şükela:  tümü | bugün
 • http://www.sahajayogaturkey.f2s.com/index.html diye bir adresleri varmis. ilgilenenler gecenin eglencesi tadinda bakabilirler. ozellikle mucize fotograflar kismi gercekten gorulmeye deger*.
 • kurucusu olan (bkz: shri mataji nirmala devi) ve masallardaki bir dudagi yerde, bir dudagi gokte devanalarini animsatan hanim, aklini fikrini sevdigim yurdum insani sayesinde fena halde kose olmus, kapalicarsi esnafini da ihya etmistir. vergi makamlari ile ugrasmamak icin olsa gerek, yaninda kizi, yegeni, yardimcisi carti curtu bir suru hatunla gelip, aldigi paralarin buyuk bir kismini mucevhere yatirip oyle donuyormus. anlatan esnafin yalancisiyim, dukkandaki kasada ne var ne yok toplayip ziyaretine gidiyorlarmis, bir defada 15-20 parcadan az almiyormus sarlatan teyze, o da bir dukkandan yaptigi alisveris sadece, mudavimi oldugu kimbilir kac dukkan vardir. parca dediklerim de oyle ufak tefek seyler degil, okuz kadar gerdanliklar, taclar vs.

  baslik da basimiza kalmis, mukadderat...
 • ilk olarak çok iyi bir izlenim veren ancak grup halinde hintçe şarkı söyleyen insanları görünce korku yaratan mekan.
  herkesin neşe içinde olması nedeniyle acaba mı dedirten yer.
 • diğer yoga türlerine göre daha basit, ana hedefi dinginliği yakalamak ve çakralardaki sorunları gidererek enerji bütünlüğünü sağlamak olan bir yoga biçimi. çoğu yoga yapılan yerin tersine, burada herhangi bir ücret talebi yok, sitelerinden bilgi alınıp çalışmalara katılınıp görülebilir. öğretinin sahibi olan kadın (bkz: shri mataji nirmala devi) hakkında bir sürü şey söylendi, hangisi doğrudur bilinmez ama, yoga amacı ve felsefesi hakkında genel bilgi sahibi olmak için çalışmalarına gidilebilir ve denedikten sonra karar verilebilir. tavsiyem ise; çok kalabalık gitmemek (özellikle samimi arkadaşlarla gitmemek gerek) ve eğer ilk ziyaretse veya yanımızda arkadaşlarımız varsa şarkı söylenen günde ortamdan uzaklaşmak olacaktır, meditasyonda söylenenler ve özellikle şarkılar bazı insanlara çok komik gelebilir ve kalabalık ortamda istenmeyen sonuçlar doğurabilir. (bkz: ganesha) (bkz: kundalini)
 • ayakları tuzlu suya sokmanın (ezoterik ögretiler esliginde) meditaston, arınma ve ruhsal temizlik yontemi olarak kakalandığı yoga çesidi.
 • modern düşüncenin, bilimin kollarında güvende hisseden,
  ama nedense psikiyatristinin karşısında ağlayıp, her gün anti-depresanlarını alıp,
  ama gene de huzursuz ve mutsuz nefret ettiği hayatına nefret eden,
  bütün çaresizliğiyle,
  ama gene de kendini farklı yaklaşımlara, duruşlara kapatan,
  hatta kendi özgürleşmesine bu kadar yaklaşmışken kendini bu yola adamış insanları aşağılayıp dalga geçerek o çözümsüzlüklerine yeni çıkmazlar yarattığı pek bi batılı düşüncelerine tutunmayı tercih eden,
  tutucu insanların deneyimleyemeyeceği...

  ama kendini özgürleştirme yolunda, birliğe, huzura ve dengeye gereksinim duyan ve hindistanın kadim bilgilerine, doğunun gülen yüzüne yüreğini açan her insanın yolunun mutlaka deneyimlemekten geçeceği...

  bir yoga öğretisi, okulu...
 • şimdi efenim, bu tur meditasyonumuzda, kundalini tabir ettiğimiz, ki kendisinin icimizde bilmem kac kez tur atmak suretiyle coreklenmis* bulunan bir yilan oldugu rivayet edilmektedir, herkesin icinde bulunan gizli enerjinin serbest birakilmasi ile bir enerji sarar insani ve sonrasinda da bu enerjiyi verimli kullanmaya calisir dururuz.

  bu enerjinin genellikle tarikat toplantisi seklinde bir rituel, bir ayin havasinin hakim oldugu kalabalik ortamlarda aciga cikarilmasi makbuldur.

  genellikle bu tarz olaylarla, entellektuel cevrelerin ilgilendigini sananlari hemen uyarmakta fayda var zira, artik serap ezgu'den sikilmis bulunan ve ozunde esra ceyhan seyircisi olan bayanlar toplulugu bayilmaktadirlar bu tarz faaliyetlere. dusunsenize, uhrevi bir olay ve kendileri de bu olaya gayet interaktif bir bicimde dahil oluyorlar. falciya, buyucuye, hocaya gitseler, bu zatlar konusacak onlarsa aval aval bakacaklar...

  ancak bu meditasyonda dikkat edilmesi gereken bir husus vardir ki* hayatiniza renk katacaksiniz derken, onu mahvedebilirsiniz zira bu kundalini acmak dedigimiz olay sanildigi kadar kolay degildir ve kundalininizi bir kez yanlis actiniz mi, o yilancik icinizde sikisir kalir* ve bir asagiya yukariya inip cikmak suretiyle asaplarinizin bozulmasina sebep verebilir. (bkz: asaplarin bozulmasi)

  bir de bu tarz bir organisazyona, sırf hint kostumleri icerisinde mistik hindular ve/veya hintliler gormek amaci ile katilmayi dusunuyorsaniz, sakin ola kendinizi bos yere riske atmayin cunku genellikle hintli olamayan gayet avrupadan ithal tipler cikacaktir egitmen olarak karsiniza ve siz de bu olay karsisinda hem sasirip hem de cok guleceginiz icin konsantre olamayıp kundalininizi yanlis acacak ve hayatinizi mahvetmiş olacaksinizdir.

  bir de, son olarak, kesinlikle ve kesinlikle bu tarz olaylarla ilgilenmeyen arkadaslariniza bu meseleden bahsetmemeniz tavsiye olunur, ozellikle de kundalini kelimesinden zira bu sevecen ve espirituel arkadaslar her firsatta, "sen neyini actirmistin lan, kundamanatati miydi, neydi?" seklinde sizinle dalga gecmekten sandiginizdan daha cok zevk alacak ve zaten bozulmus olan sinirlerinizi daha da tamiri imkansiz bir hale sokmaktan cekinmeyeceklerdir.
 • tamamen bir saçmalıklar silsilesidir.

  yoga yapan insan güzelleşir, teni, bakışları yumuşak olur. dengeli düşünür ve dengeli hareket eder.

  kısacası shri mataji nirmala devi gibi olmaz

  (bkz: bana bunlarla gelmeyin)
 • insanın kendisine 10-20 kere tekrar ettiği "suçlu değilim, herkesi affediyorum" gibi cümleler içerdiğinden carl rogers'ın humanist psikoterapi yaklaşımını anımsatan hayattan alınan kısa mola gibi bir şey. 20 dakikalık kısa bir örnek seansı için http://stream.sahajyog.org/default.asp?vid=1
 • (bkz: sahaja yoga)

  sahaja yoga aslen bugün içinde bulunduğumuz stresin ve problemlerin, kendi içimizde barışa ulaşarak çözümlenebileceğini insanlara aktarmaya çalışıyor.

  bugüne kadar yapılan tüm tanıtımlarda, içimizdeki yedi negativitenin (öfke, hırs, korku, bağımlılık, suçluluk duygusu, kıskançlık, bencillik ve şartlanmalar vesair) temizlenmesi ve yedi pozitif kalitenin (bilgelik, yaratıcılık, denge, iç huzuru, sevgi, evrensellik, şartlanmaların ve egonun üzerine çıkmak ve aydınlanmış bir ruh olmak) ortaya çıkması için eğitim vermeyi amaçlanmaktadır.

  sahaja yoga; kişinin fiziksel, ruhsal ve zihinsel sağlığını geliştirir. duygusal ve fiziksel dengesizliklerin köküne inilir. bunlardan da öte meditasyon yapmak, iç aydınlanmamızı kazanmamızı, zayıflıklarımızı yenmemizi ve yakın çevremizle dengeli ilişkiler kurmamızı sağlar. yavaş yavaş doğal konumumuza tekrar kavuşmaya başlarız. insanlık sonunda gerçek benliğinin zenginliğini hissetmeye başlar, yani ruhunu.

  yüzü aşkın ülkede faaliyet gösteren sahaja yoga, tüm ülkelerde ücretsiz olarak verilmektedir. sadece teori olarak değil tamamen uygulamalı olarak denenebilecek sahaja yoga, ülkemizde de "sağlıklı yaşam derneği" merkez ve şubelerinde ücretsiz olarak öğrenilebilmekte.

  http://www.sahajayogaportal.org/