şükela:  tümü | bugün
  • artık hayata geçirilmesi gereken ütopik yasak.

yıllar sonra doğup büyüdüğüm izmir'e geldim, kordon'daki bok kokusu bile gitmiş ama değişmeyen tek şey izmir'in simge yerlerinden biri olan kordon'daki ayçiçeği çekirdekleri (veya çekirdek, çiğdem ne derseniz) yığını.

olmuyor, millet anlamıyor. ciddi ciddi türkiye'nin her tarafında sahile 50m mesafede çekirdek ve cips tüketmeye 400-500 lira ceza, hatta teşvik edici olsun diye polise haber verene de 200 lira ödül falan verilmeli. bu kadar güzel yerlerin böyle de anası sikilmez ki. otel dışı herhangi bir plaja gitsen görüntü yine aynı, ne sikim var bu denizi gören bu olayı yapar anlamış değilim.

ben topluyorum diyenler olacak, tamam topluyorsun da başkaları toplamıyor, eğitilmiyorlar ne yapalım? gitmiyorlar da izmir'den veya herhangi bir yerde sürekli bu tipler var. şehriniz ve çevre için bir fedakarlık yapın da çekirdek çitlemeyiverin sahilde çok birşey mi istiyorum amk?

şimdi burada romantik "yeee bi çekirdeğimiz var" tribindeki kekolar damlamasın kalbinizi kırarım. yallah menemen'e, hilal'e. adam gibi çiminizde oturun için biranızı sonra toplayın gidin. çekirdek, cips gibi sik sok meretlerle ortalığı daha çok leşleştirmeyin.

acilen kampanya falan başlamalı, sonra da sik sok "ver elini fal bakayım" diyen genetik çöpler de bu çekirdekler gibi denize 50m yaklaştırılmamalı. 3 yanı çekirdeklerle çevrili olan ülkenin, 3 yanı denizle çevrilmelidir tekrardan.
  • yasakçı zihniyet değil bu malların eğitilemediği realitesini gören zihniyettir. sahilini bok götürmesine izin verecek kadar barbar olmayan zihniyettir.

eklemeyi unuttum bostanlı sahil de aynı durumda. "yasağa karşıyız yeaaaa" diyen mallar da realiteyi göremediklerinden olanlardan sorumludur.
  • sahilde değil, halka açık her yerde yasaklanmalıdır.

arabasında çekirdek yenmesine kesinlikle izin vermeyen bir tanıdığım vardı. sonuna kadar da haklıydı. sonra o temizliyor çünkü milletin ağzından çıkmış çekirdek kabuklarını.
  • eskiden bekçi kavramı vardı. rahmetli kemal sunal'ın da repliğinde geçtiği gibi: 'bekçi emniyet teşkilatının azı dişidir' derdi. (bkz: bekçiler kralı)

bu tip ufak düzensizliklere müdahale edecek birim üretmek şart. polise hafif kalır, zabıta yetersiz. ayrıca para cezası kapsamında bir caydırıcı etken yeterli olur. sonuçta bunu doğru düzgün tüketen vatandaşlar da var.

kısmen katıldığım önermedir.
  • istanbul'da da olması gereken yasak. sahilde bir yürüyüş yapayım dersiniz her taraf çekirdek çöpü. bankların önü çekirdek çöpü dolu. kendi kendine hemen çürüyüp yok olan bir şey de değil bu. ufak bir poşete ya da kese kağıdına o çöpleri atarak çekirdek çitlemek çok zor bir şey olmasa gerek ama insanımız sahilde seğirtirken yerlere döke saça yemeyi pek bir seviyor. çöpçü temizler canım nolacak kafası, ama temizlenmiyor işte. temizlense de o zamana kadar etraf çöp dolu.
  • bölgesini orklardan korumaya çalışan vatandaşın haklı isteği.
  • bugünden itibaren sözlüğe girdiğim her gün uplayacağım hede.
  • aslında olması gereken bir poşet alıp onun içine atmaktır, yani az buçukk saygısı olan insan bunu yapar ama dibine kadar bencil bir toplum olduğumuz için izmarit, kabuk vs yere atılır. bence direkt yere çöp atmak yasaklansın, çok daha olumlu bir gelişme olur.