şükela:  tümü | bugün
171 entry daha
  • türkiye'de araba fiyatlarının bu kadar yükselmesindeki bir başka etken de bu sitedir. buradaki sırtlanlar fiyatları öyle şişirdiler ki ortaya bu fiyatlar çıktı. devletin bu konuya acilen el atması gerektiğini düşünüyorum. çünkü bu bir devlet için de olumsuz bir şeydir. düşünün bir ülkenin standart bir vatandaşı için bırakın audi, bmw ya da mercedes'i orta sınıf bir araba bile hayal oldu artık. asgarî ücretle ya da biraz üstüyle geçinen adamın araba sahibi olması mümkün değil. bu bir devletin itibarını da zedeler. tabi ki bu yükü sadece sahibinden.com'a atamayiz ama standart bir aracın da normalinden en az 20-30 bin lira fazlaya satılması gibi bir gerçek var. aynı zamanda konut fiyatları da yine bu site vasıtası ile büyük bir artış yaşamıştır. buna gelip salak salak "fiyatı çoksa alma kardeşim." demenin gereği yok.

bu tarz sitelerin kapatılması ya da devletçe denetim altına alınması gerekmektedir. arabam.com ya da diğer araç satış siteleri de buna dahil.

edit: söylediğim açıktı aslında yukarıda da yazdım. bu sadece sahibinden adlı siteye yüklenecek bir durum değil. elbette ötv ve sıfır araçların piyasadaki azlığı da
    bunu tetikledi ancak bunun üzerine birde sahibinden sırtlanları eklendi şişen piyasayı iyice şişirdiler. devlet ötv indirimi yapsa ya da komple kaldırsa ben de isterim elbette ama bu ne kadar gerçekçi bir istek olur bilemiyorum. ayrıca sahibinden sırtlanlarının sözlükte de ne kadar etkin olduğunu bu vesileyle görmüş olduk.
  • 2 yıl önce sahibindende 40.000 tl olan araç şuan 75.000 tl. bunun sebebi sahibinden değil. bunun sebebi şuan ülkede sıfır araç yok. alacak sıfır araç olmadığı için 2.el piyasası bu kadar abartıya gitti.
  • kısmen katılıyorum.kapatmak doğru değil ama bazı şeylerin fiyatlandırmasına veya satışına müdahale edilebilir. bu sitede sahte ilan da çok sırf fiyat şişirmek için.yakaladıkları an ilanı kaldırıyorlar ama bu ne kadar başarılı bilemiyorum.

bu siteye sadece araba üzerinden yükleniliyor ama bu sitede ev,arsa,bina,yat,eşya vs vs vs bi sürü şey var.bir çok sektör bu sitedeki sallamasyon fiyatlar yüzünden piyasa şişiyor.

buna nasıl engel olurlar diye biraz düşündüm şöyle bir şey aklıma geldi;siteye her ne satmak istiyorsan o fiyattan %10’unu site alacak yani zaten pay alıyor ama burada bir nevi galerici görevi görecek.diyelim ki adam ilanı vardı sonra vazgeçti %5 gibi yine yüksek komisyonu alacak ki ciddi olanlar ilan versin. peki ilanı verdikten sonra fiyat değişikliği nasıl olacak? 1 yada 2 kere fiyat değişme hakkı olacak bu durumun sınırsız olmaması gerekiyor.

böyle bir taktik uygularlarsa belki işleri biraz düşer ama kesinlikle duyulan güven artar.

bunu bi sahibinden yetkilisi okuyorsa beni işe alsınlar. lol
  • kapatılması değil de devlet kontrolünde revize edilmes gerekmektedir. daha önce de yazmıştım, fikrimin fevkalade olduğunu düşündüğümden tekrar yazıyorum *
    örnek veriyorum sizin 2010 model clio aracınız varsa bunun özelliklerini girdiğinizde size 35-50 bin lira arasında fiyat yazma hakkı çıkmalı. manuel vitesler, hasar kayıtlılar, değişen parçası olanlar alt limite yakın yazsınlar, otomatik olanlar, hasarsız veya az kilometreli olanlar üst limite yakın yazsın. ama öyle olmuyor, insanların zorunlu ihtiyacı sayılabilecek olan araç fiyatları rastgele belirleniyor. örnek olarak şu an sahibindende 2010 model 160 tane clio var ve en ucuzu 39 bin lira iken en pahalısı 83 bin lira. aynı model, aynı marka olan bir araçta 45 bin lira fiyat farkı var.
    bakın bu akıl işi değil, bu saçmalık. kimse gelip sıfır araç fiyatları yükseliyor ikinci el araçlar da ondan yükseliyor demesin. bunun onunla alakası yok, o apayrı bir konu, bu konu bizim türk milletinin malının çok kıymetli olması. bütün dünyada eskiyen araçlar ucuzlarken bizde pahalılaşıyor, dünyada sadece bizim ülkede 20 yaşında aracı masraf edip boyarsan fiyatı düşüyor.
  • ısrarla anlamıyorsunuz arkadaşlar. devletin serbest piyasaya müdahalesi sadece sandığınız gibi fiyat kontrolüyle kalmaz, hayatınızın her yerine girerler, anlamazsınız.

piyasadaki abartı fiyatların en büyük sorumlusu devlet zaten, aracın bedelinden fazla vergi alıyor. çözüme çok yanlış yerden yaklaşıyorsunuz, sıfır araba fiyatları bu kadar artmasa ikinci elde de kimse öyle fiyatlar çekemez. ülkede doğru düzgün bir ekonomi yönetimi olsa, paramız bu kadar değersiz olmasa zaten bunları yaşamayacağız. böyle bir iktidar altında en son ihtiyacımız olan şey bir de sitelerin kapatılması, devletin olaya müdahale etmesi. o yola girersek birkaç ay içinde kendimizi akp’li tanıdığı olmayanın site bile açamadığı, devletin ikinci elden bile komisyon aldığı bir noktada buluruz.
  • adamın bir tanesi 8 bin tl’lik motora 11 bin yazmış, bir de altına not düşmüş*lan ibne asıl ölücü sensin. ekonomik olarak ölüyüz zaten, ölüden göt bekleyen morg avcıları sizi.
  • önce ekonominin düzelmesi sonra sıfır araba fiyatlarının düşmesi gerekiyor.
  • sahibinden in arabamcom gibi araç alımına başlaması gerekiyor. arabamcom un trinksat özelliği sayesinde olması gereken fiyatları görüyoruz. 2 ay önce de 50 bin eden arabam yine 50 bin ediyor. 2003 model bir araba için yüksek bir fiyat evet ancak arkadaşlar belirtmiş sıfır araç yok ve bu sıkıntı ikinci elde fiyat artışına sebep oldu. benim gibi aracı olan bir başkası sahibinden e 70 bin liraya koyunca ilana herkes o 70 de benimki 75 eder deyip fiyat yükseltiyor. sürü psikolojisi ve kıskançlık bugünkü fiyatların %90 sebebi.
  • clio'ya 35-50 gibi rakam çıkacak...

çok güzel fikir aferin ! devalüasyon olunca da fiyatların düzeltilmesi kaç gün alır acaba? devlet bunu kaç gün içinde yapar hiç düşündün mü?

bak bu fikir oldukça kötü ama yine de cevap vermek istedim. peki ben clio için üst limit 50.000 seçtim. geri kalan rakamı da telefon açtığında söylerim artık ya da açıklama kısmına yazarım. ama illaki 50.000'e satmam aracın piyasa değeri 50 bin üstü ise....

ha bu arada %10 komisyon kısmını da sana kitlemeyi düşünüyorum sade vatandaş olarak, haberin olsun!

türk milletinin en büyük problemi herşeyi sil baştan yapmaya çalışması. bunun sebebi analitik zekadan yoksun olması. analiz yeteneği olmaması.

bakın! önce kitap okuyun. kendinizi küçük birer einstein olarak görüyor olabilirsiniz. bu durumda einstein'ın yazdığı kitabı bir okuyup anlamayı deneyin olur mu?

ekonomi ile ilgili de mesela milletlerin zenginliğini okuyun önce. (bkz: adam smith)

önce biraz okuyun sonra fikir beyan edin.
  • sorunun çözümü sahibinden.com'un kapatılması değil.

senede üç olan vergisiz araba alım satım hakkının, senelik bir arabaya düşürülmesi gerekiyor.

açıkçası bende yararlandım bu kanuni açıktan zamanında. araba alıp bir ay sonra üstüne iyi kar payı koyarak sitede satışa çıkarıyordum. ve emin olun ki hepsinde alıcı buldum.

senede üç kere araba alıp satsam en az 15 bin kar etsem, aylık 1200 lira filan yapıyor sanırım yaklaşık kar. elime mi yapışır? hem yeni arabaları tecrübe etmekten de keyif alıyorum.

işte benim gibi düşünen çok ama çok fazla kişi olduğu için türkiye ikinci el araba fiyatları çok yükseldi.

ama bu işi yapanlar ahlaksızlık yapmıyor. kanunun ve serbest piyasanın kurallarına göre tamamen yasal bir işlem yapıyor.

fakat devlet derse ki senede en fazla 1 araba alıp satabilirsin diye, işte o zaman piyasa fiyatları da düşer.
505 entry daha