şükela:  tümü | bugün
  • "garaj arabası, sadece hafta sonları gezmek için kullanıldı"

kilometreye bakıyorsun 160.000. cuma akşamdan çıkıp pazartesi sabaha kadar tam gaz dünya turu yapıyor herhalde pezevenk.
  • kopyala yapistir ilanlar neticesinde kliselesmis orneklerdir, cogu arac ilanlarinda gorulebilir, sunlari da aralarina ekleyebiliriz:

* bilenler bilir
    * mesajlari cevaplamiyorum, ciddi alicilar arasin
    * full arti fulllll (daha cok l harfi = daha cok donanim galiba)

bir de soyle bir klise daha var, diyelim ki arabaniz var ve bu aralar satmayi dusunmuyorsunuz, ama ederinin uzerinde para verseler de yok demeyeceksiniz. girin sahibinden.com'a, sizin arabanin muadillerinin ne kadar ettigine bakin, ortalama fiyatin uzerine koyun bir kac bin lira daha, ilani oyle verin. hah tamaam, simdi geldik en onemli kisma. sizden sonra sizin gibi dusunen birileri daha gelsin ve fiyatlara baksin, o da koysun birkac bin lira daha uzerine, bu boyle devam etsin. iste size bir sahibinden.com klisesi.
  • izmir'de kiralık ev bakarken bulduğum bir ilanda verilmiş

"hem otogara, hem havaalanına yakın"

bilmeyenler için otogar bornova'da, havaalanı gaziemir'de.
  • araba:

+araçta 3 parça lokal boya vardır.

+bizim hanım kullandı.

+sıfır diye satsam yeridir.

+tek bir sigara bile içilmemiştir.

+istediğiniz servise gösterebilirsiniz.

+ilk gelen alır.

+kapalı garaj arabasıdır, sadece haftasonları kullanıldı.

+tüm bakımları yetkili serviste yapılmıştır. benzini koy git.

+lastikler 3 ay önce yenilendi, haziran sonuna kadar muayenesi tamam.

yukarıda yazılanları kopyala-yapıştır yaparak siz de ortalama bir araba ilanı verebilirsiniz. lokal boya kısmını aldığınıza emin olun yalnız, o olmadan onay almıyor.

bir de ps3 ve diğer konsol oyunları ilanlarında "kutu ve kitapçık mevcuttur, toplamda 4 saat bile oynanmadı" önşartı vardır, arayınız.
  • genellikle otomobil ilanlarında daha net bir şekilde gözlemlenebilecek ifadeler bütünü..

" alana şimdiden hayırlı olsun "

bu tabirin kullanımı, işi biraz oldu-bitti şekline getiriyor gibi. alana, niçin aldığı zaman hayırlı olmasın da, şimdi olsun ki ?

" çizikten dolayı keyfe keder boyattım "

evet, hiç kimsenin keyfinin kahyası değiliz ama en azından çizikten demeyin. ya da en azından çizikten dolayı boyalıysa bunu belgeleyin; çizik parçaların resimlerini çekin, bir kenarda dursun. alıcıya, "bu resimlerdeki çiziklerden dolayı boyattım" diye gösterin.

" x görünümlü y "

aynı markanın farklı modelleri arasındaki "görünümlü" de bir sıkıntı yok, yani en azından fabrikasyon ya da fabrikasyonumsu parçalar kullanılıyor bu değişimlerde ama bazı ilanlardaki "subaru görünümlü mazda, mazda görünümlü iveco, iveco görünümlü peugeot" gibi ifadeler komik duruyor. bir mazda, nasıl subaru gibi görünebilir ki ? kaldı ki mazda ise bırakın mazda gibi görünsün.

bazı ifadeler de, emir kipi kullanarak ikna etmeye çalışır, malum..

" bakmadan geçme "

niçin ?

"üzülürsün"

hımm..

"pişman olursun"

gerçekten mi ?

"bak son kez söylüyorum"

yok artık..

..

bazı ilanlarda da otomobil kişileştirilir. dikkat edin, "kişiselleştirilir" değil, kişileştirilir diyorum.
    açıklama genelde şu şekilde olur,

"sahibim az yaktığım, çok kaçtığım için çok mutlu ama onun da askere gitmesi/ evlenmesi gerek. o yüzden beni satıyor. ona bu telefondan ulaşabilirsiniz."

sekreterlik bile yapıyor. süper.

buna mukabil, arabalarına tuhaf lakaplar takanlar olur;

"kara panter gidiyor, sarı fırtınamı satıyorum, mor menekşem şöyle, yolların kralı böyle.."

..
  • "aracı alan marşa basıp gidecek"

vay be... çekici getirmeye gerek yok o zaman?
  • araba aradığım dönemde gördüğüm; belki klişe değil ama kimi zaman bir bir fiat 126 bis sahibinin kızgınlığını gösteren ilandır.

"ciddi olanlar arasın; cep telefonu, laptop ile takas teklif etmeyiniz!!!"
  • araba:

-fazla söze gerek yok.

-pazarlık payı yoktur. daha ucuzunu isteyen gitsin şahin alsın
  • bir kaç yüksek hacim motorlu amerikan'da (bkz: ford mustang) gördüğüm ibarelerdir bunlar:

"lütfen ne kadar yakıyor, vergisi nedir gibi saçma sapan sorular sormayın. .....aslan besleyen, yemini düşünmez....."
  • -hafif bir sürtmeden dolayı pert kaydı vardır kesinlikle ciddi bir şey değildir.