şükela:  tümü | bugün
  • mideniz copluk degil!!
    yazımın sloganı bu.

ben ayrılık acısı cektigim donemler haricinde bunalıma girince yemek yiyorum. ve neler yemiyorum yarabbim. bozdolabındaki her seyi getir, buzdolabı da yeniyor mu diye sorarım, o derece. velhasıl durmadan kilo alıyorum, zira sıklıkla bunalımdayım. kullandıgım antidepresanlar da tuzu biberi oluyor, ekstra kilo alıyorum.
    hayatımın son on senesi 38 beden ila 46 beden arasında gidip gelerek gecti. ve bıktım.

simdi yeniden kilo vermeye basladım. adım gibi biliyorum 6 ay sonra 26 kilo verip istedigim kiloya ulasmıs olacagım, zira bunu 3-4 defa gerceklestirdim. sorun bu degil. sorun, sonra ben okuz gibi yiyince o kiloları birkac ayda geri alıyorum. bu sebeple saglıklı beslenmeyi ogrenmeye karar verdim. ve tabi ki de sozlukle paylasacagım belki birilerine katkım olur diye.

alternatifler: 1)saglam kahvaltı, orta ogle yemegi, hafif aksam yemegi
    ornek 1) beyaz peynir, 2 dilim ekmek, 1 yumurta, 5 zeytin, salatalık, domates, yesillik kahvaltısı; et veya tavuk veya balık salata ogle yemegi; corba aksam yemegi

2)hafif kahvaltı, saglam aksam veya ogle yemegi, diger kalan ogun orta
    ornek 2) bir muz, bir bardak yarım yaglı sut kahvaltısı; domates soslu makarna ogle yemegi; etli-tavuklu-balıklı salata

gordugunuz uzere bir ogun saglamsa diger ogunleri dengelemek cok onemli. benim gibi uc ogun saglam yiyince katana oluyorsun cunku. ahah.

tatlı kısmına gelince haftada bir tatlı hakkınız var. o da sutlu tatlı. sutlu tatlı yediginizde ogun atlayacaksınız.

diyeceksin iyi de cok az yemek bu. valla ben 36 beden kalmak istiyorum hayatımın geri kalınında. mecbur boyle besleneceksin ya da o incecik kızlara ozenerek bakmayacaksın.
    ha bir de diyetisyenim dedi ki ne kadar zayıflarsan metabolizma o kadar hızlanıyormus, dolayısıyla kilo alman zorlasıyormus. yani 55 kg iken 80 kg oldugundan daha zor bir ihtimal sismanlaman.

tuzbuzz diyetisyen servisinden bildirdi.

dip not: diyetisyen rejimindeyim ve 2 gunde 1 kg vermisim sozluk. cok mutluyum. 3 hafta sonra annemin dogumgunu partisine bu hızla gidersem bir iki beden kuculmus gidecegim.. yasasın!!
  • -kahvaltıyı atlamayın. kahvaltı onemli. ama abartmayın.
    -haftada bir muhakkak balık yiyin.
    -hep bol su icin.
    -haftada cok kere sebze ve meyve tuketin.
    -hep midenizin ucte biri bos kalkın masadan.
    -yemegi homili girtlak yapılan bir aktiviteden yasamak icin yapılan bir aktiviteye donusturun. yemek icin yasamayın, yasamak icin yiyin.
    -gunde 3 ana 3 ara ogun yemeye calısın. ara ogunlerde 2 kırıkkırak, 10 fındık, 5 ceviz gibi seyler yiyin.

simdilik bunları ogrendim okumalarım sonucunda.
    -gulucuk de gulucuk-
  • 1. şeker ve şeker ürünleri. uzun süreli şeker kullanımı nörolojik problemlere sebep olur. ayrıca hafızayı da zayıflattığı tespit edilmiştir. öğrenme kabiliyetini zaafiyete uğrattığı da ifade edilmektedir. bu sebeple şekerden uzak durmak gerekir.
    2. alkol. alkolün karaciğeri iflas ettirdiği bilinmektedir. ancak az bilinen diğer etkisi de beyni bitirip tükettiğidir. sağlıklı düşünme yeteneğini zayıflatır, hafızayı da tüketir. kısa vadede alkol bırakıldığı takdirde etkileri belli bir düzeyde onarılabilmektedir. ancak uzun süreli kullanımlarda kalıcı hasarlara da yol açabilir.
    3. fast food. yakın zamanda montreal üniversitesi´nde yapılan bir araştırma fast food ürünlerinin beynin kimyasını değiştirdiğini ortaya koymuştur. bu da depresyon ve anksiyete sorunlarına yol açmaktadır. fast food ürünlerinin içindeki katkı maddelerinin öğrenme bozukluğu, motivasyon eksikliği ve hafıza zayıflığına da yol açtığı kanıtlanmıştır.
    4. kızarmış yiyecekler. bütün işlenmiş yiyecekler kimyasallar, katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve koruyucular içerir. bunlar hem çocuklarda hem yetişkinlerde ciddi beyin hasarlarına yol açar. kızarmış veya işlenmiş gıdalar beyin sinirlerini zedeler. bazı yağlar ise diğerlerine göre daha zararlıdır. doğadaki en toksik ve tehlikeli kızartma yağının ise ayçiçek yağı olduğu tespit edilmiştir.
    5. işlenmiş veya önceden pişirilmiş gıdalar. tıpkı kızarmış gıdalar gibi işlenmiş gıdalar da merkezi sinir sistemine zarar verir. bu da dejeneratif beyin bozukluğuna yol açar. ileriki yaşlarda alzheimer´a neden olur.
    6. çok tuzlu gıdalar. tuzun kalbe zarar verdiğini herkes bilir. bilinmeyen şey ise tuzun içindeki yoğun sodyum beyne de zararlıdır ve düşünme yeteneğini zayıflatır. zekayı da gerilettiği ispat edilmiştir.
    7. tahıllar. tahılların hepsi beyin fonksiyonlarına zarar verir. ancak bunun tek istisnası yüzde 100 tam kepekli tahıllardır. yani tam tahıllar. eğer çok tahıl tüketirseniz bu hızlı yaşlanmanıza da yol açacaktır.
    8. işlenmiş proteinler. proteinler kas yapıcıdır. et ise en yüksek kalitede ve en zengin protein kaynağıdır. ancak sosis, salam, sucuk ve benzeri gıdalar gibi işlenmiş proteinlerden uzak durulmalıdır. doğal proteinler sinir sistemini yapılandırırken, işlenmiş proteinler tam tersini yapar. yani sinir sistemini tahrip eder.
    9. trans yağlar. kesinlikle her türlü trans yağdan uzak durulmalıdır. trans yağlar bir çok ciddi soruna yol açar. kalp sorunları, kolesterol ve obezite bunların en çok bilinenidir. az bilinen ise beyne de oldukça zarar verdiğidir. refleksleri öldürür, beyin işlevinin kalitesini düşürür. ayrıca felç riskini de maksimum düzeye çıkarır. alzheimer benzeri etkileri de uzun vadede ortaya çıkar.
    10. yapay tatlandırıcılar. insanlar zayıflamak için şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanırlar. bunların daha az kalori içerdiği doğru olsa da faydasından çok zararı vardır. uzun kullanımlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara yol açar.
    11. nikotin. nikotinin zararları saymakla bitmez. beyinle ilgili olanına gelince... vücudunuzun en önemli organı olan beyninize kan gitmesini engeller. kan gitmezse oksijen de gitmez. bu da beyninizin yavaş yavaş ölmesine yol açar. kılcal damarları tıkadığı için nörotransmitterlerin üretilmesine engel olur ve işlevini engeller. bu da sinir sistemini tüketir.
  • bol bol salata yiyin. corba icin. meyve yiyin. su tuketin. ekmek, makarna, pilav, hamur işi yemeyin pek..
    bunu yasam tarzı haline getirin.

yeni tariflerimizle karsınızdayım:

ananaslı, suzme peynirli salata: bol roka, bol yesillik, iki dilim suzme peyniri, biraz ananas, isterseniz salatalık, domates. ustune cillop gibi nar eksisi

meksika fasulyeli salata: bol roka, bol yesillik, salatalık, domates, havuc, meksika fasulyesi, dereotu. ustune cillop gibi nar eksisi.

yumurtalı salata: yesil sogan, haslanmıs yumurta, tuz, karabiber, salatalık, domates, yesillik. limon suyu.

rokalı pancarlı salata: bol roka, pancar, mısır, limon. nar eksisi bittabi.

brokoli-bruksel lahanası salatası: bol brokoli, bol bruksel lahanası, kırmızı sogan, suzme peynir, salatalık, domates, sosu icin biraz yogurt, limon, mayonez, tuz, karabiber.

karnıbahar salatası: bol yesillik, bol karnıbahar, mısır, tuz, karabiber, sogan, biber, dereotu, maydanoz, limon.

yummy.
    afiyet olsun.

kendimi salata ve corba konusunda ihtisas yapmaya adadım onumuzdeki altı ay sozluk.
    yasasın!
  • sağlıklı şeylerin tadı hiç güzel değil. evet tanım değil biri daha bu aralar karşıma çıkıp brokoliyi çiğ ye marketten yoğurt alma evde yap sabah inekten sağdığın sütle mümkünse, tarzı önerilerle gelirse ıslak odunla kovalıcam. çok ciddiyim bak. bıktım ya bezdim. bide annem var benim herkesinkinden değişik televizyonda duyduğu herşeyi gerçek sanıyor gelip gelip hadi bakalım bugün sabah aç karnına elma sirkesine çörek otu ezip içiyoruz diye.kendimi öldrücem lan.
  • bu konuya dair iyi bir kaynak olarak iyi beslen iyi hisset adlı web sitesini öneririm. linki de burada
    hap gibi bilgileri görsel ve günlük olarak almak içinse instagram hesabı: tık
  • basit karbonhidratları öğünden atmakla başlar.
  • şekeri bırakın.azaltmayın evet bırakın.sakin olun birkaç gün sinir krizi geçirsenizde sonrasında çok iyi hissedeceksiniz.
  • her şeyden önce beslenmenin kişisel olduğunu bilmektir. söz gelimi salata sağlıklıdır ama sindirim zorluğu çeken biri için hiç de sağlıklı değildir, şişkinlik krizlerine sebep olabilir.
    meyve lif ve vitamin deposudur ama şeker hastasıysan insülinini fırlatır düpedüz zehirdir.
    süt kalsiyum deposudur ama ya laktoz intoleransın varsa? o zaman içtiğine içeceğine pişman eder.
  • kişi kendinin doktorudur sloganı ile şekillendirilmesi gereken, doğal ve hastalık önleyici yeme alışkanlıklarının bütünü. besinlerin bedenimize etkisi kişiden kişiye farklılık göstermektedir, mevcut fiziksel durum, alışkanlıklar, gelir düzeyi, stress faktörü ve yeme alışkanlıkları farklılıkları yaratan etkenlerdir.

vücudun ihtiyacına göre doğal ve bitkisel ağırlıklı beslenen, şekerden uzak duran insanlar sağlıklı beslenmiş olurlar.