şükela:  tümü | bugün
  • yaratıcılıkla, şizofreniye ve halüsinasyon görmeye yatkınlıkla, hayal gücüyle eşleştirilmiştir.

ayrıca solaklarda daha gelişmiştir, sol el-sağ beyin, sağ el-sol beyin bağlantısını bilmeyenimiz yoktur heralde. (ben ayrıntılarını hatırlamıyorum demek bu kesinlikle haklısınız)
  • bir insan grubunun özelliği değildir, ortadan ikiye ayırmayı bildiğimiz sürece bütün insanlarda vardır ve sol beyinin sağında bulunur. esas yaratıcı bulduğum insan evladının "bak adamın sağ beyni nasıl gelişmiş, solda tık yok" ya da "ben sol beyne inanıyorum abi" gibi cümleler kurabilmesi, konuyla ilgili elde edilen her bilimsel bulgudan sonra beyninin herhangi bir tarafıyla düşündüğünü iddia edebilmesi özelliğidir. bu özellik ise orta ve iç beyinde bulunan "kendimi farklı kılmalı ve hissetmeliyim %50sini elesem o bile bir şey" temasında yoğunlaşmış dörtyüzbin kadar nöron sayesinde olur. salaklarda daha gelişmiştir.
  • lezzet olarak soldakinden pek de farkı olmayan gıda.
  • gunluk islerimi sol elimle yapmaya calisarak gelistirmeyi amacladigim lob. yazi yazmayi bile deniyorum ama cok zor gibi. bunun haricinde resim, muzik gibi ugraslarin da faydasi oldugu soyleniyor.
  • fazla etkileşip sol beyin karşısında hakimiyeti ele geçirdiği kimselerde depresyon eğiliminin arttığı görülmüş olan yarı küre. yaratıcılıkla da ilişkilendirilir ancak sanılanın aksine edebiyat ve müzikteki kelime, nota gibi tüm dizilimler için fena halde sol beyine muhtaçtır.
  • kutsal bir armağandir. sol beyin ise sadık bir hizmetçi. einstein, einstein'ligini yapmış ve tek cumleyle böyle mükemmel bir sekilde durumu özetlemiştir.
  • ınsanin isi gucu birakip gelistirmesi gereken beyin bolumudur. sol beyin bize mantikli , oganize ve dunyevi olmayi dikte ederken, sag beyin yaraticiliktan ve ozgurlukten ve kuralsizliktan yanadir. halk arasinda sol elin seytanin eli oldugu efsanesi buradan gelir.
  • genel olarak hakimiyeti altında olduğum canım beyin lobum.
    müzik dinlerken sözlere değil müzikal altyapıya odaklanır
    estetik algısı aşırı gelişmiştir
    plan yapmaz, yapamaz. hayatı günübirlik yaşar.
    limbik sistemi taşır. sık sık depresyona sokar.
    muhayyilesi de dehşet güçlüdür.
    lakin mantık melekeleri zayıftır.