*

şükela:  tümü | bugün
 • gazeteci yazar murat bardakçı'nın son padişah sultan vahidettin'in hayatını anlattığı araştırma kitabının adı.
 • son osmanlı padişahı sultan vahidettin'e torunlarının hitap ediş şekli.
 • (bkz: koyunbaba)
 • murat bardakçı'nın , inkılap yayınlarından tekrar basılan sultan vahdettin kitabı.

  “… elbet birgün hak kuvvete üstün gelecek ve necîb milletimiz hakikatleri öğrenecektir…”

  "torunları, sultan vahdettin’e $ahbaba derlerdi. $ahbaba, yukarıdaki satırları ölümünden birkaç gün önce yazmıştı…. son padi$ahın tarihteki rolü yıllarca tartı$ıldı ama, o hiç katılmadı bu tartı$maya…

  murat bardakçı’nın titiz bir ara$tırmayla topladığı ve bugüne kadar hiçbir yerde yayımlanmamı$ belgelere dayanarak kaleme aldığı $ahbaba sadece sultan vahdettin’in değil, ailesinin ve yakın çevresinin de hikâyesi…
  hükümdarın kızı sabiha sultan’ın ifadesiyle, “masalı andıran bir hayat ya$ayıp ba$döndürücü ini$-çıkı$lar ve ta$kın fırtınalar atlattıktan sonra pek de kolay olmayan bir $ekilde ayakta kalabilen insanların” öyküsü…"

  http://www.inkilap.com/
 • kitap sağ gösterip sol vurmaktadır. vakt-i zamanında piyasaya çıktığında aslında vahdettin'in vatan haini olmadığı (aksini iddia etmiyorum yanlış anlaşılmasın, bu konuda bir yargıya varmak beni aşar) ve mustafa kemal'i ne olursa olsun sürgün günlerinde bile savunduğu söylense de, devrik padişahın özel mektuplarından bazı mustafa kemal ile ilgili bazı kısımları çıkarılmış, bu çıkarılan kısımların ise atatürk'e hakaret sayılabileceği için çıkartıldığı belirtilmiştir. yani olay tanıtıldığı gibi vahdettin'in günün birinde torunlarına mustafa kemal lehine zılgıt çekmesinden ibaret değildir, savunduğundan çok daha fazla çamura batırmaya çalışmıştır kendileri.
 • osmanoğulları'nın son hükümdârı 6. mehmed vahideddin'in hayatı, hatıraları ve özel mektupları"

  kitapta yazar murat bardakçı kendi yorumundan ziyâde çeşitli kitaplardan yaptığı alıntıları kullanmış, özellikle de sultan vahdeddin ve kızı sabiha sultan arasındaki yazışmalardan, günümüze ulaşa(bile)n mektuplardan yararlanmış ve onlardan yola çıkarak yaptığı tesbitleri de ara ara paylaşmış.

  kitap bir kesimin beklediği gibi sultan'ı göklere çıkarmıyor ya da diğer kesimin beklediği gibi vatan haini de ilân etmiyor; son padişahın insâni yönlerini ve güçlü ve de kararlı bir tutum sergileyememesini fırsat bilen kişilerce* düşürüldüğü durumları o devri görüp yaşamış kişilerin hatıratlarından alıntılarla aktarıyor.

  kitapta birçok ilginç satır, birçok dikkat çekici ayrıntı var. örneğin: son halife(!?) abdülmecid'in ünvan hırsı ama o ünvana fazla sahip kalamayışı; mustafa kemal atatürk'ün sabiha sultan'ı isteyişi fakat bu evliliğin gerçekleşememesi (ki, o satırları okurken gerçekleşseydi ne olurdu? olaylar nasıl gelişir ve değişirdi? soruları ister istemez akla geliyor tabii.), ingilizlerin ikili siyaseti ve bu siyasetin baskısıyla çıkartılan fetvalar, tezgâhlanan oyunlar vs. vs...

  ~~
  "sultan ve damat ferid, müttefiklerle dürüst bir işbirliği çerçevesinde türkiye'nin çıkarlarını korumanın peşindeydiler. şanssızlıkları, müttefiklerin dürüst olmamasıydı."
  sir henry luke
  -----
  "biz her şey olabiliriz. cahil, tecrübesiz, hatalı bir siyasete kapılmış olabilir ve zararlar da verebiliriz ama osmanoğlu olarak nasıl vatan haini olabiliriz?"
  sultan vahdeddin
  ~~

  birçok kaynağı işaret ettiği ve alıntı yaptığı için aslında arşivlik bir kitap. ama yazar kitapta kullandığı birçok belgeye sansür uygulamış, yasalara aykırı olabileceği gerekçesiyle birçok cümleyi çıkarmış satırlardan. bu da okuyucunun kafasında daha fazla soru işaretleri oluşmasına neden oluyor.
 • programına mail atanlara bulaşamayacakları bir seviyede bulunduğunu söylediği murat bardakçı kitabı(ymış).kendisi öyle diyor programda.

  tarihin arka odası programı 10.02.2013 01:16 - 01:19 zaman aralığı...
 • ebat, sayfa sayısı ve ağırlık bakımından tuğla kitaplardandır.

  ebat: 16x24 cm
  sayfa sayısı: 680 sayfa
  ağırlık: yaklaşık 1.200 gram

  önceki gün takas nedeniyle gönderdim oradan biliyorum.*
 • türkiye'de yeni osmanlıcılık modasının artmasında büyük etkisi olan kitaplardan biri.

  ayrıca osmanoğlu ailesini yakından tanımaya da olanak sağlar.
 • murat bardakcanin osmanli hanedanliginin son yillarini anlatan, okurken insanin icini burkan kitabidir. vahidettin'in bir botun rihtimana binerek italyanin san remo kentine sürgüne gittigi, kendisinin hic de iddia edildigi gibi hain olmadigi, kendisini kendi ifadesi ile "bütün musibetleri üzerine cektigi ve paratoner görevi gördügü" diye tanimladigi o yillari anlatan kitap. mustafa kemal pasa'nin saraya damat olma ihtimali de anlatilir kitap'da. bir roman gibi okunaklidir ayrica. cok uzun süre önce okumustum bu kitabi ve hüzünlenerek bitirmistim. cünkü kitabin son sayfalarina dogru ilerledikce, sadece kitabin son noktasina degil, ayni zamanda 539 yillik bir tarihin son anlarina yaklastiginizi fark ediyorsunuz.