şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "bu dizi,hem diyet ve hastalık arasındaki bağıntıyı hem de sağlık,ilaç ve gıda sektörlerine yatırılmış olan milyonlarca doları inceliyor." mottosuyla başlayan netflix dizisi. ben kısaca özet geçeyim "hiçbir şey yemeyin,ölün"
  • netflix'de bir belgesel. izleyince dehşete düşüren bir belgesel.
  • ciddiyim , tulum peynirine defalarca ilanı aşk etmiş olarak izeldikten sonra peynir yiyemedim. anlatılanlar çok korkunç şeyler ve doğruluğu hakkında kesin bir bilgim yok. annem diyetisyen ve çocukluğumdan beri hep süt peynir ve ete yönlenlendirildim. peki söylenenler doğruysa türkiye 'de doktor ve sağlık personelleri bundan habersiz mi ? kafam karıştı ve bir belgeselin amacı da bu değil midir ? hakkını vermem gerekirse oldukça iyi bir belgesel.
  • "şeker zararsız, protein zararlı" diyen belgesel. bunun karşıtı olarak yayınlanan belgeseller de mevcut. şu an pek çok diyetisyenin kahvaltaıda kafadan yazdığı yumurtanın "kalp krizi ve şeker hastalığının en büyük nedeni" olarak belirtilmesi enteresan. "balık yemeyin, zehirli" diyorlar mesela. muhtemelen tamamen vegan bir bakış açısıyla yapılmış bir belgesel. bu tip belgeseller genellikle tek bakış açısından bakarlar. bu belgeselde söylenenlerin tamamen tersini söyleyen pek çok başka yayın da var. elbette değerlendirmekte fayda var. ancak "hayvani besin almayın" söylemi çok sert şekilde vurgulanıyor. yani işi "et, süt, peynir tüketiyorsanız bebeğinize zarar veriyorsunuz" seviyesine getirmişler.

    öyle bir saymışlar ki hiçbir şey yememek gerekiyor. ancak veganlığa yönlendirme olduğu açık. zira "gdo'lu tarım ürünlerini sadece hayvanlar yiyormuş yahu" diyor bir yerde anlatıcı. hee evet ya, bize tamamen doğal ürünler geliyor.