şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'nin bir numaralı pipo üreticisi. istanbul merkezlidir. ülke içine yaptığı satış ihracatının yanında devede kulak kalır. bir rivayete göre 400 modeli vardır. kalite standartlarını yıldızlarla belirler.

  kuyruklu yıldız: büyük modellerde bulunur. 1. kalite anlamındadır.

  üç yıldız: büyük modellerde bulunur. 2. kalite anlamındadır

  sarı yıldız: orta boylarda 1. kalite anlamındadır.

  kırmızı yıldız: orta boylarda 2. kaliteyi belirtir.

  beyaz yıldız: küçük modellerde 1. kaliteyi simgeler. küçük modeller diğerlerine oranla daha az masraflı olduğu için 2. kalitesi üretilmez.

  yeşil yıldız: neden üretilir bilmem. dandiktir. içlmez vitrine hiç koyulmaz.

  piponun yanısıra tüm pipo aksesuarlarını da üretir bu işletme.
 • abuk sabuk hediyelikler ve pipsan marka dandik pipolar sayılmazsa türkiye'de ciddi biçimde ahşap pipo üreten tek markadır. fabrika satış mağzası tahtakalede ppt'nin karşısındadır. çok fazla model ve kalite seçeneğine karşılık genelde biraz pahalıdır. kuyruklu yıldız modelleri gereksiz irilikte ve fiyatta olmalarına rağmen görüntüleri ve kaliteleri tartışılmayacak kadar güzeldir. pipoyla beraber balsa ve aktif karbon filtre pipo kaşığı koltuk ve çantaları da üretirler. yeni başlıyorsanız pipo içimi bakımı ve temizliğini anlatan küçük bir broşürde hediye ederler.

  şahin marka pipoları en uygun otogarlardan yada karaköy yeraltı çarşısından alabilirsiniz. çok sürümü olmayan bir mal olduğundan satıcı elden çıkarmak için toplu alımlarda müthiş indirimler yapar.

  yıllar önce bayanlar da pipo içsin diye uzun saplı pipolar üretmişlerdir lotr furyasından sonra bazı uyanıklar bunları gandalf piposu diye satmaktadırlar.
 • kesinlikle çok iyi hizmet veren ve size her konuda yardımcı olan,ögrenci oldugunuzu sölerseniz fiyatlarında da indirim yapabilen bir pipo satis magazasi.muhteşem bir dükkan beklemeyin.bir hanin 2. katında çok küçük sade bir dukkan.ama içersi pipo kaynıyo.insan seçemiyor.tabi ki makbul olanı kullanılmış bir pipo bulmak.ama sıfır alınacaksa şahin pipo bu konuda çok iyi.
  adresinide yazim tahtakale cad. aktar han no:13 eminönü - tam olarak tahtakale caddesinde ki iş bankası şubesinin tam karşısı.çok rahat bulursunuz.
 • sitesinden gördüğümüz kadarıyla; bizim gandalf piposu* diye bildiğimiz pipolar meğer bayan piposuymuş..* bi de bi tane ahşapından alayım diyodum..
 • eminönünde, nimet abla gişesinin olduğu sokağa girdiğinizde sola bakıp kafanızı kaldırdığınızda kocaman tabelasını görebileceğiniz, envayi çeşit pipo bulabileceğniz pipocu.
 • her sorunuza yirmidört saat geçmeden cevap veren, cevabın sonunda mutlaka kahve içmeye beklediğini ekleyen türkiyenin en iyi pipo üreticisi
 • gerçekten başarılı bir firma. ihracat yapma şansları olmasa tabi ülkede ayakta kalmaları zor. bu yılbaşında bir adet hediye olarak geldi, içimi güzel bakımı kolay. kendim lorenzetti bruyere kullanıyordum, arkadaşı türk olunca pek bir alındı ama şu an harika ikililer. yabancı bir çok pipo üreticisinden kaliteli oldukları kesin.
 • şahin pipo ürettiği pipoları ebat ve ağaç kalitesi olarak ikiye ayırır, sınıflandırmasını da bunlara göre yapar, ki aslında bunlar da kendi içinde karışık olarak gelebilir. piponun ağızlık kısmına vurulan yıldızlar (sırasıyla; beyaz, kırmızı, sarı, kuyruklu yıldız) ve şekiller (ş harfi --genelde super üç yıldız için kullanılır-- ve şahin kafası) kaliteden ziyade piponun büyüklüğünü ifade etmektedir. ağaç kalitesini ise sap kısmına vurulan damgadan anlayabilirsiniz. bunlarda en alt sınıf istanbul'dur, sonra extra gelir, bunu 3 yıldız, 4 yıldız ve 5 yıldız takip eder. 5 yıldız vurulan pipoların bazılarında "super star" yazısı da olur. erciyes serisinde de 5 yıldız ve erciyes yazar. kapadokya, silver club ve professional serilerinde ise yıldız yoktur, serinin adı vardır.

  fiyatı ise ağacın sapına değil, ağızlıklara vurulan damga belirler.

  lakin bu kadar ayrıntı da işe yaramayabilir zira dediğim gibi kendi içlerinde karışık olarak da gelebilir. misal ağızlığında beyaz ve kırmızı yıldız olan bir piponun ağacında istanbul veya extra yazarken, ağızlığında sarı yıldız damgası olan bir piponun ağacında 5 yıldız ve super star yazısını görebilirsiniz. bu genellikle şu anlama gelir, çok üst kalite ağaçtan orta büyüklükte bir pipo. ağızlığında yine sarı yıldız damgası olan başka bir piponun ağacında ise 3 yıldız damgası varsa, bunun anlamı orta büyüklükte ve orta kalitede bir pipo demektir. satılırken her ikisi de aynı fiyata satılır. e o zaman sınıflandırma ne ayak diye düşünebilirsiniz, boş yere düşünmeyin, ağaç kaliteli olabilir ama işçilikte sıçılmış olduğu için sarı yıldız grubuna alınmıştır. işçilikte sıçma = pipo haznesinin ya da hava deliğinin yamuk açılmış olması (ya da her ikisi birden) ağızlığın yamuk olması, ağaçta putty olması (bkz: putty/@kahvedelisi) vs vs aynı şekilde, ağızlık kısmındaki kuyruklu yıldız işaretine bakıp en üst sınıf pipoyu alıyorum diye düşünebilirsiniz ama ağaç sapında 3 yıldız basılı olabilir.

  örneğin her ikisi de sarı yıldız olan 2 pipo, birisinin ağacı extra, diğerinin super star 5 yıldız. yani birisinin ağaç kalitesi en kötünün bir üstü, diğerinin ise en iyi ama ikisi de aynı fiyata satılıyor

  --> http://img96.imageshack.us/img96/347/2304buyuk.jpg
  --> http://img714.imageshack.us/…714/2530/2309buyuk.jpg

  pipoların şekil ve ebatlarının bunda etkili olduğunu düşenecekler olacaktır, aynı model, aynı ebat, her ikisinin de ağacı super star 5 yıldız ama birisinin ağızlığında super üç yıldız logosu olan ş harfi, diğerinde ise kuyruklu yıldız simgesi bulunmakta ve birisi 100 lira iken diğeri 75-80 lira --> http://img195.imageshack.us/img195/5922/sahino.jpg

  tüm bunlardan çıkaracağımız sonuç, böyle bir sınıflandırma ancak türk üretiminden çıkar. bu nedenle şahin pipo'dan pipo alırken üstünde altında yazanlara bakmaktan ziyade el ve gözünüze güvenip ağacın damarlarını ve işçiliği dikkate alınız. neye bakmanız gerektiğinden bihaber iseniz seçimi şahin pipo çalışanlarına bırakmamanızda fayda var.
 • tahtakale'de satış merkezinde ki fiyatları, piyasada ürün verdiği perakendicilererden daha pahalı olan pipo üreticisi.
  demek ki neymiş;
  (bkz: taş yerinde ağırdır)

  ayrıca ankara'da izmir caddesinde ki amerikan pazarında alt katta merdiven altında bir pipocu vardır. az çeşit olmasına rağmen pipoları ucuzudur. daha çok çeşit istiyorsanız yine amerikan pazarında üst katta merdivenlerin karşısında ki pipocuda 3-5 lira fazla ödeyerek şahin piponun en küçüğünden en büyüğüne kadar bir çok modelini bulabilirsiniz.
 • türkiyede bu kadar az pipo içicisi varken nasıl böyle devasal bir ürün yelpazesine sahip olduğunu anlamadığım firma.

  sanırım inanılmaz bir ihracat yapıyorlar yoksa türkiyede yaşamaları mucize.