şükela:  tümü | bugün
  • https://www.facebook.com/obezliktenkurtul?fref=nf

prof . dr canan efendigil karatay hocanın tavsiyeleriyle kilolarından kurtulan bir ailenin kurduğu facebook sayfası . öğünlerin fotoğrafını koyup diğer üyelerle neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı tartışabilir , yemek ya da sirke ,salata vb . tarifi alabilirsiniz . sadece canan hocayı değil prof.dr . ahmet aydın ve diğer beslenme uzmanlarını da dikkate alıyorlar . takip edilesidir.

bir şey satmıyorlar, pazarladıkları bir ürün yok . sponsorları yok . mucizevi haftalık zayıflama diyeti tavsiye etmiyorlar . mucizeyi zaman içinde siz görüyorsunuz .
  • bu site sayesinde beslenme ile ilgili bircok sey ogrendim ve burada cesitli basliklarda da paylastim. hem kendim hem de aileme de uygulatmaya calistim ve hepimiz tam uygulayamasak da faydalarini gorduk. nurcin ve okan caglar cifti kendi deyimleriyle damdan dustukleri icin canan efendigil karatay'in ogretileri isiginda insanlara tecrubelerini ve onerilerini sunuyorlar.

prof. karatay'in 8 tl'lik bir kitabini alarak yurumekte bile zorlanan, senelerce bircok diyetisyene giden ancak ne kilolarindan ne hastaliklarindan kurtulabilen, her gun 12 ilac alan morbid obez bir insanin nasil gunde 3-4 saat dans eder hale geldigini ve ilaclarindan kurtuldugunu hayretle goruyorsunuz. site kullanicilarinin paylasimlariyla ve deneyimlerle herkes hep beraber nasil daha saglikli oluruz ve doktora ihtiyac kalmaz, bu sorularin cevaplarini ariyor. tabi bu hic bitmeyecek bir surec cunku surekli yeni seyler ogreniliyor.

(bkz: canan efendigil karatay/@goldencrab)
    (bkz: karatay diyeti/@goldencrab)
    (bkz: d vitamini/@goldencrab)
    (bkz: leptin/@goldencrab)
    (bkz: ldl/@goldencrab)
    (bkz: margarin/@goldencrab)
  • canan efendigil karatayve ahmet aydın'ın tavsiyelerini uygulayan ve çevremdeki insanlara uygulatmaya çalışan bir insan olarak bi ara yanılıp şaşıp takip ettiğim ancak uzun süre önce takip etmekten vazgeçtiğim kendini doktor sanan, tuzu kuru, fantastik bir çift insanın oluşturduğu facebook grubu.

evet bu konuda bir takım emekleri, çabaları var bundan dolayı kendilerini tebrik ediyorum ancak çok bilmiş tavırları ve ukalalıkları beni son derece rahatsız ediyor. konu sağlık olduğu için kendilerine hadlerini fazla aşmamalarını öneriyorum.

sonuç olarak prof.dr. canan karatay ve prof.dr. ahmet aydın'ın kitaplarını alın okuyun deneyin, vücudunuzu dinleyin ve ne yapacağınıza kendiniz karar verin. sonuçta bütün doktorlar kötü değil iyileri de var elbet, araştırın bulun ve önem arz eden konularda söz konusu bu grupta okuduklarınızı doktorunuza danışmadan asla yapmayın.

o muhteremler gibi doktorculuk oynamadığımdan ve doktor olmadığımdan teşhis koyamam ancak bu arkadaşların ortoreksik olduğunu düşünüyorum ve şu sitede belirtildiği gibi en kısa sürede bir psikoloğa danışmalarını tavsiye ediyorum.

(bkz: ortoreksiya-nervoza)
    (bkz: ortorexia)

edit: son paragraf ve bknz.
  • diktatörlükle yönetilen doktorculuk oynama sayfası.

bknz.

(bkz: psikolojik sorunları olanlara tavsiyeler)
  • beğenmeyen mazoşist insanların da takip ettiği sitedir. hem ağzına geleni söyleyip hem de hala takip etmek de çok ilginç bir psikoloji ve psikolog eşliğinde tedavisi mümkün mü bilmiyorum. tabi birileri kafaya silah dayayıp takip ettiriyorsa onu da bilemem.

sahipleri prof. karatay'ın doğumgünü nedeniyle bir ricada bulunmuşlar, insanlarda farkındalık yaratmak amacıyla profil fotoğraflarının 1-2 günlüğüne kendisinin kitaplarıyla değiştirilmesini istemişlerdir. buna çeşitli sebeplerle uyamayacak olanlara da 1-2 gün mesaj atmamalarını rica etmişlerdir. siteyi onlar açmıştır ve kendi sitelerinde toplumsal bir harekette bulunmak istemeye ve uyulmasını beklemeye hakları vardır.

eğer diktatörlük olarak nitelendirdiğiniz bu tür uygulamalardan bu kadar rahatsızsanız hiçkimseye br şey sormadan kararlar alan facebook ve ekşi sözlük'te de yazmamanız ve takip etmemeniz gerekiyor.

adamlar neredeyse 24 saat insanlardan gelen soruları bıkmadan usanmadan cevaplıyor, kendi deneyimlerini paylaşıyor. her fırsatta doktor olmadıklarını sadece kendi deneyimlerini yazabileceklerini söylüyorlar. prof karatay'ın da siteden haberi var hatta katıldığı programların bazılarında sitenin takip edilmesini öneriyor ve site sahipleriyle de arasıra görüşüyorlar.

hal böyleyken prof. karatay sayesinde sağlıklarına kavuşan veya kavuşacak insanların başka insanlara da faydalı olmak amacıyla 1-2 günlüğüne bunu yapmaları zor bir şey değil hele de bunu kar amacı gütmeden kendilerine bu kadar vakit ayıran insanlar rica etmişse. eğer istemiyorlarsa 1-2 gün mesaj yazmasalar ölmezler.
  • koca göbekleri eriterek mümkündür. hayır kendimden biliyorum. ne kadar ince isem o kadar saglikli yaşıyorum. yani kicinizi kaldırın ve eritin o yağ kütlelerini, hem sağlıklı yaşayın hem de mutlu olun ince bedeninizle.
  • gerçekten faydalı bir site ve canan karatay hoca'yı sonuna kadar özümsemiş bir çiftin hazırladığı sağlık sayfası. kendilerini bu işe adamışlar, hayatlarında hiç görmeyecekleri insanlar için kafa konforlarını bozup yardım ediyorlar, yön gösteriyorlar.

ancak bir sorunları var; daha doğrusu belli bir bilinirlik düzeyine ulaşan her türkün ortak sorunu, kraldan çok kralcılık. kimi ifadeleri, kendilerini eleştiri getirenleri küt diye bloklamaları vs. gibi kimi arogan tavırlar yaptıkları işin akışına uygun değil. biraz daha sakin bir şekilde gitmeleri yararlarına.
  • paylaştıkları bir video altında şöyle bir yoruma denk geldiğim feysbuk sayfası:

"süpersiniz..bu gidişle, tıp fakülteleri kapanacak, çünkü doktorlara gerek kalmayacak sayenizde hocam....yıllardır resmen insanlar, hasta olmaları gerekiyormuş gibi şartlandırıldılar. sizler bir geldiniz, pir geldiniz, bütün ezberleri bozdunuz maşallah,"

(bkz: ay hadi kız inşallah)