şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nadir karşılaşılan ama agresif seyir gösteren kanser türüdür. kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. hastalar çoğunlukla 65 yaş üstüdür.

  çoğunlukla hastalar ileri evrelerde doktora başvurmaktadır.

  karın ağrısı, sağ üst kadranda, sarılık en sık yakınma sebepleridir.
 • beni tanımayan insanlara içimi dökmeme neden olacak kanser türü. çünkü sevdiklerinize anlatamıyosunuz, anlatsanızda o ezberlenmiş cümleler daha çok canınızı yakıyo, sonra bi bakıyosunuz o sevdiklerinizde zaten size yabancılarmış. devamını yazıpta silmemi sağlayan kanser. çok geç anlaşılıpta sizi harap eden , yetmeyip metaztas yapanda bu kanser. sizi hastanelere bağlı bırakan da ,biliyer katater dedikleri şeyi taktırıp o torbalarla gezdirende bu kanser. 2006 senesinde 2 yıllık kemotarapiyle oğlunu kaybeden babanızın annenize kemotarapi göstermemesini sağlayanda.
  velhasıl kelam annenizin ağrı bantlarıyla, ağrı kesicilerle ve hala geçmeyen ağrılarla ya uyurken, yada o size sımsıcak bakan gözleri artık uyuşmuş bakarken beni bunları yazmaya itende bu kanser.
 • hastanın beklenen sağkalım süresi tanı konduğu andaki evreye bağlıdır. semptomatik olguların büyük çoğunluğu ileri evredir. yani hastalığa bağlı herhangi bir şikayet ortaya çıktığı andan itibaren ameliyat şansı neredeyse kalmamıştır.

  tümör sadece keseyle sınırlıysa ve çevre lenf nodu tutulumu yoksa ki bu tüm vakaların %10'unu oluşturur, kolesistektomiyle 5 yıllık sağkalım %80-100 arasındadır. submukozaya ulaşan t2 tümörlerinde regional lenf nodu tutulması % 30-50 arasında olup, genişletilmiş radikal kolesitektomi (komşu karaciğerden 3 cm’lik parenkim rezeksiyonu + hepatodüodenal lenfadenektomi) ile % 60 beş yıllık sürvi sağlanabilir. tedavide neoadjuvan kemoterapi ve ışın tedavisinin yeri sınırlıdır. hastaların sadece % 15’i 5 yıl sonra hayattadır. tanı konulduğunda evre ıv’de olan hastaların sürvisi 1-3 aydan fazla değildir.
 • nenemin yakın zamanda olduğu safra ameliyatı sonrasında karaciğerinden alınan parçanın patolojik incelemesi sonucu karşılaşma ihtimalimiz yüksek hastalık.

  çaresi var mıdır yok mudur diye sabahtan beri internette araştırma yapıyorum. belki yardım sever sözlük yazarlarının bir bildiği doktor veya tedavi önerisi vardır. yardım elini uzatan olursa sevinirim. nenemi kaybetmek istemiyorum :(
 • (bkz: ünal aydın)