• tavuklara tapicam yakinda bunun varligi yuzunden.

okul bittiginden ve her sabah evden apar topar firlamam gerekmediginden beri yapiyorum sahanda iki yumurta illa ki. cay, cizirdayan yumurtalar, siyah zeytin, beyaz peynir ve hafifce isinmi$ tahilli ekmek. ustune de turk kahvesi ile sigara, bilemedin sutlu neskafe.

ama oyle ondan da koyayim bundan da ekeyim derken yumurtanin tadini kaybetmemek lazim diye du$unuyorum. tuz, karabiber ve kirmizi biber kari$imi, o kadar. omlet yapmiyorsam oyle ka$ariydi kekigiydi feslegeniydi olmuyor. sonra sicak ekmegi baniyorsun sarisina, allahim oyle bir lezzet bence yeryuzunde yok.

tavuklar. tavuklarimiz.
  • bir kitapta okumuştum, kabaca şöyle diyordu: "insanın sindirim sistemi genetik kodlarının ait olduğu coğrafyada yetişen ürünleri tanır ve onları ister." bu sabah bu cümle aklıma gelince sadece köyümden gelen ürünlerle bir kahvaltı hazırladım. sahanda yumurta ve süzme yoğurt. çocukluğumda tereyağı her zaman biraz yakılırdı ve yumurtalar öyle kırılırdı. tereyağının yanıklığı hoş bir lezzet katardı. sarısı kayısı kıvamına gelince de ocak kapatılırdı. kahvaltıda yoğurt da vazgeçilmezdi. süzme yoğurdu hafif sulandırıp ezersiniz, eşsiz bir kıvama gelir, tandır ekmeğini banarsınız ve yutarsınız. keşke tandır ekmeği de olsaydı. basitliğin mutluluk verdiği zamanlardı. şimdi ne basitlik var ne de mutluluk. eğer zihnimin karmaşıklığı ve ruhumun yorgunluğu yüz ifademe yansısaydı bugünkü yediğim yumurtanın görünümü gibi olurdu.

görsel

edit: tekrar okudum da böyle teşbih olmaz olsun. silmeyeceğim, bir ibretlik vesikasi olarak kalsın bu entry :)
  • ekmeğin başını koparıp sarısını patlatmasının heyecan yarattığı, her evde yapılabilir, anneye ihtiyaç duymayan yemek türü.
  • profesyoneller soyle pisirirmis:

1) yumurtayi oda sicakligina getir.
    2) bir kaba kir ve icine kabuk girmedigine emin ol.
    3) tavaya azicik yag koy ve orta ateste isit.
    4) yumurtayi <usulca> tavaya aktar.
    5) 2-3 saniye kadar bekle ve tavayi biraz sogumasi icin islak bir bezin uzerine koy.
    6) dusuk ateste pisirmeye devam et. yaklasik 5 dakika sonra, eger parmaginla dokundugunda görsel
    sarisi iliksa yumurta hazir demektir.

not: ilk olarak bir sure beyazini pisirip sonradan uzerine sarisini koyanlar da var.
  • uzun uğraşlar sonucunda yapımında nirvanaya ulaştığım yemek. artık benim için kendim hazırladığım her kahvaltı büyük bir keyif.
    olm ayrıca biz tavuğa neden tapmıyoruz ya? sırf biz bahşettiği yumurta için bile hindistan'daki inek muamelesi görmesi lazım bu mükemmel hayvanın.
  • gece açlığı bastırmada üzerine tanımadığım über lezzet. bir de uyuyan ev ahalisi kokuya kalkıp sizin yumurtanıza ortak çıkabilir aman dikkat soğutmadan ekmek bandıra bandıra yenilmeli.
  • aileden uzakta gecirdigim su son on yildir bir muhendislik yaklasimiyla optimize etmeye calistigim super yiyecek. nedir optimizasyonumuz? maksimum lezzet, sagliga minimum zarar, minimum maliyet. peki.

tercihen teflon olan tavamizi* aliyoruz. istege bagli olarak eser miktarda (iki cay kasigi kadar) zeytinyagi (veya ne varsa o yagi) tavaya dokuyoruz. marketin peynir reyonunun indirimli kismindan mumkun mertebe cok aldigimiz kasar peynirimizden iki steve vai parmagi (isaret ve orta) buyuklugunde bir parca kesiyoruz. bunu kucuk bir tabagin uzerine rendeliyoruz - normal pintiliktekiler rendenin kalin tarafiyla rendelerken, ileri derece pintiler rendenin en ince tarafini kullanabilirler. "peki neden tabaga rendeledik?" tavanin uzerine rendeleseydik mutlaka ocagin uzerine, saga sola, yerlere de bir miktar rendelemis olacaktik. tabaga rendeleyerek hem bundan yirttik, hem de elle ayari vermek suretiyle kasari tavaya en optimal bicimde dagitabiliriz simdi. madem oyle, tavanin tabanini kaplayacak sekilde rendelenmis kasarimizi dagitiyoruz. ocagin altini dusuk-orta bir ayarda aciyoruz (mesela 6 uzerinden 2,5). peynirler tam erimeye baslarken dolaptan cikardigimiz uc adet yumurtayi tavanin uzerinde hayali olarak olusturdugumuz bir baris isaretinin* kollarinin orta noktalarina gelecek sekilde kiriyoruz. oh be! tavanin kapagi varsa kapatiyoruz (burada yine bir cifte anlam oldu, v.c. andrews romani gibi mubarek). kapagi yoksa, tavanin boyundan buyuk bir duz tabak ile tavayi kapatabiliriz. tavanin icini gorebiliyorsak pisip pismedigini surekli kontrol ediyoruz, yoksa arada bir kapagi azicik acip bakiyoruz. yumurtalar tam olmaktayken altini kapatiyoruz. birkac dakika da oyle bekliyoruz. sonra kapagi aciyoruz ve uzerine biraz tuz, biraz karabiber ekiyoruz. sonra yemek icin ya az once kullandigimiz tabaga atiyoruz yumurtalari, ya da teflon tavadan yiyebilmek icin tahta catalimiz var demektir. teflona zarar vermiyoruz. peyniri maksimum verimde kullaniyoruz. en az yagli sekilde, en yapismadan, en lezzetli yumurtayi en az enerjiyle pisiriyoruz.

bu yumurta tarifi kayitlara izmirian usta'nin sahanda optimal yumurta tarifi olarak gecsin lutfen. nesilden nesile, kitadan kitaya anlatilsin. budur vasiyetim. afiyet olsun.
  • turgut uyar yılgın'ın bir yerinde şöyle diyor ya;

"senin bir yönün var orada durur yaşarım
    bir de acun var ben içindeyim
    ben içindeyim tüm itlikler sahanda yumurtalar onun içinde"

işte; dünyadan bahsediyorsan sahanda yumurtayı es geçemezsin. o asla sadece karın doyurmak için değildir.
  • her daim öğrencinin kurtarıcısı. fiyat performans oranında üstüne tanımam.
  • üzerine ketçap sıkılmasını iyi bir marifetmiş gibi öneren miğdesizleri görmemizi sağlayan sucuklusu makbul bir kahvaltı opsiyonu.

eminim sahanda yumurtanın üzerine ketçap sıkan domates pıtırcığı insanlar pilavın, dönerin ve birçok şeyin de üzerine ketçap sıkarak güzelim lezzetleri bok ediyordur.
hesabın var mı? giriş yap