şükela:  tümü | bugün
 • covid-19 salgınıyla fedakarca mücadele eden sağlık çalışanları için açtığımız ve salgın süreci boyunca sol frame'e sabitleyeceğimiz bu başlıkta, desteğe ihtiyacı olan sağlık emekçileriyle, destekte bulunmak isteyenleri bir araya getirmeyi amaçlıyoruz.

  bu başlık altında; içinde risk grubundan yakınlarının bulunduğu evlerine gidemeyen sağlık çalışanlarına kalacak yer ayarlama, tıbbi malzeme desteğinde bulunma, sağlık çalışanlarının çocuklarına online ders verme gibi desteklerde bulunabileceğinizi paylaşabilir veya sağlık çalışanlarından gelebilecek farklı destek taleplerini karşılayabilirsiniz.

  bu vesileyle, içinde bulunduğumuz bu zor günlerde işleri bir hayli zor olan sağlık çalışanlarının yüklerini bir nebze de olsa hafifletmeyi umuyor, tüm sağlık emekçilerine bu süreçte gösterdikleri çaba ve fedakarlıklarından ötürü teşekkür ediyoruz.

  edit: bu zorlu süreçte sağlık emekçileri ve yakınları türkiye psikiyatri derneği'nin 0 850 532 66 76 numaralı telefonu yoluyla ruhsal destek hattından faydalanabilirler. detaylı bilgi için (bkz: #105221112)

  edit: sağlık çalışanlarımızla dayanışma içinde olan bir grup gönüllüyüz. ihtiyaç halinde farklı uzmanlık alanındaki kişileri çok kısa sürede organize edebiliyoruz. desteğe ihtiyacı olan bir sağlık çalışanıysanız veya gönüllü olmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz. detaylı bilgi için (bkz: #104572798)
 • 384 entry daha
  • size adnan menderes üniversitesi tıp fakültesi hastanesinde intörnlük yapan bir 6. sınıf öğrencisinin 24 mayıs pazar günü covıd-19 pozitif çıkması ile ortaya çıkan ihmalkarlık iddialarını, şuanda intörnlük yapan arkadaşların ağzından aktaracağım ve bu konuda desteğinizi rica edeceğim.

   "
   söz konusu fakülte dekanlığı 11 mayıs itibariyle hastaneye döneceğimize ve 12 temmuzda mezun olacağımıza dair kararını açıkladı. bunun yanında gerekli korumanın yapılacağına dair de açıklama yapıldı:
   -hastaneye geri döndüğümüzde mesai saatlerimizde ve nöbet sayılarımızda ayarlanma yapılacağı
   -diğer çalışanlara sağlanmış olan her türlü korumanın bizlere de sağlanacağı
   -pandemi servisinde primer görev almayacağımız, covıd-19 pozitif hastaya birebir müdahalede bulunmayacağımız ve böyle bir durum gerçekleşirse de gerekli korunma ekipmanlarının sağlanacağı

   fakat hastaneye gelmemizle beraber bunların maalesef sağlanmadığını gördük. (haftasonu nöbetinde maske bile verilmemesinden tutun pozitif şüpheli hastaya n95 maske olamadan cpr yaptırılmasına kadar)
   alınmayan önlemler dolayısıyla ortaya çıkan pozitif vaka sonrası bunun duyulmaması, gizli tutulması için 'yaygara çıkarmayın' tarzında söylemlerle karşı karşıya kaldık.

   bu ihmallere ve 36 saatlik nöbetlere maruz kalmamız üzerine konuşup gerekenlerin yapılmasını talep ettiğimizde ise aldığımız yanıtlara örnek olarak sorumlu hocadan şöyle bir alıntı yapmak istiyorum: "dekanlık size ikili oynuyor, size vaatler sözler veriyor. fakat bize bununla ilgili bir yazı vermiyor. bu yüzden biz de kendi istedigimiz şekilde ayarlıyoruz."

   -süreci takip edenler biliyordur. yök, açıklamaları doğrultusunda intörnlerin hastaneye devam etmesi veya uzaktan eğitim sonrasında mezun edilmesi kararını fakülte dekanlıklarının inisiyatifine bırakmıştı.
   köklü üniversiteler de dahil olmak üzere birçok üniversitesi uzaktan eğitim kararı ile intörnlerini 1 temmuzda mezun etme kararı aldı.-
   "
   gelen haberler bu şekilde.
   eminim bu olaylar bu fakülteye özgü de değildir. öğrenci mi yoksa sahada çalışması gereken hekim mi arafında bırakılan ve bu süreçte hem maddiyat hem de koruma sağlanmayan, ciddiye alınmayan bir grup durumunda bırakılan intörnler her şekilde zor durumdalar.
   üniversite hastanelerinin bu konuda elini vicdanına koyup ve profesyonel davranıp gerekli korumayı intörnlere de sağlaması gerekmektedir.

   destek için, twitterda başlattıkları " #adüintörnlericovidpozitif" hashtagine bakabilirsiniz.