şükela:  tümü | bugün
 • işi gücü makara peşinde koşmak olan tipitiplerdir bunlar. her seferinde aynı can sıkıntısıyla bunların görüşelim kanki* taleplerine olumlu yanıt verilir. hani sosyal olucaz ya; ondan icap eder. gidersin yanına, bi' tur rafine konular konuşmaya çalışırsın; bu telefonuna bakar; bak moruk uygulama var, der; karşısındaki uygun bir aralık bırakır bırakmaz da; geçen şuradaydık; buradaydık; sağlam geyik döndü lan ehuehuehu der; bilmemkim arkadaşının düştüğü zor bir durumu çok komikmişçesine anlatıp; yine kahkahalar eşliğinde pıfıfıfıfffff öldürdüler beni ya,der.

  gözlerinin içine baktığınızda bu yaşam formuna karşı bir tiksinti gelir, yerleşir. sürekli güneye yapacağı seyahatlerden; birkaç gün orada burada arkadaşlarının yanında kalmasından; kendisinin bu süre zarfında yedirilmesinden, içirilmesinden filan bahseder, durur. çok içen arkadaşları zom olmuştur; plajlarda hatun peşinde koşan arkadaşı rezil hareketler yapmıştır; dönüş yolunda benzin bitmiştir, sapağı kaçırmışlardır vs. bunun gibi abidik gubidik şeylerin merakla dinleneceğini zannederler. böyle hayatlarının, insta'ya attım bak diye; sosyal medya kullanmasanız bile, telefonlarını uzatıp uzatıp zorla gösterdikleri o fotoğrafların çok delişmen, süpersonik, cool filan olduğunu sanırlar. halbuki bu anlarda tek düşündüğünüzün, bu malı nasıl tamamen hayatımdan çıkartabilirimdir.
 • nazik bir insana zahmet yaratabilecek durumlara vesile olma potansiyeli taşıyan tanışlardır.

  hayatınızın bir döneminde belli ortamlarda ortak zaman geçirdiğiniz kişilerdir. ancak sizin asıl eğilimleriniz, meraklarınız, heyecanlarınız, mizah anlayışınıza ortak olmaktan ziyade episodlar şeklinde ortak çerçevelerde bulunmanızdan ötürü devam eder görüşmeler.

  genelde dışa yönelimi tercih ederler, eyvallah başımın tacı. çok derinlemesine bir empati kurmak yerine genel geçer; trend ve zamanın ruhu gereği hızlı tüketimin sosyal elementlerini benimserler, sorun yok yine, eyvallah.

  yalnız bu görüşmelerde sıkıntı verici durum şöyle oluşur. bu şahısların görüşme mantığındaki maksat karşılıklı bir etkileşim değil, aktif bir deşarjdan ibarettir. kendi varlığını kanıtlamak için sosyal imkanları neticesinde sizi bir çeşit pasif unsur olarak alır ve bunu size hissettirirlerse bu sıkıntı vericidir. esprileri youtube'daki gerizekalılar seviyesindedir.

  dikkat ederseniz "karizmatik" olarak nitelendirilen insan bu tarz tipleri ağzını açmadan bozar, yerine göre alaya alır ya da yok sayar. bazen de maddi güç ve statü gereği belli bir konum edinmiş insanlar bir güç istenci gereği bu tarz diyaloglarda birbirini dengeler.

  şahsen zahmetli, ancak gerekli bulduğum tiplerdir. bu tarz insanlar kolektifle, zamanın ruhuyla, avamın ve sınıfların ortak motivasyonlarıyla hizaya gelmek için birebirdir. galapagos etkisine panzehir gibidir. keşke salt meraklarımızı, gizemimizi ya da fikirlerimizi ortaya koyacak izole bir elitizim için gerekli maddi izolasyon imkanlarına sahip olabilsek dedirten şahıslardır.