şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
  • daha sağlıklı dolayısıyla da daha kaliteli bir yaşam için yapılan önerilerdir.

zaten herkesin kendine göre yöntemleri vardır da benim gibi faydalı besinleri sevmeyen (bitki çaylarından nefret ederim mesela) zararlı ne varsa seven (tatlı bağımlısı olmam gibi) biriyseniz bu faydalı denen besinleri çaktırmadan alabilirsiniz.

şöyle ki, arkadaşlar sürekli yulaf kepeği, keten tohumu falan tavsiye ederler.
    bunlar da öyle 'aklıma geldi gideyim de keten tohumu yiyeyim' diyebileceğiniz şeyler değil,
    yulaf kepeği zaten saman gibi (hayır hiç saman yemedim ama yeseydim kesin yulaf kepeği tadı olurdu)
    ben de ne yapıyorum bunları yemeklerin içine koyuyorum. misal mercimek çorbası pişmeyen ev yok gibidir. pişerken içine bunlardan katıyorum.

yani zihnim reddetse de kendimi kandırarak bunları yemiş oluyorum...
  • sabah limonlu su 2 bardak

ardından yumurta ve yulaf

öğle yemeğinden önce kuruyemiş

öğlen karbonhidrat ve protein ve deeee sağlıklı yağ içeren öğün,

ikindi vakti meyve

akşam bol protein az karonhidratlı ( tercihen bakliyat, ve sebze)

yatmadan önce birşey yemeyin

ha birde bol su için amk
  • şeker ihtiva eden ambalajlı ürünleri evinize sokmayın. şeker ihtiyacınızı meyveden ve hurmadan karşılayın. hurma ve kakaoyla pek güzel tatlı yapılabiliyor.

ambalajlı ürünlerden uzak durun. cips yerine kuru tarhana yiyin. mesela bal kabağını 1 cm dilimleyip fırına veriyorum çok şahane çay yancısı oluyor. süt alın, yoğurt yapın, sütün kaymağını toplayıp balla yiyin, candır.

beni ruh hastası beyaz yakalı sandınız değil mi? en zevkli kısım şimdi başlıyor. efendim ete ve yağa vurun kendinizi. sabah teryağında pastırmayı iki çevirin kırın üstüne yumurtayı. kuzunun, antrikotun vurun dibine. ciğerciler şişe iki ciğer bir kuyruk yağı dizer, ben bir ciğer bir kuyruk yağı diziyorum. son şişi de full kuyruk yağı diziyorum, çıtır çıtır oluyor mangalda ohh. bazen direncim düşer, kırgın hissederim, hemen düdüklüye bir omurga veya ilikli kemik. onun iliğini emcüklerim, kemiğini yalarım şak kendimdeyim. paça, işkembeyi en az haftada bir tüketin. balığa hiç acımayın ucuzu hangisi ise gün aşırı tüketin.

yağ ve et bizim yakıtımız, canımız, ciğerimiz be. onun bunun dangalaklığına kanıp sakın uzak durmayın bunlardan. babaannem 88 yaşında leğende çamaşır yıkayıp elleriyle sıkardı. her sabah kayısı kadar tereyağına iki yumurtayı ver etmeden masadan kalkmazdı. akşamları tereyağında ciğer kavurur mısır ekmeğiyle gömerdi rahmetlik.

not: bu tip beslenme şekli her gün 1 saat spor ve cardio yapanlar içindir. nargileci ve platesci tayfa az sebze ve salata yemeye devam etsinler.