şükela:  tümü | bugün soru sor
1988 entry daha
  • açtım dinledim. sağ tarafta karikatür komedya'yı gördüm sonra. elim varmadı anasını satayım. ulan sagopa abicim, nasıl bitirdin kendini, anlatsana kardeşlerine? bir hikayen vardı, şarkıların türkçe rapte çıtayı yukarılara taşımıştı, sonra sen aldın o çıtayı dibe dibe çaktın. siyasi görüşün değişti, şarkılarında değindiğin şeyler değişti. 5-6 senedir takip bile etmiyorum artık ne yaptığını. bu şarkı bu adamın kendi geçmişine özlemi değilse bir şey bilmiyorum. sırf o yüzden yapmış lan.

şarkı güzel olmuş.

https://www.youtube.com/watch?v=5bts9reqecc

bugün şunu yapabilecek tek adam hala sensin. amerikan özentisi çoluk çocuğa kaldı alem.
  • 24 re-vocal versiyonunu yapmasa da olurmuş. niye yaptığını da anlamadım. belki "eski sago hala burada." mesajı vermek istemiştir.

şarkının orijinali çok daha güzel ve etkileyici. yeni versiyonu aynı videosundaki gibi filtreli, ayrıntıdan yoksun, bomboş olmuş.

ayrıca şarkının sonundaki "yalnızlık ömrüm boyunca tanımadığım bir yabancıydı onunla şimdilerde beraber uyanıyoruz. her yeni güne iki yalnız, şarkılar yazıyoruz. yorgunuz. çok yorgunuz." sözleri nerede acaba? niye yemiş o kısmı?
  • ilk defa 10 yıl önce dinlediğim şarkıyı tekrar yorumlanmış olarak dinlemek müthiş bir his. efsane 24 yeniden*
  • kim ne derse desin sagopa kajmer iki gözümüzdür. ne zaman ağlasak arka fonda sagopa kajmer bizi teselli etmeye çalışıyordu.

şöyle bir geçmişi düşünüyorum da sebepsiz yere gözlerim doluyor.
  • daha iki ay öncesinde varlığından bile haberim olmadığından, şu anda ne yaparsa yapsın mükemmel geliyor. tüm albümleri ayrı bir güzellik...
  • kendisi hakkında ateist-deist iddiaları dillenince (ki kendisi de kabul etti yanılmıyorsam) ekşi sözlük'te badem gözlü olan rapci
  • sagopa kajmer bir rapçi değildir, yazdıkları besteleri hatta düzenlemeleri ritmik amerikan şiirinden çok uzaktır. sagopa kajmer her sanatçı gibi acılarıyla yoğrulmuş her insan gibi yaptığı hatalardan büyük olmamıştır ve din üzerine konuştukları kadar küçük olmadı, mini minnacık, kısaca;
    artık biraz daha seyrekte olsa, kulağımızdan sokup, içimizi delip, aklımızı alıp, notalara dokundurup, çıkardığı işin adı, sogapa kajmer müziğidir.
  • türkiye en iyi 3 söz yazarından biridir.
  • yeniden söylediği 24 şarkısıyla duygulandıran rapper, karizmatik emmi.
8 entry daha