şükela:  tümü | bugün
  • tam adı "sahabe dönemi iktidar kavgası alevi sünni ayrışmasının arka planı" olan araştırma, eleştiri kitabı. otto yayınlarından çıkan kitabın yazarı ahmet akbulut.
    ahmet hakan'ın köşesinde tavsiye etmesi üzerine tam da bu konuyu merak ettiğim için alıp okudum. hz. muhammed'in vefatından sonraki siyasi çekişmeler, dört halife dönemi, cemel savaşı, sıffin savaşı, büyük günah, kader mesesi, şiilik (alevilik), sünnilik, haricilik, kaderiye, mürcie mezheplerinin ortaya çıkışı gibi konular ve müslüman alimleri ve din adamlarınca çoğunlukla gizlenmiş, örtbas edilmiş meseleler çok güzel ve düzgün bir şekilde (tarafsız diyemiyorum) anlatılmış. ben çok istifade ettim. konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere tavsiye ederim.
  • okumaya başlayıp henüz bitiremediğim kitap. konuyla ilgili okuduğum en ilginç kaynaklardan biri diyebilirim.

islam tarihinde önemli yer tutan ama çok yüzeysel geçilip sebep ve sonuç ilişkisi çoğunlukla muğlak bırakılıp tartışılmasından imtina edilen bir çok konunun üzerine cesaretle gidilmiş.

bu tür konuların tartışmaya kapalı birer mite dönüştürülmesinin en önemli sebeblerinden biri asr-ı saadet, hulefa-i raşidin , aşere-i mübeşşere gibi, velev ki olumlu bir gayeye hizmet maksadıyla oluşturulan sistemler olsalar bile, bunların zamanla kutsal alana taşınması ve dahil oldukları olayların o kutsiyete halel getirmemek için tartışmadan, sorgulamadan muaf tutulmasıdır...

medine vesikası ile kurulan islam site devleti bile yarı teokratik bir devlet iken, sonrasındaki devlet ve iktdarların teokratiklik iddiası bile nasıl bir eksen kayması yaşandığını göstermeye yeter.

elhasıl, oryantalistler dışında neredeyse hiç yapılmayan islam tarihine eleşirel bakışın güzel örneklerinden biri...