şükela:  tümü | bugün
 • geçenlerde başıma gelen hadise, arkadaşımın da başına geldiği için yazmak istedim. sahibinden.com'un suçu değil, oradan ilanı görüp dadanan dolandırıcıların suçudur. macbook pro mu yeniledim ve elimdekini de satmak için ilana koydum.
  aradan belli bir zaman sonra sözde adana'da çalışan amerikan askeri bir zat benimle whatsapptan irtibata geçti. kendisinin görevde olduğunu kızının acil laptopa ihtiyacı olduğunu, kızının nijerya'da okuduğunu ve benim bilgisayarı kargoyla nijerya'ya göndermem halinde alıcı olduğunu belirtti. ben de benim için sorun olmadığını kargo ücretini karşılaması halinde gönderebileceğimi, sahibinden.com un güvenli alışveriş için farklı teferruatları olduğunu paranın yatırıldığını gördükten sonra gönderebileceğimi söyledim. sözde asker dedi ki kendi bankası bu güvenliği sağlayacağını ve kargo ücretini de karşılayacağını bildirdi. bende nasıl olsa ertesi gün olay netleşir. ona göre de bankası nasıl bir yol izleyecek öğreniriz dedim. çok da umursamadım açıkcası.

  ertesi gün bu bana bank of americadan mail gönderdi. mailde bilgisayarı kargoya verip gönderilen barkodu mail atmam durumunda istediğim ücretin hesabıma aktarılacağı yazıyordu. hemen bi one minute dedim ve askerliğini adana'da yapmış bir arkadaşımı aradım. "saçmalama olum, senin istediğin fiyata adam incirlikte vergisiz sıfır alabiliyor, ayrıca da kargo bedava!" dedi. hemen çakozladım davayı. sonra bi kargo şirketiyle görüştüm bir fiyat çıkardılar inanamazsın, neredeyse toplam maliyet sıfırından daha pahalı. eleman da bir yandan naptin diye soruyor.
  soldier of fortuneye dedim ki "hacı kargo 1000 tl istiyor, ben vazgeçtim." eleman yine "sorun yok gönderirim. yeter ki kızımın laptop ihtiyacı karşılansın." dedi ve en son dayanamayıp "hacım sen manyak mısın, beni mi deniyon, git o kadar parayı kızına gönder, sıfır alsın, yada üste bir arkadaşından rica et sıfırını vergisiz al, beleş kargoyla gönder. eğer dolandırıcıysan, ki öylesin, sana macbook falan yok!" dedim ve engelledim.
  sonra laptopu az olsun, güvenilir olsun diyerek arkadaşa okuttum. dün de başka bir arkadaş mac satıyormuş, sordu sen verdin mi laptopu nijerya'ya diye, ona da dadanmış deyyuslar. bende sakın satıp aptallık yapma dedim. sonra bi baktım elemanın biri youtube 'a bu konu hakkında video bile koymuş. bknz

  bu da böyle günahkar, ilginç bir anımdır. dikkat ediniz...
 • böyle tutmaz bu başlık. sahibinden.com rezaleti diye açacaksın bak o zaman tadından yenmez.
 • bugün de benimle irtibata geçen dolandırıcıdır, allahtan ekşiye yazdım da sağolsun mesajla uyardılar.
 • patronumun macbook air’ine talip olmuş bir nijeryalı. kendisi zekî adamdır yememiş tabi ama dikkatli olmakta fayda var. ürünün fotoğraflarını felan istiyor sonra talibim alayım diyor bir de ürün fiyatı + 250? yazmış keko bizim patrona. o da tabi nope thanks demiş ellaam.
 • dün sahibinden nokta kom sitesine ilan verdim bu sabah ayrı ayrı 2 nijeryalı whatsapp dan teklif verdi, 700 liraya sattığım fotoğraf makinesi için 700 dolar teklif etti, amazondan alsa 195 dolara satan var, birinci askeri üste çalıştığını ve kendisine almak istediğini söyledi, ikincisi de kuzenine göndermek istediğini, oldukça da kibar konuşuyorlar, dikkatli olun dostlar...
 • aynısı dün itibarı ile başıma geldi. adının john rael olduğunu belirttikten sonra, adana incirlik üssünde asker olduğunu, sahibinden de sattığım ürünü almak ve nijeryadaki amcasına hediye etmek istediğini söledi. kargo parasını da ayrıca karşılayacağını belirtti. neyse ertesi gün bank of america'dan bi mail geldi. ürünü yollayıp faturasını in resmini mail adresine geri atarsam paranın hesabıma geçeceği yazıyordu. ya dedim aslan bu iş böle olmaz. kendin geliyosan gel yüz yüze bu işi hallederiz . bi arkadaşla konuştum onun da abisine aynı numarayı çekmişler. ayık olun, uyanık olun.
 • geçen ay bana da uğramış dolandırıcılardır. swift yap para elime geçsin, parayı çektikten sonra ürünü göndereyim dedim ve kendisinden çıt çıkmadı.
 • 1999'da yenice hotmail hesabımı açtığımda kendileri ilk mail atan kişiler olmuştu. ama sıkıntı gelmez bunlardan komodo ejderi gibi tekniklerini geliştiremiyorlar.
 • nigerian scam hala mı var !!

  az gelişmiş şerefsizler.

  ilaveten : (bkz: nijerya'dan gelen e-mail)