şükela:  tümü | bugün
 • her türlü sağlık sektörü çalışanının, kendini uygun ortamlarda öne çıkarmak için kendine yakıştırığı ifadedir.

  bu, "bende sağlıkçıyım efendim" çıkışı yapan sağlık sektörü çalışanı, aslında (çoğunlukla) iş hayatında zerre kadar sorumluluk almayan, insiyatif kullanmayan, mevcut sistem ve hak arayışı çabaları içinde ortalama memura dönüşmüş biridir aslında.

  örnek vermek gerekirse hastanelerde bolca bulabileceğiniz adı hemşire olan iğneci memurlar bu kategoriye girer. sevgili hemşire dostlarım hemen heyecanlanmasın, durup düşünürlerse kendi kliniklerinde bunlardan bolca olduğunu fark edeceklerdir. florance nightingale'in kemikleri sızlamaktadır aslında.

  yada pansumanı nasıl çok iyi yapacağını bilen ama doktor öyle demediği için ek bir çaba gösterme ihtiyacı hissetmeyen sağlık memuru da bunlardandır.
 • başta ilaç reçetem*olmak üzere, şu saatte görev başında olanlara allah kolaylık versin. yeri geliyor, hasta yoğunluğundan hiç konuşamıyor görüşemiyoruz. ama ne için konusamadığımızı düşününce hayat mücadesi verenlere değer diyoruz. allah hepsine şifa versin.

  (dilek kız, inşallah sende çabucak iyileşirsin de bizi daha mutlu edersin)
 • sevgili olarak, ailenin genel sağlık sorumlusu diyebiliriz. hele ki, hastane işiniz olduğunda paha biçilemeyen kişi. her yerden övgü geliyor, "aferin aferin en sonunda doğru birini buldun" diye. her eve lazımdır.
 • tam olarak ifade ettiği bir meslek veya meslek grubu olmayan sözde tanım
 • sen, 2 günlük kamp sonrası gece uzun yoldan gel, sonra ihtiyaçtan dolayı hastaneye çağrıl.. böyle bir meslek işte.
 • hepsinin kendini hekim zannettiği ve her olayda "doktorculuk" oynamaya çalışıp etrafının seviyesine göre kimi zaman başarılı olan kimi zaman da itin götüne sokulan hastanede ayrı dışarıda ayrı kaprisli uydurma bir meslek grubu.
 • (bkz: sıhhiyeci)
 • sağlık satıyoooz gel vatandaş!

  büyük ihtimalle bu sözleri sarf ederdi bir sağlıkçı...
  tabi sağlıkçı olsaydı...
 • merhum şefime bakılırsa (ki bakalım), tıpçı dünyanın her yerinde insana karşı sıcak ve ilgili değil ilgisiz, soğuk nevale olurmuş. hatta bir sağlık işinin zorlu iş, bir görev olarak yapılmasından değil, gönüllü olarak yapılmasından daha fazla işkillenmek gerekirmiş. herhangi bir gönüllünün motivasyonu, sapıklığı nedir kolay bilinemez, dikkat edilmeli. bu bağlamda sağlıkçının uzun ve zor eğitimden geçmesi, ve hatta işinin pek doyurucu kazandırmaması ayran gönüllüleri elemeye yarayabilir. (bkz: doktor/@ibisile)

  (ilk.giri tarihi: 8.7.2018)

  (bkz: sağlık/@ibisile)
  (bkz: sağlık meslek lisesi)
  (bkz: sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası/@ibisile)
  (bkz: sağlık teknikeri)
  (bkz: sağlık memuru), sıhhiye
  (bkz: acil tıp teknisyeni)
  (bkz: röntgen teknisyenliği)
  (bkz: veteriner), hemşire, psikolog, pdr, diş hekimi, ebe