şükela:  tümü | bugün
 • isaret parmaginin diger bir adi.
 • hz muhammed*in veda hutbesinin sonunda helallik istedikten sonra, sahabenin "helal olsun" cevabinin uzerine; 3 defa ust uste "$ahid ol ya rab!" diye haykirirken havaya kaldirdigi parmaktir. sag i$aret parmaginin ismi bu yuzden "$ahadet parmagi"dir.
 • ayrıca namazda * oturur pozisyondayken kelime i şehadet getirirken bu parmağı hafiften havaya kaldır bazı hacılar.
 • tükürüp kaldırdığınızda, bir rüzgar gülü
 • kucukken, cevremdeki buyuklerin bu iki kelimeyle ne demek istediklerini bir turlu anlayamadigim, dupeduz isaret parmagina boyle gereksiz bir isim vererek cocuklarin kafasini neden karistirdiklarini anlamadigim isim.
 • işaret parmağı yada burun karıştırma parmağı da diyebileceğimiz parmağımızdır.
  domuz olayında ise pişirmiş (yakalamış ta olabilir tam hatırlamıyorum) olanıdır.
 • babaannemden öğrendiğim üzere kendisine yüzük takılmaması gereken parmak(mış).
 • namazdayken oturur durumda babamın da kaldırdığını fark ettiğim parmak. o hacı değildi, ama hacılardan dinleyip, görüp uymuş olabilir. ayrıca ben onun bilinçli değil, fark etmeden parmak kaldırdığını sanırdım. acaba hiç namaz sırasında zamanı, zemini unuttuğu oluyor muydu?
  (bkz: işaret parmağı), (bkz: hacivat karagöz neden öldürüldü/@ibisile), yüzük parmağı/@ibisile
 • milli nizam partisi'nin logosundaki parmak.
 • islam inancına göre islam peygamberi muhammed mustafa' nın adı zikredildikten sonra okunan dua olması sebebiyle bir diğer adı da salavat parmağı olan; işaret parmağı, şahadet parmağı olarak da adlandırılan, insanımızın üstün zekası sayesinde burun karıştırma, rüzgar yönü ölçme gibi çok amaçlı olarak faydalanabileceğimiz, kullanıma hazır parmağımızdır.

  islamın 5 şartından biri olan; kelime-i şehadet getirirken de bu parmağı yukarı kaldırmak suretiyle şahadet getirilebilir. bu sebeple namaz esnasında otururken tahiyyat duası sırasında hafifçe kaldırılır. tabi bu ekşicilerin kahir ekseriyeti gominis, atayiz olduğundan tahiyyatın sonunda şahadet getirildiğini bilmezler.
  bunun mezhepsel olarak bir ayrımı olduğu da söylenir. iddiaya göre şafî mezhebinden kimseler oturur vaziyetteyken şahadet parmağı havada duaları okur ve namazı sonlandırırlar. bazı alimler hanefi mezhebine göre caiz olmadığını, şafî mezhebine göre sünnet olduğunu söylemektedirler. kutsal bilgi kaynağı dedik de o kadar değil. fazlasını imam hatipli teyze oğlunuza, ilahiyat fakültesindeki kız kardeşinize, imam olan amcanıza falan sorun.

  bir başka kullanılan dini alan ise, marjinal müslümanların, sözde kafirleri, suçluları, zalimleri katlederken parmağı kaldırarak yaptıkları harekettir. bunu daha çok ışid, taliban, el kaide, boko haram gibi aşırı islamcı örgütlerde görmek mümkün. ankara' da eski çevik kuvvet polisi mevlüt mert altıntaş, rus büyükelçisi karlov' u öldürdükten sonra sol elinin işaret/şahadet/salavat parmağını kaldırarak arapça bazı sözler söylemiştir.

  aynı zamanda dil ile ıslatıp "ahanda buraya yazıyorum. şu şöyle olacak." diye tercihen yok olması zor olan bir yere, söz uçar yazı kalır mantığıyla, söz konusu parmaktan destek alarak dnalarını saçanlar da vardır ki, onlar kimsenin sevdiği kişiler değildir.
  (bkz: temizlik hastalığı)