şükela:  tümü | bugün
  • sinan akyüz'ün son romanı. 1900'lü yıllarda çanakkale'de yaşananları birkaç yönüyle anlatan bu kitabı,18 mart'a denk getirmem de ayrıca ironik oldu. teşekkürler, bulunduğum yere aniden çıkıp gelerek, kitabı satın almamı sağlayan meçhul kitapçı.

edit: bu derece iç kıyıcı olduğunu bilseydim okumazdım, bir kitapta hiçbir karakterin mi yüzü gülmez arkadaş. ı-ııhhh olmamış.
  • "abla."
    "efendim."
    "biliyor musun?"
    "neyi?"
    "senin kaderin benimkini de yazmış…"
  • dün başladım bugün bitirdim.tabii beni çeken bigada geçmesi romanın.
    yazarın çoğu kitabı gerçek hikayelerden sanırım çok merak ettim kimmiş bu aile...

--- spoiler ---

adam o sözü vermese kesinlikle vermezdi kızlarını zaten şimdi bile bizim tarafta doğulu ya da arap bu kadar uzak kültürden birine kızlarını veremez babalar.
    --- spoiler --
  • karakterlerin yüzünün hiç gülmediği kitap.
    tarih romanlarını çok sevdiğim için aldım. fakat olayları çok sığ anlatması, bununla birlikte dilinin de sığ olması nedeniyle okurken hiç zevk almadım. üstüne bir de içim karardı.
  • feminist bir bakış açısıyla başlar gibi yapıp sonunda "fahişeler kötüdür, temiz ev kızları kadın anamdır" sığlığında biten roman. ayrıca bu kadın analar eziktir. kimi kocasının peşinden gidip çölde yaşar kimisi de kocasından dayak yer durur. okumak için harcadığım zamana acıdım resmen.
  • 534 sayfa olmasına rağmen insanı yormayan bir kitaptır; çünkü evin yabancı hizmetçisi de ordu komutanı da arap’ı da aralarında bir fark yokmuşçasına dümdüz aynı dili konuşur. --- spoiler --- sinan bey sonlara geldikçe sıkılıp bir çırpıda kısmen mutlu sonla bitirmiş kitabını. arada kaynamış çok fazla şey var.

çakır ağa ve fatma yıllar içinde ne gibi şeyler yaşadılar ?gülfem ve cemal birbirlerini nasıl buldu da evlendi? eleni hamileydi en son. dilber’in başına neler geldi ? aradan 10 sene geçti ve şahika 10 sene sonra ne durumdaydı? yüzü güldü mü ?
    --- spoiler ---

ve kitabın adı şahika&feraye ve macit olabilirmiş.