şükela:  tümü | bugün
  • samimiyetsizlik göstergesi.

sen kişiye sağlığında saçma sapan sebepten dolayı küs; arama sorma yok say, sonra kalkıp "son görev" ayağına cenazesine gel. bırakın bu işleri...
  • onun ölüsünü, mezarını sikeyim, hayatta gitmem.
  • sadece samimiyetsizlik göstergesi değil de pişmanlık göstergesi olabilir.

özellikle cenaze bittikten sonra tek başına gitmek, konuşamadıklarını söyleyemediklerini söylemek.
  • sonra kalanları hesap soruyor birde .babamın cenazesine geldin de bir daha aramadın .ben seni niye düğünüme davet ediyim diye .ulan baban ölmüş göt.gelmiyim mi .senin gibi yiğenin ben.... neyse
  • ölen kişinin umurunda olmadığından diğer faktörlerle değerlendirilmelidir.

ölen kişiyle küs olmak, cenazeyi kaldıran yakınlarla da küs olmak anlamına gelmez. küs kişiler bu yakınlar sebebiyle cenazeye katılabilir. bu açıdan anlaşılabilir bir durum.

ben gitmem, o ayrı.
  • küslük var, küslük var.
  • hakkını haram etmeye gitmektir
  • güçlü karakterlerin yapabileceği iştir. herkesin psikolojisi kaldırmaz böyle hesaplaşmaları.

atıp tutanlara da şunu hatırlatırım, insan değer verdiğine küser. umurumda olmayan birine ne küserim, ne de umursarım.

bir diğer nokta da, o küslük periyodu haricinde, aralarında binlerce yaşanmışlık, kimseye nasip olmayacak dostluklar da söz konusu olabilir. insan öz kardeş ile bile küsebilir. normal işler bunlar.
  • küslükten küslüğe göre değişen durum. örneğin; kırılma, alınma veya ufak şeylerden dolayı küsme ise sağken de yardımına koşulur, ölünce de en ön safa geçilir. yoksa her küstüğümüzle ömür boyu düşman olmak gerekir.

ama adam icabında anandan emdiğin sütü burnundan getirmiş, zulüm, kavga, gürültü yapmış, iftira atmış vs. yani affedilmeyecek bir şey yaptıysa o zaman, (bkz: kıraç)'tan gelsin, (bkz: eşeği saldım çayıra).
  • gideceğim cenazedir. bizim küsmemize sebep olanların yüzünü o cenazede göreceğim için giderim.