şükela:  tümü | bugün
 • final fight oyununda cogu dusmanin yedigi oyun cubugunu bir sola bir saga oynatarak surekli yumruk vurma taktigine verilen isim. cody ve guy yapabilirdi sadece, haggar yapamazdi.
  sodom yemezdi, hic enerjisi gitmezdi. diz cekmek gerekirdi.
 • birine sirt kasitirken en cok soylenen iki kelime...
  (bkz: az daha saga)
  (bkz: az daha sola)
  (bkz: tam orasi)
 • nihayetinde yan yoreleri ifade eden yon tanımlarıdır. daha bilimsel olan halleri doğu, batı, kuzey, guney ve bunların cesitli kombinasyonlarından olusan ara yonlerdir. bunlarin bi de ideolojik versiyonlari vardir ki allah vermeye...odtu sınırları icinde bizzat yasanmış misal:
  -kardes, bu beseri bilimler fakultesi nere ola?
  -simdi surdan sola dogru yuriceniz. sonna ordan sola donceniz. soldan 2.bina.
  (sozkonusu binanın cografi olarak 5 dklık yurume mesafesinde ve aslen sagımda oldugunu ogrendikten sonra deja vu tadında yaşadığım muteakip yon tarifi hadiselerinde verdigim tepki icin bkz: sol sensin, sag da kotune girsin
 • yaygın bilinenin [ve robin'in tabi] aksine sodom'un yediği bir harekettir.

  ayrıntısına girmiyorum, sağ sol hareketleriyle yapılır. benim üzerinde durmak istediğim mevzu şudur; guy ve cody aynı anda biri sağdan biri soldan bu hareketi sodom veyahut başka bir son adam'a yaptığında , adam nasıl aptallaşıyor görmelisiniz..

  ayrıca; uygun ortamda sağ sol u yemeyecek karakter yoktur bu oyunda.
 • final fightdaki bu sağ sol çekmek eylemine saydırmak da denirdi. yanılmıyorsam rolentoyu geçmenin başka yolu yoktu, ancak bu hareketten en kolay kaçabilen karakter de oydu. bunun ayarını tam hatırlamıyorum ama 2-3 yumruk rakibe 2 yumruk karşıya idealiydi, yanlış yapılırsa ya rakip size saldırır, ya da siz rakibi yumruklayıp ileri ya da geri atardınız. seri ve doğru yapıldığında rakip kaçamaz, enerjisi yavaş yavaş azalırdı, tabii sizin enerjiniz de...
  edit: karakterin değil de sizin enerjiniz çünkü oyun uzun soluklu bir oyundu bitirmek kullanılan taktiklere göre 1 saatten 2 saate kadar sürer.
 • askeri versiyonu için (bkz: sol sağ)
 • araştırmalara göre türk halkının %60 ı kendini böyle tanımlıyor siyaseten.
 • bir bütünün iki yarısı gibi bir söylem oluşturan siyasi gruplandırma.

  sanki bu ikisi hep belli bir dengede beraber bulunmalı gibi, sanki her zaman her koşulda geçerli bir ideal istikrar noktası bulunmuş gibi. sağ sol. siyasi görüşleri soyut konumlarla ifade etmek şahaneymiş hakkaten. ikili düşünmenin hataları çokça ortaya konmuş halbuki.

  sanki dilde ifade edilmeyen ya da tersine dile sığmayan 'şeyler' yokmuş gibi. sanki bu dilin kendisi alternatifleri olabilecek siyasi bir tavır değilmiş gibi, tarihten bir andaki belli bir gözlerden çekilmiş siyaset fotoğrafının zamansızlaştırılıp evrenselleştirilmesi denilebilir.
 • küçükken karıştırdığımız, büyüdüğümüzde ise ülkemizi tanıdığımız için gayet iyi öğrendiğimiz iki zıt kavram.