şükela:  tümü | bugün soru sor
 • http://www.milliyet.com.tr/…010/1211502/default.htm

  yorumsuz copy-paste'liyorum:

  " resmi gazete’de 6 mart’ta yayınlanarak yürürlüğe giren ve kamuoyunda tartışmalar yaratan “üremeye yardımcı tedavi uygulamaları ve üremeye yardımcı tedavi merkezleri” yönetmeliği’nde, “soyu koruma” amacı ile radikal bir değişiklik yapıldı.

  "yeni yönetmeliğe göre, yurtdışındaki sperm bankasından alınan sperm veya yumurta ile hamile kalanlar hakkında, savcılığa suç duyurusunda bulunulacak ve bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile dava açılacak. yeni düzenleme, bu yönteme başvuran anne adaylarının yanı sıra aracılık yapan kişiler ile sperm veya yumurta veren donörü de sorumlu tutuyor. yurtdışındaki sperm bankalarına yumurta veya sperm veren ve gerek tıp etiği, gerekse hukuken isimlerinin gizli tutulması gereken donörün kimliğinin nasıl belirleneceğine ise yönetmelikte yer verilmedi. “soyu korumak” gerekçesi ile yasak kulvarını genişleten sağlık bakanlığı, hastalarını yurtdışındaki sperm bankalarına yönlendiren veya bu yöntem konusunda teşvik eden tüp bebek merkezlerini de kapatacak."
 • soyluluğu garanti genlerin tuhaf kararlar verebilmedeki yetisini gözler önüne sermiştir. bu haberde söylenmeyen bir başka gerekçe de "babası belli çocuklar" dünyaya getirtmek olsa gerek. yıldırımlar yaratan bir ırk oluşturmak aynı zamanda yüksek ahlák düzeyi de gerektiriyor olmalı. kendilerine laflar hazırladım:

  ne ararsın çocuğumla aramda!
  sen kimsin ki babasını sorarsın?
  hakikaten gözün yoksa oramda*,
  doğmuş çocuğun genini n'aparsın

  edit: ironiyi anlamayan nesle âşina değilim.
 • bu karar sahipleri herhalde türkleri bir adaya tıkılmış irlandalılar ya da gözden ırak bir afrika kabilesi zannediyorlar.

  soydan ziyade doğacak bebeklerin özlük haklarıyla ilgili bir düzenlemeye girişseler daha mantıklı olacak bence. bu topraklar binlerce yıldır ticaret yollarının, dini mekanların beşiği, ne soyu? kimin soyu?
 • bir şeylere iyi niyetlenme göstergesi fakat sanki biraz geç kalınmış gibi.
  aman bir şeyler yapalım saçma olsun çamurdan olsun gibi.
  cahil misiniz nesiniz gibi. sizden değil ben kendimden utanıyorum gibi.
  sana mı kaldı lan pezevenk kimden ne peydahladığım gibi.
  kedi soyunda boncuk bulmuş da gömmüş gibi.
  hem aptal hem cahil hem faşistmişiz gibi.
 • bir sonraki aşaması yabancılarla evlenmeyi yasaklamak olabilir. yakındır.
 • (bkz: türk soyunu korumak)

  http://www.radikal.com.tr/….5.2009&articleid=938010

  galiba biraz geç kalınmış bir hareket.
 • şaka gibi değildir, şakadır.

  bir ülke kendi topraklarında sperm bankasını serbest bırakmayabilir, bunu anlarım, yurtdışında bu işlemi yaptıranı nasıl takip edeceksin? bahanesi de türk soyuymuş. halbuki türklük sadece soydan değil kültürden de gelir. hatta soyu türk olan pek çok kişi kendini türk olarak hissetmeyebilir de. tıpkı kökeni türk olmayanın en alasından türk hissedebileceği gibi, ee biz neyi tartışıyoruz allasen?

  (bkz: 2010 türkiyesi)
 • bir sonraki adimda, "türk soyu"ndan olmayanlarin kapisina kirmizi carpi atilmasini falan bekledigim uygulama. bu karari alanin "saglik bakanligi" olmasi da ayrica trajiktir. dogacak bebeklerin sagliklariyla ilgilenmek yerine, ne kadar "türk" olduklarina karar vermek ne zamandan beri saglik bakanliginin baktigi bir konu oldu? dna'larimizin bekcisi kesilmis bir saglik bakanligi. ayrica kime ne bundan, nazi almanyasinda mi yasiyoruz?
  türkiye'de sperm bankasi gibi bir uygulamaya izin vermek zorunda degilsiniz tamam, ama baska yerlerde bunu yaptiran vatandaslarina da 1 yildan 3 yila kadar hapis cezasi vermek, cocugu kabul etmemek, ne oluyor lan, kimsiniz ki siz?
  diktatörlük yolunda emin adimlarla ilerleyen yasakci türkiye'den bir uygulama..
 • benim bu uygulamadan anladığıma göre türkler soyu tükenmekte olan canlılar sınıfında. yoksa kim bu kadar boş bir işle iştigal eder ki?
 • (bkz: organik türk)
49 entry daha