun kendisine.
 • (bkz: #27579991)
 • an itibari ile habertürk'te oylum talu ile süper bir muhabbet döndürüyor.
 • şu anda haberturk kanalında, öteki gündem programında konuk olan, muhteşem bilgiler anlatan, nefis bir rehber.
 • bütün bir günümü kendisiyle beraber istanbul'u gezmek için ayırabileceğim bir insan. kendisinden öğrenilecek o kadar çok şey var ki. bir gün yetmez eminim.

  bilgili, kültürlü ve nazik.