• salı gününden beri dünyanın en saçma fikrini yürürlüğe koymuş olan bakanlık. neymiş istatistik çıkarmışlar sonuca göre %30 gelmeyen randevu boşluğu oluşuyormuş buna istinaden ek randevu adı altında mhrs sayısını arttırdılar. örneğin girişimsel işlem yapan bir branştasınız yani diyelim diş hekimisiniz; bir büyükazı dişin kanal tedavisi 30-45 dk arasında sürer, hatta belki daha uzun bile sürebilir, hastanın dişi uyuşmayabilir, anestezi sonrası hasta fenalaşabilir hadi diyelim hiçbiri olmadı kanal işlemi esnasında dişle ilgili komplikasyonlar çıkabilir. yarım saatte bir kanal tedavisi için randevu vermişsin neden hastalar randevusuna gelmiyor diye? hekime bir dklık tuvalet molası, nefes alma imkanı tanımıyorsun, zibil gibi hastalar kapıda bekliyor buna rağmen hastalar randevusuna gelmiyor ya da zaten ona ayrılmış 30 dklık sürenin son 5 dakikasında çıkıp geliyor ve yine de o hasta alınacak diyorsunuz? bu kararı alanlar bir tane bile hasta bakmamış, bir hastaya eli bile değmemiş insanlar. hasta bakmayan, klinik tecrübesi olmayan şahıslar tarafından bakanlık işleri yürütülmeye çalışılıyor. bu karar hastaya sadece bugün git yarın gel demekten başka bir şey değildir. hasta randevu sistemi başından beri sıkıntılıdır şimdi daha problemli olmaya başlamıştır. hasta ile hekimi karşı karşıya bırakan bir sistem kurup ohh ben randevu sayısını arttırayım kafam rahat olsun demekle olmuyor. hastalar tedavi edilemiyor hekimler mobbinge uğruyor esas şimdi iş bırakma vakti.
  • hastanelere gonderdigi talimatla, polis mudahalesinde yaralandigi icin hastaneye basvuran vatandaslarin kimlik bilgilerini istedi... sayilar, istatistikler falan degil, kimlik bilgileri..
    ne mukemmel bir hukumet, ne mukemmel bir devlet mekanizmasi var ki basimizda, vatandasin sagligini korumakla yukumlu olan bakanlik, hukumetin fisleme calismalarina hizmet ederek o vatandasin anayasal haklarini cigniyor..

ttb bakanliktan gonderilen talimata itiraz etti.
  • merak ediyorum ülkede aşı kıtlığı mı var? varsa neden? nasıl çözülecek?

twitter'da homeopati hakkında yazmışlar. gerçekten de yazmışlar, şaka değil.

siz önce sağlık ocaklarının, hastanelerin talep ettiği aşıları temin edin. mesela hepatit b. son 3 ayda kaç yenidoğan aşı olmadığı için aşısız evine yollandı? bu çocukların kaçı hastalandı? kaçının ailesi "nasıl aşı olmaz" diye doktora saldırdı? böyle şeylerden konuşalım biraz.

homeopatiymiş, yok şaman getirseydiniz bakanlığa!
  • nasıl ki bizde her bakanlık, ilgili olduğu alanı "bitirmeye" çalışıyorsa (adalet bakanlığı-adalet, milli eğitim bakanlığı-öğrenciler ve öğretmenler, tarım ve orman bakanlığı-tarım ve ormanlar... liste gidiyor), sağlık bakanlığı da aynı şekilde sağlıkçıları bitirmek için "durmak yok, yola devam" mottosuyla organizasyona iştirak etmektedir.

bu zaten yeni değil. toplanıp yürüyen doktorları, eczacıları hatırlamıyor musunuz ankara'da, istanbul'da? aa pardon, "ama onlar da hak ediyor bazen"di değil mi?

bize bu kadar yardımcı olan insanları yüz üstünde bırakabilir miyiz? gezi parkı'nda nasıl bastırıyorsak, aynısını bu sağlıkçılarımızı korumak için de yapmak görevimizdir!
  • tam günü dayatmak için kırk takla atan bakanlık. muaynehanelerin önünü kapamak ve serbest meslek hakkını kısıtlamak için ellerinden geleni ardlarına koymuyorlar.

peki merak ediyorum, herkes üniversitelerden ve eğitim-araştırma hastanelerinden kaçınca kimler cerrah yetiştirecek?

kimin umrunda ki! yeterli sağlık sistemi özel hastanelerin eline geçsin... daya yabancı kontejyanını, denklik sınavında da önceki senenin sorularının hemen hemen aynısını sor, beleşe çalıştıracak hekim de dışarıdan gelsin. millete de "tersine beyin göçü" diye bunu afiyetle yedir... oh ne güzel.

http://www.medimagazin.com.tr/…oldu-2-12-37044.html
  • 28 mayıs 2013 taksim gezi parkı direnişi ile birlikte direnişçilerin ve yardımsever insanların emekleriyle kurulan revir hakkında soruşturma açmışlar. he amk he, siz vurun, yaralayın kendimizi tedavi etmeyelim orada öylece ölelim. ayıptır, vallahi ayıptır... o inandığınız allah, çarpacak sizi.
  • zatürre oldum, doktor avelox yazdı ama piyasada yok. bir muadil var ama yakında o da olmazmış çünkü ilaç firmaları bakanlıkla anlaşamıyormuş.

migrenim var, maxalt arıyorum yana yakıla, piyasada yok. ilaç firması bakanlıkla anlaşamamış.

maxalt yoksa pasta yesinler, relpax içsinler diye onu soruyorum. aaaa, bak sen şu işe ki bakanlık ve ilaç firması yine anlaşamamış.

piyasada ilaç kalmayınca kocakarı mı süreceksiniz piyasaya mesela, meraktan soruyorum. her hastane önüne bir tanesi oturup kafasındaki çemberi sıkarak macun mu yapacak? ya da migrenim için fesli deli gibi kafamdan hacamat mı yaptıracaksınız? ne yapacaksınız ya vallahi çok merak ediyorum, bir planınız olmalı. söz, kimseye anlatamayacağım, kulağıma fısıldayın.
  • filistin yolunda yaralananları evlerine, hastaneden yürüye yürüye çıkabilecekken, gereksiz yere helikopterlerle bırakan; aynı duyarlılığı terör saldırılarında yaralanan gazilerimize, hastaneden taburcu olurlarken de gösterip göstermeyeceğini merakla beklediğim bakanlık...recep akdağ vardır başında...
  • tıp doktorluğu diploması için istenilen vesikalık resim özelliklerinde, top sakalın yasak, fakat ince bıyığın serbest olduğu devlet dairesidir.
  • türkiye'de sağlık hizmetlerine yapılan harcama oranı bütçenin sadece yüzde 1.5'i iken (sağlık çalışanlarının maaşları dahil) sigara paketleri üzerine basılan görsellerden sperm sahiplerine dek hala her boka karışabilen bir kurum, yani önce öldürüp daha sonra becermeye kalkan bakanlığımız.
hesabın var mı? giriş yap