şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nobel ödüllü, insan genom projesinin öncülerinden genetikçi john sulston'un vurgusu...

  "sulston, projenin kamu kaynaklarıyla yürütülmesi ve sonuçlarının halka açık olmasını savunan bilim insanlarının başında geliyordu.

  gen dizilerinin patentlenmesine karşı çıkan genetikçi, üretilen bilginin tüm toplum yararına kullanılmasını savunuyordu. "

  "kendini 'anti-kapitalist' olarak tanımlayan sulston, yazılarında özelleştirmenin ve çok uluslu tekellerin sağlık alanındaki egemenliğinin yarattığı tehlikelere değiniyordu. dünyada eşitsizliğin başlıca sorunlardan olduğunu kabul ediyordu.

  bir röportajında "afrika'da veya başka gelişmekte olan ülkelerdeki hastalık felaketleri kapitalist bir temelde çözülemez," demişti.

  sulston, araştırma faaliyetlerinin özel şirketlerce değil, kamu kaynaklarıyla üniversitelerde yürütülmesi taraftarı olduğunu, şirketlerinse "tamamen gereksiz" olduğunu ifade ediyordu. "

  http://haber.sol.org.tr/…i-hayatini-kaybetti-231175

  http://www.bbc.com/…ws/science-environment-43349774
 • buradaki "kapitalist temel" den benim anladığım modern tıptır. modern tıp'ın sadece adı güzeldir ve hakikaten kapitalist mantığın sağlık ayağını oluşturmaktadır.
  insanlar uyuşturucuya alıştırılır gibi hastanelere, ilaçlara alıştırılmakta adeta bunlara mahkum edilmektedir. modern tıbba elini veren kolunu kaptırmaktadır. sistem doktorları torbacı gibi yetiştirmektedir.
  gerçek sağlık bilgisi ve tedavi yöntemi artık kalmamıştır.
  acilen hastanelerden ve ilaçlardan uzak durarak tüm hastalıkların temeli olan sağlıksız beslenmeden uzak durarak ve az yiyerek hastalıkları minimuma indirmeyi, hasta olunduğunda ise bin yıllık geleneksel tıp tekniklerinden faydalanmalıyız.
  (bkz: ibn-i sina)
  sen ömür boyunca bok gibi beslen her türlü pis kimyasal gıdaları ye vücudun tıkanınca da yine kimyasal kökenli( artık organik hapta kalmadı) iki hap atıp şifa bulmayı bekle. var mı len öyle dünya. sonra sürün hastanelerde.
  aklınız varsa ayağınızı denk alın iş işten geçiyor