şükela:  tümü | bugün soru sor
 • haruki murakami nin yazdığı olağanüstüsü bir cinayet kurgusu olan roman. kitap polisiye bir tür olarak gözükse de aslında psikolojik unsurların vurgulandığı ve okuru içine alan kurgusu ile de sürüklemesi ile şiddette tavsiye edilir.
 • umibe no kafuka'nın türkçe çevirisi olduğu gibi, aynı zamanda bir ekşi sözlük yazarıdır* sahilde kafka.
 • ***spoiler alert***

  bol miktarda metafor içerdiğini düşündüğüm roman. sonu hiçbir yere baglanmiyor ne oldu ne bitti belli değil garip huylu karakterler içeriyor. beni o kadar sıktı ki 8 ayda bitirebildim, sanırım bir daha roman okumayacagim.
 • elimde bulunan japonca, sıfır, sert kapak versiyonunu (2 cilt toplam) satmayı düşündüğümdür.
 • şimdi okuyor olduğum murakami romanı. murakami hakkında en çok hikayelerin sonu belirsizlik ile bitmesi şikayetleri gözüme çarpan eleştiriler. bu mesele hakkında bir iki açıklama yapma ihtiyacı duydum.

  yazarın romanlarındaki hikayeler aslında birbiri ile bağlantılı. tıpkı tek bir romanda birden fazla hikaye arasında kurduğu bağlantılar gibi kitaplarının arasında da buna benzer bağlantılar kuruyor. gerçekten zekice. yani hikâyelerin belirsizlik ile bitmesi normal.

  aşağıda şimdiye kadar bulabildiğim parçaları yazdım. başka bulursam editlerim yine.

  --- spoiler ---
  haşlanmış harikalar diyarı ve dünyanın sonu romanında geçen gölge konusu sahilde kafka romanında da işleniyor. keza 1q84'de geçen kediler şehrine sahilde kafka içeriğinde de atıflar yapılıyor.
  --- spoiler ---

  edit: kurulan bağlantılar da gelişigüzel tek yönlü bağlantılar değil, üç yönlü. bağlantı bir önceki hikâyenin sonrası olabilir, öncesi de olabilir, yada o an okuduğunuz hikaye ile parelel de gidebilir. siz nereden görmek isterseniz hikaye öyle sekillerinir. bu sebepten hikâyelere yanliş kitaptan başlangıç yapabilme ihtimaliniz yok .
  zekice demiş miydim?

  edit2: bu bahsettiğim bağlantıları şu an için 3 roman için kullanıyordum.
  (bkz: sahilde kafka)
  (bkz: haşlanmış harikalar diyarı ve dünyanın sonu)
  (bkz: 1q84)

  edit: burada mevzu bahis kitaplar üzerinde yaptığım kritikler mevcut. orta şiddette spoiler içerir.
 • yorumlaması zor bir haruki murakaminin fantastik romanı. iyi bir roman mı? evet öyle. peki roman ne hakkında? anlatması zor.

  küçük bir alıntı;
  --- spoiler ---

  hoşino, apartman dairesindeki telefon rehberinden otomobil kiralama şirketlerini araştırıp uygun birini seçerek telefon etti.
  "normal bir sedana ihtiyacım var. iki üç günlüğüne kiralamak istiyorum. pek fazla büyük olmasın. dikkat çekici türden bir şey olmasını da istemiyorum."
  "sayın müşterimiz" dedi telefonun diğer ucundaki adam, "biz mazda modelleriyle çalışan bir şirketiz. yanlış anlamayın, ama dikkat çekici sedan diye bir şey yoktur. içiniz rahat olsun."

  --- spoiler ---
 • metaforların çokca kullanıldığı murakami kitabı. fantastik olmuş, zaman zaman sardı zaman zaman sıktı ama sonuçta tavsiye ederim. sadeliği övmesi hoşuma gitti.