• kesinlikle gündem olması gereken başlık. sağlık çalışanları sağlıklı olmalı ki biz sağlıklı kalabilelim. çoğu hastanede şu an yeterli ekipman yok. ekipmandan kastım n95 maske değil. normal maske , normal eldiven. bunlar bile sıkıntılı. o çalışan insanların da canı var, ailesi var, korkusu var.
    up up up
  • (bkz: 22 mart 2020 süleyman soylu açıklamaları)

bu başlıkta gelip sağlık çalışanlarını tehdit eden ve nedikalci olduklarını söyleyen stokcuların da okuması gereken bir açıklama geldi.
  • 3 boyutlu destek hareketinin çağrısıdır!

"covid 19 ile mücadelede sahip olduğumuz 3 boyutlu yazıcı potansiyeli ile medikal parçalara, araç ve gereçlere ihtiyaç duyan hastaneleri desteklemek ve kişisel korunma ihtiyacına 3 boyutlu yazıcı teknolojileri ile cevap vermek istiyoruz."

aşağıdaki yüz siperi seri üretimi için desteğe ihtiyaçları var.

"petg malzeme ve lastik konusundaki ihtiyacımız henüz giderilmiş değil. bu konuda bağlantıya ve bilgiye sahip olanları iletişim adreslerimize bekliyoruz."

yüz siperi
  • destekleriniz sayesinde bir hafta için 3 adet cerrahi maske verdiler. teşekkür ederiz ilginize.
  • bide ek ödeme verseler. bakanımızın bahsettiği ödeme biz hemşirelerde çok fark etmiyor. yinede bakıp görelim ödeme durumlarını.
  • kesinlikle ekipman eksiği varsa eksikler tedarik edilmeli. kendileri sağlıklı olmayan doktorlardan nasıl şifa dağıtmasıni bekleyebiliriz. kaçmadan, istifa etmeden, mesleğini can hıraş yapan sağlık personeline hem maddi destek sağlanmalı hemde güvenli çalışma ortamı oluşturulmalı.
  • "...ilk resmi vaka 10 mart’ta açıklandı. 15 gün olmuş.

15 gün olmuş ve hâlâ sağlık emekçileri “bize malzeme verin” diye haykırıyor!

istedikleri tomografi, ultrason ya da taş kırma cihazı değil. maske ve koruyucu giysi. sınırlı sayıda maske hastanelere ulaştığında “mutluluk” fotoğrafı çektiren hekimlerle bir salgını önlemeye çalışıyoruz. birçok sağlık merkezinde çalışanlar kendileri üretiyor maskelerini; hatta ihtiyacı karşılamak için oldukça yaratıcı yöntemler geliştirenler var.
    . . .
    virüs kapan her bir sağlıkçı birey olarak yaşadığı sıkıntıya ek olarak, salgınla mücadeleden eksiliyor. sağlık personeli açısından öyle geniş olanaklara sahip bir ülke değiliz. sakınmamız gerek.

lakin asıl sorun başka. sağlık emekçilerinin morali fazlasıyla bozuk. sistemsizliği, özensizliği ve en basit sorunların dahi çözülmediğini anladıkları andan itibaren ihtiyaç duydukları özgüven doğal olarak sarsılacaktı. uzun çalışma saatlerinin yıpratıcılığının üzerine, hastalanan mesai arkadaşlarının haberleri ve evdekilere virüs taşıma kaygısı eklenince…

ne oluyor biliyor musunuz? şu anda bilgi kirliliğinin bir kaynağı ne yazık ki sağlık emekçileri! kaçınılmaz bu. çaresizlik onlara da bulaşınca, bütün gün yazışma gruplarında birbirlerine “duyum” aktarıyorlar. bunların bir bölümü gerçek kuşkusuz. ancak şu anda ülkenin en son ihtiyacı olan şey sağlıkçıların paniklemesi. dehşet senaryolarının mahalle kahvesinden üremesiyle, bir uzmanın ağzından çıkması arasında elbette büyük fark olacak. o senaryolar gerçek olgulara dayansa bile, sağlıkçının soğukkanlılığını koruması gerek. bunun için, inşaat patronlarına ya da otomotiv tekellerine aktarılan kaynağın çok küçük bölümünün ayrılması yeter.

bakın bu yazıda özel hastanelerin kamulaştırılması yok, toplumcu bir sağlık sistemi talebi yok, hiçbir şey yok. sadece ve sadece, kapitalist bir düzende bile üstesinden gelinebilecek basit bir şeyden söz ediyoruz.
    . . .
    bu kafayla yakında tıp fakültelerine girmeyi kafaya koyan öğrenci, hemşirelik yapmak isteyen çalışan bulamazsınız. meydan da sağlık sistemine dahil ettiğiniz imamlara kalır."

kemal okuyan
    https://haber.sol.org.tr/…hekim-bulamazsiniz-283580
  • arkadaşlar sizleri korumamız için bize yardım edin. ekipman sıkıntısı çok ciddi muhattap bulamıyoruz ve tehdit ediliyoruz. o tek kullanımlık tulumları hasta negatif çıkarsa yeniden kullanmak üzere kenara ayırıyoruz. evlere teste giderken yine tek sefer giymemiz gereken tulumlar 5 kereye kadar zorla kullandırılıyor. bu çapraz enfeksiyondur. hastalığı önlemek yerine şuan yayma riskimiz var. kendimizi korumaktan bahsetmiyorum bile. henüz salgın tepe noktasına ulaşmadan durum bu halde. yetkililer ekipman var diyor ama bu ekipmanlar nerede ve neden verilmiyor sorusu malzeme kısıtlı ilerleyen günlerde hiç mi kalmasın deniyor. bize yardım edin sizleri korumamız için bizleri koruyun. sesimizi duyuramıyoruz
  • bu sağlık çalışanlarını anlamıyorum , o kadar maaş alıyorsun , gidip kendisi alsın maskesini önlüğünü , bu mesleği seçerken bunların olacağını bilmiyorlar mıydı??

bulamayanlara sabır ve dua tavsiye ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap