şükela:  tümü | bugün
  • insanlarının çoğu mutsuz, çoğu yine mutsuz olması gerektiğinin farkında olmayan "doğduğu yerde ölen", geri kalanı da (%1) deveyi havutuyla götüren azgın mutlu azınlıktandır.

sağcı ülke yönetemez. sağcı menfaat düşkünüdür. uyum göstermeye niyetli olduğu tek realite şahsi refahını yükselten ekonomik koşullar ve pragmatizmini besleyen teknolojidir. geleneklerinden başka güvendiği prensibi yoktur. tefekkür değişimini yaşamaktan çok korktuğu için bilgi akışına izin vermez, düşünmeye korkar ve haliyle zihnini ufkunu açamaz. biraz zengin olunca yine kendi kalıplarına uydurmaya çalıştığı bir lüksle tarzını değiştirir. o kadar.
    okusa bile geleneklerinin müsaade ettiği kadar anlar. başkalarının inşa ettiğinin üzerinde tepinmeyi, miras yemeyi çok sever. yazgıcıdır. altında ezildiği "şey" karşısında altın çağ mitosundan başka övünecek malzeme bulamaz.

bana şimdi bir iki "sağ iktidara sahip heves uyandıran ülke" göstereceksiniz.

sikime kadar. sadece fikirlerimi söylüyorum dostum. bilimsel bir iddia değil. yani sikime kadar!
  • vatandaşlarının büyük çoğunluğunun emeğe ve emekçiye alerjisinin olmasıdır.
    hazırcılık ve şark kurnazlığı ise oldukça yaygındır.
  • hacılık müessesesi altında günahtan günaha koşmak.
  • ülkeler özelinde bakarsak, en yıkıcı savaşlardan hızlıca toparlanıp etrafındaki en büyük ülke olmaları, dünyanın ambargosuna göğüs gererek düzlüğe çıkabilmeleri. herkesin s.kine kadar sonuçta.

(bkz: almanya)
    (bkz: iran)
    (bkz: güney kore)
    (bkz: japonya)

türkiye cumhuriyetinin ilk 30-40 yılını da örnek gösterebiliriz bence.
  • yolsuzluk. dahası var mı? yolsuzlukları kapatmak için de halkın üzerine yüklenen vergiler tabi.