şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1921 yılında almanya'daki tıp eğitimini tamamlamış ve türkiye'deki ilk kadın doktor ünvanını almıştır.
 • ilk kadın doktor. osmanlı imparatorluğu döneminde çeşitli hizmetleriyle tanınmış bir ailenin kızı olan safiye ali, 1891 yılında istanbul'da dünyaya geldi. kadın ve çocuk hastalıkları üzerine ihtisas yapan safiye ali, kurtuluş savaşı'nın sona erdiği günlerde yurda döner ve hemen işe başlar. kısa sürede cağaloğlu'nda açtığı klinikte tedaviye başlayan safıye ali, o dönemin ünlü doktorlarından besim ömer paşa, akil muhtar ve operatör emin bey'den büyük destek görerek süt ve bakımevlerinde çalışır.yakalandığı kanserden kurtulamayan safıye ali, 1952 yılında yaşamını yitirir.
 • alman eşiyle birlikte muayenehane açmış. tedavi olmak için gelen kadınlar istediği ücretin yarısını teklif etmişler. kadın olduğu için. kadın değil misin yarısı yeter demişler.
  sonra çok meşhur olmuş, en çok hastaya bakmış, bu sefer başkanı olduğu bir dernekte yolsuzluk yaptığını iddia etmişler.
  tehdit de almış bir sürü. sonra da almanya'ya dönmüş, memleket hasreti ile vefat etmiş. türkiye'nin ilk kadın doktoru olarak yapamamış yani buralarda, çekmiş gitmiş.
  vecihi hürkuş'un başına gelen onun da başına gelmiş bir anlamda.
 • 1891 yılında istanbul’da dünyaya gözlerini açar. 6 kişilik ailenin en küçük ve en zeki kız çocuğudur. amerikan kız kolejinde okurken balkan savaşından getirilen yaralıları tedavi eder. lise bitince doktor olmaya karar verir. fakat hangi kapıyı çalsa ‘’tıp fakültesine kadın öğrenci alamayız’’ sözüyle karşılaşır. kafaya koymuştur bir kere doktor olacaktır. maddi imkansızlıklara rağmen almanya’ya tıp okumaya gider. açlık ve sefaletin en dibini görür. günlüğünde şu not vardır; ‘’çöpten çıkarıp geceleri yediğim ekmek hiç ağrıma gitmiyor. ülkemde tıp fakültesi varken buralarda olmam daha çok ağrıma gidiyor. ne olursa olsun ülkeme doktor olarak döneceğim.’’ dediğini yapar ve okulunu derece ile bitirip ülkesine doktor olarak döner. cağaloğlu’nda ilk muayenehanesini açar fakat kadın olduğu için ilk zamanlar kimse gelmez. halbuki kadın ve çocuk hastalıkları doktorudur. aşağılamalara, dışlamalara ve hakaretlere aldırmadan, pes etmeden devam eder. fakir ailelerin kadınlarını ve çocuklarını evlerinde ücretsiz tedavi eder. eline geçen ilk parayla süt ve bakım evi açar. hasta ve zayıf çocuklar için hilal-i ahmer muayenehanesini kurar. direnerek, kadınların tıp fakültesine alınmalarını sağlar. ülkenin tıp eğitimi veren ilk kadını olur. vücudu kendisinden önce pes eder; kansere yakalanır. almanya’ya gönderilir. almanya’da tıp eğitimi aldığı hastanede ılık bir bahar günü hayata gözlerini yumarken şu sözleri söyler; kadınlar size emanet…
  bu yüce kadın safiye ali’dir.
 • türkiye'nin ilk kadın doktoru değildir.

  (bkz: zaruhi kavalcıyan)