• ne kadar çözümden uzak, linç anlayışına sahip bir başlık. otomobil arzı daraldı ve buna mukabil fiyatlar yükseliyor. onu yasakla bunu engelle dolaysıyla herşey yoluna girmeyecek işler daha da b.ka saracak.
  • ısrarla anlamıyorsunuz arkadaşlar. devletin serbest piyasaya müdahalesi sadece sandığınız gibi fiyat kontrolüyle kalmaz, hayatınızın her yerine girerler, anlamazsınız.

piyasadaki abartı fiyatların en büyük sorumlusu devlet zaten, aracın bedelinden fazla vergi alıyor. çözüme çok yanlış yerden yaklaşıyorsunuz, sıfır araba fiyatları bu kadar artmasa ikinci elde de kimse öyle fiyatlar çekemez. ülkede doğru düzgün bir ekonomi yönetimi olsa, paramız bu kadar değersiz olmasa zaten bunları yaşamayacağız. böyle bir iktidar altında en son ihtiyacımız olan şey bir de sitelerin kapatılması, devletin olaya müdahale etmesi. o yola girersek birkaç ay içinde kendimizi akp’li tanıdığı olmayanın site bile açamadığı, devletin ikinci elden bile komisyon aldığı bir noktada buluruz.
  • araba sahipleri kendini cumhurbaşkanı zanneder oldu. bir ayar şart ikinci el piyasasına.
  • internet çağından taş devrine dönme isteği.

araç alımlarında 6 ay boyunca satılamayacak şekilde düzenlemeyi yap bakalım sahibinden de fiyatlar uçuyor mu düşüyor mu ?

sıfır ve dolu 440k olan bir mercedes bayide yok. galericiler hepsini almışlar. fiyat ? 555k.

ver bu adama 6 ay satamama, bak bakalım alıyor mu?

he galerici bu işten para mı kazanıyor ? peki.

düzenleme şöyle olur:

hiçbir galerici sıfır araç alamaz,
    hiçbir galerici aldığı aracı 1-3 aydan önce satamaz.

sıfır araç alam vatandaşlar 2 yıl satamazlar
    ikinci el araç alan vatandaşlar 1 yıl satamazlar

satmak isteyen vatandaşlar vergi mergi hikaye satamazlar. sonra vergiyi alacak kişiye yıkarlar.

daha da düzenlenebilir. yap kardeşim bunu göreyim sonra tekelciliği.

devlet tekelciliğe kesinlikle karşıdır. galericiler vs tekelcilik yapmakta.
  • önce ekonominin düzelmesi sonra sıfır araba fiyatlarının düşmesi gerekiyor.
  • sahibinden in arabamcom gibi araç alımına başlaması gerekiyor. arabamcom un trinksat özelliği sayesinde olması gereken fiyatları görüyoruz. 2 ay önce de 50 bin eden arabam yine 50 bin ediyor. 2003 model bir araba için yüksek bir fiyat evet ancak arkadaşlar belirtmiş sıfır araç yok ve bu sıkıntı ikinci elde fiyat artışına sebep oldu. benim gibi aracı olan bir başkası sahibinden e 70 bin liraya koyunca ilana herkes o 70 de benimki 75 eder deyip fiyat yükseltiyor. sürü psikolojisi ve kıskançlık bugünkü fiyatların %90 sebebi.
  • clio'ya 35-50 gibi rakam çıkacak...

çok güzel fikir aferin ! devalüasyon olunca da fiyatların düzeltilmesi kaç gün alır acaba? devlet bunu kaç gün içinde yapar hiç düşündün mü?

bak bu fikir oldukça kötü ama yine de cevap vermek istedim. peki ben clio için üst limit 50.000 seçtim. geri kalan rakamı da telefon açtığında söylerim artık ya da açıklama kısmına yazarım. ama illaki 50.000'e satmam aracın piyasa değeri 50 bin üstü ise....

ha bu arada %10 komisyon kısmını da sana kitlemeyi düşünüyorum sade vatandaş olarak, haberin olsun!

türk milletinin en büyük problemi herşeyi sil baştan yapmaya çalışması. bunun sebebi analitik zekadan yoksun olması. analiz yeteneği olmaması.

bakın! önce kitap okuyun. kendinizi küçük birer einstein olarak görüyor olabilirsiniz. bu durumda einstein'ın yazdığı kitabı bir okuyup anlamayı deneyin olur mu?

ekonomi ile ilgili de mesela milletlerin zenginliğini okuyun önce. (bkz: adam smith)

önce biraz okuyun sonra fikir beyan edin.
  • tl’nin değerinin her geçen gün pul gibi eridiğini göremeyen ekşicilerin çemkirdiği site.
  • japonic'in kapatalım yerine ilan vermek ücretli olsun diye öneride bulunduğu gereklilik
  • senede 1 defa araba alıp satmaya izin verilirse araç fiyatları düşer demiş biri...

hadi sarı sitede herkes al satçı... aracını 3'e alıyor, aynı yıl 5'e satıyor. hop, zorunlu olarak artık al sat yapamazsın dediler. bu sefer ne olacak, 2. elde bulunan araç sayısı azalacak. ikinci ele konulan araç, piyasada araç olmadığı için anında satılacak. elemanın teki clio dizeli 100.000'e koyacak diyelim mesela... telefonu susmayacak, koyduğu fiyatı değiştirip 120.000'den satacak 2 gün sonra.

alıcı şöyle bir manzara ile karşı karşıya gelecek. sıfır fiyat clio 200.000, parayı trink verse 3 ay sonra alabilecek. ya da ikinci el sitesine girecek ama araç sayısı çok az olduğu için fiyatı, al sat döneminden daha pahalı...

ulan çok anlatıldı burada ama bizim millet ekonomiyi ahaber'den mi takip ediyor yoksa hakikaten gerizekalı mı anlamak zor.

senin istediğin fiyata, gönlüne göre araç alabilmen için 6 yaşındaki çocuktan başlamak kaydıyla eğitim, öğretim sisteminin mükemmel olması, insanların liyakatla bir yerlere gelmesi, güvenliğin ve bunun temelinde yer alan adaletin sağlanması gereklidir. bu şartlar olmazsa, venezuela'daki gibi yerin altından petrol de fışkırsa alabileceğin tek şey "özellikle bu zeka seviyesi ile" sarıların süleyman'a uzatılan asadır.
hesabın var mı? giriş yap