şükela:  tümü | bugün
  • sağlık ocağında yüzden fazla hasta bakmak zorunda olan doktorun kalp krizi sonrası daha ne kadar dayanırım bilmiyorum cümlesi.

ıki ay gelemedi işe doktor. kendine gelince yeni başlamış. geçmiş olsun dedikten sonra sarfettiği cümle dokunaklı idi.
  • temel sebep devlet eliyle kötüleştirilmeye çalışılması ya da eskiden mevcut sağlık sisteminin çökük olduğuna inandırılmaya çalışılması.

bir forumdan ingiltere'de hasta olmak ile ilgili bulduğum yazıyı aynen yapıştırıyorum:

--- spoiler ---

hatta başıma geleni bir olayı anlatayım, hepatit geçirmiştim ve viral? allerjik? döküntülerim vardı. direkt enfeksiyon uzmanına gitmek mümkün değil. önce bölgemin bağlı olduğu polikliniğe gittim. 30 dk sıra bekledim, anca bir hemşireye ulaşabildim. hemşire ancak içinden çıkamadığı şeyleri doktora yönlendiriyor. beni yönlendirdi, pratisyen doktordu, ondan sıra alıp 45 dk daha bekledim. telfast kullandığımı söyledim. döküntülerime bakmadı, doğru dürüst anamnez almadan sadece dozunu iki katına çıkardı. türkiye'de insanlar sağlık hizmetine ve doktora ne kadar kolay ulaşıyorlar da farkında değiller.
    --- spoiler ---
  • hasta doktor diyalogları hemen hemen şuna benzeyen bir ülkede, saymakla bitmeyen sebepler.
  • bir diş hastanesinin performans sistemine tabi oldu için doktorlarının kanal tedavisi gibi zaman ve emek isteyen bir tedavi ile uğraşmayıp sizi üniversite veya araştırma hastanelerine sevk etmesi.

üniversite hastanaleri zaten sezonu kapattı öğrencileri tatile çıktı 3-5 son sınıf öğrencisine muayene olacaksın onuda önce randevu alıp sabahın köründe sıraya girip şanslıysan aynı gün sıra gelip de muayene olacaksın sonra seni periodontolojiye yönlendirecekler allahın emri ordan 2-3 hafta at zaten sonra tedaviye gideceksin tedavide 2-3 hafta at 1.5 ay sonraya tekabül ediyor.

ee bu adamın parası yoksa dışarı gidecek bugun işinin ehli bir doktorun yaptığı kanal tedavisi 300tl den başlıyor. zaten piyasayada yanlış kanal tedavisi sonucunda dişini kaybedenlerle dolu amk parti kursalar iktidara gelir.

yapacağınız sağlık sistemini sikeyim.
  • (bkz: sicko)
  • (bkz: abv)
    niye mi böyle başladım? zaten vermiş vereceğini diyenler de olabilir efenim açıklayayım:
    son yıllarda özellikle hükümetin her bireyinin 'sağlık sistemini düzelttik biz, bilmem kaç bin sağlıkçı atadık, şartları olgunlaştırdık '...vırtzırt söyleminden ....
    adım attığın mahalle arasında bile üniversite açıp, binlerce kalitesiz,işinin anlamını bilmeyen,sadece ve sadece para getirisi gibi gören,devletin s.ktirboktan bir sınavıyla da 300-500 tanesini kadrosuna alan,sadece bir muayene için bazen haftalarca bekleyen, akabinde tedavi olabilmek için 7-8 ay ötelenen,112 yi aradığında konuşmaktan aciz bir sürü saçma sapan insanı çağrı alan ekibe dahil eden sistemin....
    sonraaa;
    insanüstü gayretle bir günde belki yüzlerce hasta görüp ruhhalinin içine edilen, yorgunluktan bihal düşmüş sağlık vereyim derken sağlığından olan,hasta yakınından şiddet gören( milletçe ruh halimiz aslında bozuk), doktoru döven -sağlık personelini darpeden,yaralayan ve zaman zaman ölüme sürükleyen...
    sonraaa;
    60-65 milyonluk bir ülkeyken şartları kötü diyerek bugün nufusu 80 milyonu bulan bir ülkede hem çalışanından hem hizmet alanından, 10 küsür yıl hala bir değişiklik görmeden ( ki ben hem bir hasta yakını, hem sağlık çalışanıyım) olumsuzluğu olumlusundan daha çokca olan bir sistem görüyorsam...
    bunca olumsuz şeye saçma diyebilen bir zihniyet kadar nefret edilir senin sittirboktan sağlık sisteminden. paran yoksa,tanıdığın da yoksa yaşama öl bu ülkede...
  • yerinizden kalkamaz iken mr için iki buçuk ay sonrasına gün verilmesi bunlardan biri olabilir. iki buçuk ay yat ne işin var değil mi? mr sonucu ameliyata karar verilirse
    kaç ay sonraya gün veriyorlar onu düşünmek bile istemiyorum.
    evet çağ atladık, geriye doğru.

ek:
    sağlık sisteminin içine edilmediğinden -ki benim lafım olmasa da kısmen katılıyorum- ve sadece var olan sistemin düzeltilmediğinden dem vurularak, içine etmek fiilini kullananlar vicdansızlıkla itham edilmiş.

sağlık sisteminin düzeltilmemesi bile tek başına çok büyük bir sıkıntı değil midir? 1990'da da sıraya giriyordum sabah 4'de şimdi de. o zaman da 2 ay sonraya mr veya tomografi sırası alıyordum şimdi de. sağlık sisteminin içine edildiği nokta özelleştirme adı altında özel midi ve mini hastanelerin teşvik edilmesi, bundan da maddi ve manevi halkın zararlı çıkmasıdır. kesintiler, doktorlar ve eczacıların durumu ortada. evet önceden de sakattı sistem, ama şu an komada. şahsi fikrimdir.

ek 2:
    mr çektiren tanıdığıma bel fıtığı tanısı konmuş. yaklaşık 1 yıldır işsiz. ameliyata girmesi için sgk borç çıkarmış 3000 küsur lira, öncelikle onu ödemeliymiş. şu zorunlu prim ödeme mevzusu. o kadar borcu birikmiş. ödemeden ameliyat söz konusu değilmiş. alternatifi ise özel hastaneye gitmesi parayı bastırması ve ameliyat olması. şimdi yerinden kalkamayan çocuk internetten ve telefondan hakkını arıyor, 3000 küsur ira meğer yanlış hesaplanmış, daha az olacakmış. bu işlemi bitirdikten sonra öğrendiğine göre 3 ay sonraya ameliyat tarihi alabilecek. ameiyat parası ayrıca istenip istenmeyeceğini bilmiyor, şaşırdı ben sorunca. her şeyi özelleştiren devlet sgk'lı da olsan ameliyattan para alır diye düşündüm zira.

ek 3 mr için verilen süreler hastanelere göre (en kısa sürede olanları araştırdıktan sonra buldum ve gittim):

bilkent atatürk hastanesi: 2 ay çekim için.
    yenimahalle onkoloji hastanesi: 5 gün çekim için, 7 gün ise sonuç için toplam 12 gün.
    fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi: 9 gün çekim için, 5 gün ise sonuç için toplam 14 gün.
  • işleyişi ve aksaklıkları bir yana ;sağlık sisteminin birilerini zengin etmek için paravan olarak kullanılması.
  • sistemin icine edenlere sen oy attin ya yaraam simdi de kahrini cekeceksin ske ske.
  • sistemin içine etmek söz konusu değildir. en muhalif düşüncede bile ancak sistemin düzeltilemediğinden söz edilebilir. muhalefet yanında vicdansızlığı getirdiği zaman, eleştirdiğiniz vicdansızlardan farkınız kalmaz.