şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ahmet maranki)
 • yıl 2000 küsür. etiler'de bir işyerinin bahçesi. o sırada gümm diye bir ses duyuluyor. hemen tv'den ogreniliyor ki hsbc'nin leventteki genel müdürlüğü havaya uçmuş. gökyüzünü sarı dumanlar sarmış. işyerinin bahçesinden goruluyor. herkes panik halde.
  o sırada bahçeye bir iş arkadaşı iner. elinde plastik vakumlu kabına koydugu saglikli salata tarzı yiyecekler. (bok ye).

  neyse, adam bahçedeki banka kuruldu. vakumlu kabını itinayla açtı. salatasını yemeye koyuldu. 1 km otede bir banka havaya mı ucmuş, trafikteki insanlar mı ölmüş, tüm dünya televizyonları bu patlamayı mı canlı yayına almış adamın umrunda değil. neymiş efendim evden getirdiği saglıklı beslenme diyeti en önemli şeymiş o an onun icin.

  bok ye demiştim di mi, evet aynısını söylüyorum yine.
 • genellikle erken ölürler.
  hem de komik ya da trajik bir biçimde.
  suda boğulma, böcek ısırması filan gibi.
 • (bkz: steve jobs)
 • hayalleri başkalarınca biçilmiş ve toplanmış, arzuları tutku duyamayacak şekilde kırılmış, kendilerini var hissettirecek şeyler tükenmiş sadece kendilerini korumaktan haz duyabilen insanlardır. eskiden dürüsttük, insanları krematoryuma sokup yakıyorduk, ölüyorlardı. şimdi magazin programlarına, pornografiye, korkuya, başıboş meraka sokup ruhlarını yakıyoruz sonra geri kalan posasının da devamlılığını sağlamaya çalışıyoruz koruma 'program'ları ile.
 • (bkz: detoks trib)
 • benim etrafımda da olan bu manyak çeşidinin aşırı dindar olmaları hep ilgimi çekmiştir.
 • sağlığın sosyal belirleyicilerinden haberleri olmadığı için neo-liberal sağlık söylemini, sağlıklılık söylemini içselleştirmiş, sağlığı bireysel davranışların bir sonucu gibi gösteren piyasacı mantık anlayışını "yemiş" insanlardır. sağlık sınıfsal, bölgesel, cinsiyetsel eşitsizliklerle ilişkilidir ve ülkenin yönetim şeklinden eğitim düzeyine kadar birçok faktör sağlık düzeyini etkiler. sağlığın genle, sigarayla, içkiyle ilişkisi, gelirle, meslekle, iş stresiyle ilişkisinden daha fazla değil.

  elbette nasıl olsa sağlık toplumsal diye kötü beslenmek veya günde beş paket sigara içmek anlamlı bir davranış değil, ama sanki sağlığı sadece bizim yediğimiz antin kuntin meyveler, içtiğimiz tuhaf meyve çayları ve spor salonuna ne sıklıkta gittiğimiz belirliyormuş gibi düşünüp sağlıklı yaşam için manyaklaşmaya gerek yok.
 • yaza doğru sayıları artar.
  etrafındakileri de sağlıklı yaşama teşvik etmeye çalışırlar.
  yanlarında iskender vs. yeme gafletinde bulunursanız ''o yediğindeki yağlar kalp damarlarını tıkayacak...'' diye başlayıp hiç susmadan en az on dakika konuşurlar.