şükela:  tümü | bugün
 • cümle içinde farklı anlamda da kullanılabilir:
  -gördünmü?demin o araba virajı nasıl döndü,sahin olsaydı nasıl olurdu acaba?
  -sahin ucar abi o yolda
 • ursula k le guin'in the left hand of darkness eserindeki kara cahiller tarikatından olmayı isteyen tarih felsefesi alanında tek ve biricik olduğunu söyleyen, fikirleri ve saptamaları ile size başka bir dünyanın kapılarını açabilen, en azından bakış açınızı derinleştiren bir filozof. atatürk kitaplığında periyodik olarak söyleşiler yapar, takip edilesidir.
 • tarih felsefesi üzerine yazılar yazan tarihçi. özellikle tarih felsefesi üzerine yazılar eserini tarih ile ilgilenen herkesin okuması gerekir diye düşünüyorum.
  nedenini pek anlayamadım ama türkiye'de akademik çeverelerde pek tutulmaz.
 • hazretin şöyle bir de sitesi var http://www.sahinucar.com.tr/
 • türkiye'nin sayılı tarih felsefecilerinden olmasının yanı sıra şair ve müzisyendir. şeyda mahlası ile divan şiiri üslubunda şiirler yazmıştır ve türk edebiyatında divan sahibi son şairdir.

  tarih felsefesi açısından mülk ve hilafet, tarih felsefesi sohbetleri, tarih felsefesi yazıları, araplar'ın anadolu seferleri, insanın yeryüzü macerası, varlığın anlamı isimli kitapları mevcuttur.
 • "dedim al gönlü yahut ver, ne haldir bu dedi yoh yoh
  sana lufteylemek olmaz nasîbin bu melâl olmuş"
 • türkiye'de tarih felsefesi ile ilgilenen yegane kişi olduğunu söylese bile doğan özlem ve rahmetli durmuş hocaoğlu da bu dalda eserler yazmıştır. (bkz: durmuş hocaoğlu)(bkz: doğan özlem)

  süheyl ünver ile yakın münasebette bulunma fırsatı edinmiş, sivas'ın gürün kazasında doğmuş bir kumuk türk'üdür. kitaplarından fazla yazmaktan hoşlanmadığını anlayabilirsiniz. çünkü bir kısım kitabı yazma eser değil, konuşmalarının transkripsiyonudur. değişik bir adamdır. müzikle arası iyidir. klasik eserlere dair oldukça derin bilgisi vardır. kutsal metinler üzerine müthiş bir hafızası vardır. konuşmalarında incil, tevrat ve kuran'dan satırları hem orijinal dilinden hem de türkçe'den söyler.

  medyada tutulmaması gayet normaldir. çünkü sözünü budaktan sakınmaz. beğenmediği soruyu cevaplamaz hatta kızar. eğer konuştuğu dallarda eğer bilgi sahibi değilseniz, ne kadar da kendini beğenmiş adam dersiniz ve ekabir teşhisi koyarsınız. fakat konu ile haşır neşir iseniz söylediklerinin tesiri o zaman ortaya çıkar.

  etrafında her zaman bir iki akademisyen görürsünüz. genelde istanbul avrupa yakasında dinlenir. zaman zaman fatih atpazarında rastlanılır.(bkz: atpazarı)

  tarih hakkında konuşan ama işin felsefesi ve yorumlamasını menkıbelere bırakan necip milletimizin, şahin uçar ve bu konuda kafa yoran diğer isimlere daha çok değer vereceğini "gelecekte bir zaman diliminde" ümit ediyorum.
 • facebookta o hadd ü hududuna payan olamayan kibriyle tozu dumana katıp ayar üstüne ayar veren kişi.
 • kafayı tolstoy ile bozmuş, yarım saatlik konuşmasını bir tolstoyu, bir şahsını övmek ve tarihi, tarihçileri, türk dilini, çevirmenleri, cemil meriç'i ve daha birçok şeyi ve kişiyi yermekle geçirmiş, sanırım kibir hastalığına tutulmuş bir profesör.
 • bir kaç konferansına katılmış biri olarak, bilgi ve birikimini başarılı bir şekilde aktarabilen önemli şahsiyetlerden biridir, diyebilirim.
  hakkında yapılan kibirli eleştirilerini cehaletle söylenmiş sözler olarak ele almak gerek. nihayetinde dünyanın bir çok üniversitesinde tarih felsefesiyle ilgili sunumlar yapmış, yılın fikir adamı ödülü almış, 6 dil bilen, dekanlık ve rektör yardımcılığı yapmış bir bilim ve sanat adamıdır.
  dostoyevski'nin 'büyük engizisyoncu' eserini türkçeye çevirmiş, şeyda divanı isimli divan yazmış, hat ve tezyinat sergisi açmış bir insanın gördüğü eksiklikleri dile getirmesi hasta olduğunu değil işini yapmaya çalıştığını gösterir.
  'hayatına dünyaları sığdırmış bir insanı yarım saatte analiz etmek de ancak basit insanların işidir' demekten başka bir şey gelmiyor elden.