şükela:  tümü | bugün
  • uzunluk sınırı yüzünden "sağlık bakanının zayıflamak için şeker yerine bal kullandığını açıklaması"ndan kısaltılmıştır.

bugünkü hürriyet'in basılı nüshasında bir resim altında "4 ayda 10 kilo vermeyi hedefleyen bakan akdağ kahvaltıda şeker yerine bal kullandığını söyledi" açıklaması yer alıyor. internet sitesindeyse ballı çaylı fotoğraf verilmiş, ama resim altı yazısı yok link.

sözlükte bu mesele şeker yerine bal kullanmak ve çaya şeker yerine bal koymak başlıklarında tartışılmış (ayrıca bkz. doğal olan her şeyin zararsız sanılması ya da doğal olan iyidir yanılgısı). kısacası, aslen glikoz olduğu için herhangi bir enzim işlemine gerek olmaksızın beş dakikada kana karışan balı, hiç olmazsa bir enzim işlemiyle glikoza dönüştürülerek --dolayısıyla da daha yavaş biçimde-- kana karışan şekerin yerine kullanan bir sağlık bakanımız var.
  • bal bir nevi sulandirilmis tatlandiricidir (glikoz + fruktoz + eser miktarlarda ivir zivir). cayina seker yerine bal atmak, aldigin kalori acisindan pek bir degisim yapmaz. seker daha kalorik bilinir ama bal daha yogundur ve bir kasik seker ile bir kasik bal ayni kalorilere denk gelebilir. balin gı degeri sekere nazaran dusuktur. bu acidan daha iyidir. ben seker yerine bal kullaniyorum ama bu kilo konusunda bana bir fayda saglamiyor, sadece sevdigim icin boyle. ayrica kahverengi seker de ayri bir guzeldir, rafine edilmemis birbirine siki sikiya bagli yogun seker. ha baklava yemissiniz ha o sekeri, o kadar lezzetli.
  • piyasadaki balların gerçek bal olmadığını bilmiyor gibi davranan bir sağlık bakanı davranışıdır.