şükela:  tümü | bugün
  • 1871-1939 yılları arasında yaşamış ve asıl/ilk adı ömer lûtfî olan yazar. türkiye'de popüler romanın öncülerinden sayılan yazarın en ünlü eseri zavallı necdet'tir. (iki satır bilginin alındığı kaynaklar: zavallı necdet, bordo siyah yayıncılık, 2003, istanbul. ve dolaylı olarak; ismail habib, tanzimattan beri edebiyat tarihi 1, remzi kiabevi, istanbul, 1940)
  • yazmaya ikdâm gazetesindeki yazılarıyla başlamış. servet-i fünûn, mâlûmat, resimli kitap gibi dergilerde yazmış. kemal bek, yazarın ilk hikâyelerinde gerçek adı olan ömer lutfî, sonrasında ise saffet nezîhî adını kullandığını söyler. çoğu kaynakta, yaşamının sonlarına doğru düzenli bir yaşam kuramamaktan ve servetini yitirmesinden dolayı akıl sağlığının bozulduğu söylenir. uzun bir süre hastanede yatar, bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesi’nde ölmüştür. yazarın, zavallı necdet (1902), teehhül âleminde (evlenme âleminde, 1903), kadın kalbi (1903), hemzâd (yaşıt, 1909), müsebbib (neden olan, 1911) adlı romanlarının yanı sıra bir de izâh ve istîzâh (açıklama ve sorgulama, 1911) adlı oyunu bulunmaktadır.
  • bakırköy mezarlığında medfundur. mezarı o kadar belirsizdir ki görmek için aramak yetmez ancak tesadüf etmek gerekir.

    cenap'ın, halit ziya'nın da mezarları oradadır.
  • zamanında kadın kalbi romanıyla yok satan yazar. kapalıçarşı'da kuyumculuk da yapmış, kendisi çok da zenginmiş fakat elinde para tutmazmış.