• yaklaşık 3 aydır her sabah kız arkadaşımla birlikte sahibinden.com a girip kadıköy taraflarında kiralık ev bakıyoruz. bu süreç içerisinde "uygun fiyat" olarak gördüğümüz çoğu ilanda belli başlı saçma durumlara denk geldik. dolandırıcılık şüphesi yaşadık ancak hiçbir şekilde emin olamadık.

ilk olarak moda caddesinde her şeyiyle sıfır bir ev bulduk. 1200tl kira ve sahibinden. bu lokasyonda o kiraya ev bulmak neredeyse imkansız. üstelik sahibinden de olunca direkt atlıyorsun ilana. neyse aradık adamı dedi ki sadece çarşamba günü akşam 7'den sonra görebilirsiniz. 7'ye kadar randevu var. düşündük kapora versek mi acaba randevuyu en başa aldırtalım, kaçırmayalım bu evi. ama hem kuşku hem de paraya sıkışık olma durumu sebebiyle böyle bir şey yapmadık. eminim ki, o kişiye kapora yatıran çok insan olmuştur.

kadıköy'ü çok iyi bildiğim için adresi de hemen çıkarttım ve gidip eve hiç değilse dışarıdan bakayım dedim. o sokakta hiç boş ev yoktu. ilk başta dolandırıcı olarak düşünmedim tabi. daha sonra tekrardan 1200 tl'ye bir ilana denk geldik. boğa'dan metrobüse inen yolun oralarda eşyalı 2+1 sahibinden 1200tl. yine deli gibi bir fırsat. neyse, aradım ilanı söylediği şey şu: "çarşamba 7'den sonra". gerisi aynı muhabbet.

sonra 1400tl'ye eşyalı on numara bir ev buldum. kadın tayinim çıktı 30unda geleceğim evi verip gideceğim dedi. arayan çok kişi var kapora verenlere öncelik vereceğim muhabbeti yaptı. evi o kadar beğendim ki kapora yatıracaktım ancak darbe muhabbeti, maaşı geç almam falan filan derken kapora yatıramadım. ay sonu yaklaştığındaysa kadının telefonuna günlerce ulaşılamadı. muhtemelen birilerini dolandırdı.

geçenlerde yine halitağa caddesinde 1400tl'ye sahibinden eşyalı kiralık daire buldum. eşyalı dediysem klima falan var evde. neyse gittim adrese güzellik salonu var. girdik sorduk nedir ne değildir diye, burada kiralık ev falan yok bina komple apart dedi. adam sözde izmir'de yaşıyor ve yine 1 günlüğüne istanbula gelip evi verip gidecek. randevu saati falan filan aynı mevzular. sevgilime dedim ki, ben bu evin banyosunu daha önce başka ilanda gördüm. o klozeti nerede görsem tanırım dedim güldük ettik ama üstünde durmadık pek. adam sürekli randevu gününü erteleyip kapora isteyince dolandırıcı şüphesiyle vazgeçtik. sonra da ilan kalktı.

bugün yine bir ilan geldi. kadıköy belediyesi karşısı 1100tl sahibinden. 10 gün önce ilan verilen evde gördüğüm ve daha önce gördüğümü iddia ettiğim banyo ile aynı. klozete bakın unutmazsınız zaten*. yine çok uygun, yine ileri bir tarihe gün verip randevu muhabbetiyle milletten kapora toplayacaklar. ve yine çarşamba günü.

aramadım, adrese gitmedim ama artık adım gibi eminim ki bu ilan dolandırıcı ilanı. twitter'da bu durumu yazınca bu şekilde dolandırılan birçok insan da görmüş oldum. sözlüğe de arkadaşım aracılığıyla yazıyorum ki daha çok insana ulaşsın ve dolandırıcılara karşı bilinç oluştursun. şuana kadar dolandırılmamış olmam şansa dayalı resmen. bundan sonra bu tarz ilanları sürekli şikayet edeceğim artık.

ilan: https://www.sahibinden.com/…1-daire-330220711/detay

ss: http://prntscr.com/c6d72r

edit: 1.başlıkta sitenin dolandırıcılığı gibi bir anlaşılma söz konusu olabiliyor. onun için özür dilerim. site içerisindeki kullanıcıların yaptığı dolandırıcılıktan bahsetmek istedim.
    2. gelen mesajlarda sürekli görmediğin eve kapora verirsen dolandırılmayı hak ediyorsun gibi mesajlar gelmiş. öncelikle bütün evlere gidip dışarıdan da olsa baktım. mesajda belirttim zaten. sadece 1 tanesine kapora yatırmayı düşündüm ancak şöyle bir durum var. bir an önce eve çıkmanız lazım, her gün halkalıdan kadıköye işe gidiyorsunuz her gün ve bir türlü uygun ev bulamıyorsunuz. ucuz olsa lağım çukuru, güzel olsa çok pahalı. 3 ay boyunca hiçbir şey bulamamışsınız sonunda bir fırsatınız oluyor. içerisinde bulunduğunuz psikolojiyi hesaba katın bir zahmet. istanbul şartlarında her gün yol çilesi vs. derken o eve çıkma şansınız sadece kaporoysa bir nevi risk alabiliyorsunuz o psikolojide ki hem kuşkudan hem de içinde bulunduğumuz durumdan böyle bir şey yapmamışız ona rağmen çomarlık gibi saçma sapan hakaretler gelmiş.
    benim amacım bir dolandırıcılık tekniğine karşı farkındalık edindikten sonra daha fazla insanın bu konuda uyanmasını sağlamaktı. ancak sosyal medya gerçekten ilginç bir yer. çoğu insan oturduğu yerden hakediyorsunuz şeklinde gider yapmış. anlamak güç gerçekten.
    3. kadıköyde 900tl'ye kalanı bizzat biliyorum.* o çok absürd olsa da arada bir güzel fırsatlar yakalanabiliyor. şahsen ben de acıbadem caddesinde 1100tl'ye çok güzel bir ev yakalamıştım yaz başında ama başkası önceden kapora yatırıp tuttu maalesef.
  • işte bunlar 1100 tl'ye kadıköy'de kiralık daire olabileceğine inananları kandırmaya çalışanlardır.
  • benzer yöntemi otomobilde de çok uyguladılar. araba yarı fiyatına ilana koyulur, çok ama çok acil satılıktır. lokasyon da ığdır falan, öyle önüne gelenin atlayıp gidebileceği yer değil.

adamlar şüpheleniyor ama ah o açgözlülük yok mu aç gözlülük, ilan resmen ben dolandırıcı ilanıyım diye bağırıyor, ama kendini akıllı zanneden salaklar resmen kanmak istiyorlar. arıyorlar adamı, 300-500 dişe dokunmayacak bi kapora veriyorlar sonra adamı tekrar aradıklarında tıssss... dolandırıcı bunun gibi 3-5 salaktan (normalde dolandırılan insana salak demem ama aç gözlü insana zerre kadar acımam) bir şey toparlayıp sırra kadem basıyor. maliyet yok, ortada gerçek bir arabanın olmasına bile gerek yok. 3-5 resim koy ilan ver, arayana iban numarası ver, bu kadar..

başlığı açan mağdur adayımız ucuz atlatmış ama akıllı davrandığından değil sadece şansı yaver gitmiş. yahu sene olmuş 2016, millet elinden gelse kendi anasını dolandıracak, neymiş? çok avantajlıymış. yarı fiyata avantaj olmaz kardeşim, olsa olsa keriz.avi olur. dolandırıcılar da sizin gibilerden çok ekmek yer.
  • aslında önemli bir olay da, benim kafama şu cümle takıldı ;..dolandırıcılık olduğu aklıma gelmedi.' ..

benimse her olayda aklıma dolandiricilik,cakallik,avantacilik vs. geliyor. biri adres sormak için yanıma yaklaşsa bile aklıma direk memlekete gidicem yol parası hikayesi geliyor.

hem beni bu korkunc güvensizlige hem de cevremdeki ve bu arkadaşları bu naiflige alıştıran sistem ne olabilir amk?

harbi anlamıyorum. metro turizm de bi kızin başına olmayacak işler geldi ama yine de insanlar gidip onunla seyahat ediyor. sahibinden com da yapilan bu dolandırıcılık işi defalarca yazıldı. gormedigi bir eve kapora verip defalarca dolandirildi insanlar bu ve bunun gibi onlarca şey sayabilirim..

ben de mi bi arıza var 1200 liraya moda da ev deyince direk hasikter cekiyorum amk. ben mi kötü ve güvensizim siz mi çok iyi ve naifsiniz anlamadım ki?
  • ilandaki telefon numarası gugıllandığı takdirde o numaraya ait fakat farklı isimlerce verilmiş değişik illerdeki ev, araba vs ilanlarının arama sonuçlarında kabak gibi ortaya döküleceği dolandırıcılık.

ilanların ortak özelliği ise sülün osman'ın şu sözlerini hatırlatmasıdır: #18359311
  • görülmeyen eve neden kapora yatırıldığını ya da yatırma düşüncesine girildiğini anlayamadığım dolandırıcılık.

önce mal görülür sonra protokol ile kapora yatırılır, verilir vs ne ise yapılır.

norveç'te falan yaşadığını düşünüyor bazı suserler herhalde.
  • sahibinden.com çalışanlarının dikkatini çekmek için yazıyorum. benim de sıkça karşılaştığım durum emlakçıların bir evin ilanında başka bir evin fotoğraflarını kullanmaları. bu düpedüz sahtekarlık. başka bir insanın evinin ( bazen eşyalı bir ev olabiliyor üstelik) fotoğraflarını, diğer bir evin ilanında kullanılmaması gerekir. buna yönelik bir tedbir düşünülmeli. temsili fotoğraf diye bir şey de kabul edilir değil. ilanını verdiğin şey her neyse onun fotoğrafını koyuyorsan koy. yoksa fotoğrafsız ilan ver.
  • "evi sadece görebilmek için kapora mı olur?" sorusunu sorduran dolandırıcılık.

kapora nedir?

bir malı veya hizmeti almak için öncelik sahibi olmak demektir. bakın dikkat çekiyorum, "görmek" için değil, "almak" için. ve kapora denen şey herkesten alınmaz. birisi kapora vermişse o mal veya hizmet o kapora verenle bir aksilik olmadığı sürece satış/kiralama konusunda anlaşılmış demektir. başka potansiyel müşteriden kapora istendiği anda bu dolandırıcılık demektir.

tekrar özetlemekte fayda var:

1. bir evi görmek için emlakçı veya ev sahibinden randevu almanız yeterlidir. bu randevu ücretlendirilemez.

2. evi beğendiniz, tapu belgelerini gördükten sonra, ev sahibinin gerçekten evin gerçek sahibi (veya vekaletname ile satış yetkili birisi) olduğu ispatlıysa evi rezerve etmek için kapora ödeyebilirsiniz.

3. kapora ödeyeceğiniz kişiyi önceden görün, kimliğine bakın. banka havalesi yoluyla ödeme yapın. hesap sahibi ile ödemeyi sizden isteyen kişinin aynı olduğunu teyid edin. "benim amcaoğlu var, onun hesabına yollayın" diye bir istek kabul etmeyin.
  • cok var boyle.

mesela su hesabin sahibi

ankara'da anittepe, bahcelievler, anittepe, kizilay vb. semtleri isareteyip sanki bu semterde 3+1, 4+1 ev satiyormus gibi pursaklardaki dairelerini satmaya calisiyorlar. 50 kere sikayet ettik bu yaniltici sahte ilanlari ama sahibinden'e para oduyorlar heralde onlarin da isine geldigi icin ses etmiyorlar.

en dogrusu sahibinden'i ticaret bakanligina sikayet etmek. bunlara canak tutan direk sahibinden.com cunku
hesabın var mı? giriş yap