şükela:  tümü | bugün
 • bu aralar en çok ihtiyacımız olan erdem.

  öncelikle (bkz: 31 mayıs 2010 gazze'ye yardım konvoyu saldırısı)

  barış için, insanlar ölmesin diye yardım götüren konvoya saldırılması iğrençtir. canımızı yakmıştır. tabii ki hiçbirimiz yakınlarını kaybedenlerin acısını anlayamayız. empatisi en zor şeylerden biridir bu duygu belki de.

  ancak, barış götürenleri savunurken intikam istemek, tüm yahudileri ölümlerden sorumlu tutmak da, en hafif tabirle sağduyusuzluktur.
 • almancasi gesunder menschenverstand dir. cok cok saglam bir kaliptir, gesund saglikli, menschenverstand ise insan algisi olarak cevrilebilir.

  yani sagduyu almancada vicdana bagli degil, bir nevi ruh sagligina baglidir. ruh sagligi normal bir insandan beklenendir.
 • halktan değil hükümetten beklenendir. gezi parkı olayları ile ilgili yapılan tüm basın açıklamaları erdoğan'ın buna ne kadar ihtiyacı olduğunu bize açıkça göstermektedir.
 • hoşlanmadığım bir otokontrol biçimi..

  "sağduyulu kişi, kendini dünyaya uydurur; sağduyusuz kişi, dünyayı kendine uydurmaya çalışır. tüm ilerlemeler o nedenle sağduyusuz kişilere dayanır." bernard shaw
 • sağduyu, jean meslier'in yazdığı, diğer adı "tanrısızlığın ilmihali" kitabı ilk olarak kaynak yayınları tarafından 1997 de basılmış, arka kapak yazısı ise şöyledir:
  elinizdeki kitap, mustafa kemal atatürk'ün emriyle, 1928 yılında, milli eğitim bakanlığı yayınları arasında aklı selim adıyla yayımlandı ve basımı istanbul'da, devlet matbaası'nda eski harflerle gerçekleştirildi: genç cumhuriyet'in aydınlanma savaşçılarından dr.abdullah cevdet'in bu çevirisi, 1929'da latin harfleriyle yeniden yayımlandı. aydınlanma çağı'nın filozoflarına esin kaynağı olan jean meslier bir rahipti. yani, fransa'nın turan dursun'u... tüm dinleri kıyasıya eleştirdi. insan düşüncesiyle temas ettiği her noktada dini ideolojiyi yerle bir etti. elyazmaları, paris'te gizlice elden ele dolaştırıldı. o günün parasıyla 10 altın lui'ye kapışıldı. meslier'nin düşüncelerini yayma mücadelesi verenlerin başında gelen voltaire, 'hiçbir şey, meslier'nin kitabından daha etkili olamaz' diyor.
  ünlü filozoflardan d'alambert'in ifadesi ise şöyle:
  'dışardan az görünen kuvvetiyle bu derece etki yapan yalnızca top barutunu tanıyorum. jean meslier'nin kitabı top barutuna benziyor.'
 • tdk sözlüğünde şöyle tanımlanıyor:

  1 . doğru, akla uygun yargılar verme yeteneği, aklıselim, hissiselim:
  "bu halk çocuğunun, sağduyusu, temiz bir yüreği, yiğitliği ve hepsiyle beraber saflığı vardır."- f. r. atay.

  2 . felsefe: doğru ile yanlışı birbirinden ayırma ve doğru yargılama gücü.
 • iş bankası'nın bir zamanlar yayınlanan reklamında haluk bilginer'in canlandırdığı bir karakterdir aynı zamanda.
 • "sağduyu, dünyada herkese en fazla eşit olarak dağıtılmış olan bir şeydir. çünkü herkes ona yeter derecede sahip olduğuna inanır. hatta başka yeteneklerin taksiminden kolay kolay memnun olmayan kimseler bile sıra sağduyuya gelince sahip olduklarından daha fazlasına ihtiyaç göstermezler." rene descartes

  mantıksal sağduyu üzerne:
  "sağduyu, kişinin 18 yaş civarında edinmiş olduğu önyargıların toplamıdır." albert einstein
 • tdk'ya göre kelimenin doğrusu neymiş diye merak edenlere:

  --- spoiler ---

  10. alt, üst, ana, ön, art, arka, yan, karşı, iç, dış, orta, büyük, küçük, sağ, sol, peşin, bir, iki, tek, çok, çift sözlerinin başa getirilmesiyle oluşturulan birleşik kelime ve terimler ayrı yazılır:
  --- spoiler ---

  http://tdk.gov.tr/…atid=50:yazm-kurallar&itemid=132

  yani bu mantığa göre, "sağ duyu" olması lazım...
  sağ duyu yazımına arama yapıyoruz, sonuç:
  --- spoiler ---

  sağ duyu sözü bulunamadı.
  26 eylül 2006 tarihinden itibaren 154.710.744 kez söz arandı.
  --- spoiler ---

  sağduyu yazımına arama yapıyoruz:

  --- spoiler ---

  sağduyu
  isim (sa'ğduyu)
  1. isim doğru, akla uygun yargılar verme yeteneği, aklıselim, hissiselim
  "bu halk çocuğunun sağduyusu, temiz bir yüreği, yiğitliği ve hepsiyle beraber saflığı vardır." - f. r. atay
  2. felsefe doğru ile yanlışı birbirinden ayırma ve doğru yargılama gücü
  --- spoiler ---

  tdk'nın mantığını anlayan varsa beri gelsin...
 • günlük işlerimizi yürütmek için faydalandığımız zengin ancak dağınık, sistematik olmayan, genelde bağlantıları belirsiz ve söze dökülemeyen bilgidir.