• ursula k le guin'in the left hand of darkness eserindeki kara cahiller tarikatından olmayı isteyen tarih felsefesi alanında tek ve biricik olduğunu söyleyen, fikirleri ve saptamaları ile size başka bir dünyanın kapılarını açabilen, en azından bakış açınızı derinleştiren bir filozof. atatürk kitaplığında periyodik olarak söyleşiler yapar, takip edilesidir.
  • hazretin şöyle bir de sitesi var http://www.sahinucar.com.tr/
  • tarih felsefesi üzerine yazılar yazan tarihçi. özellikle tarih felsefesi üzerine yazılar eserini tarih ile ilgilenen herkesin okuması gerekir diye düşünüyorum.
    nedenini pek anlayamadım ama türkiye'de akademik çeverelerde pek tutulmaz.
  • bir kaç konferansına katılmış biri olarak, bilgi ve birikimini başarılı bir şekilde aktarabilen önemli şahsiyetlerden biridir, diyebilirim.
    hakkında yapılan kibirli eleştirilerini cehaletle söylenmiş sözler olarak ele almak gerek. nihayetinde dünyanın bir çok üniversitesinde tarih felsefesiyle ilgili sunumlar yapmış, yılın fikir adamı ödülü almış, 6 dil bilen, dekanlık ve rektör yardımcılığı yapmış bir bilim ve sanat adamıdır.
    dostoyevski'nin 'büyük engizisyoncu' eserini türkçeye çevirmiş, şeyda divanı isimli divan yazmış, hat ve tezyinat sergisi açmış bir insanın gördüğü eksiklikleri dile getirmesi hasta olduğunu değil işini yapmaya çalıştığını gösterir.
    'hayatına dünyaları sığdırmış bir insanı yarım saatte analiz etmek de ancak basit insanların işidir' demekten başka bir şey gelmiyor elden.
  • kafayı tolstoy ile bozmuş, yarım saatlik konuşmasını bir tolstoyu, bir şahsını övmek ve tarihi, tarihçileri, türk dilini, çevirmenleri, cemil meriç'i ve daha birçok şeyi ve kişiyi yermekle geçirmiş, sanırım kibir hastalığına tutulmuş bir profesör.
  • hoca buyuk bir adamdir. kendisinin bir esini belki oxford, harvard gibi bir yerde bulabilirsiniz ama cok da zor bulursunuz. vakti zamaninda imkanlar el verseydi de, kendisine teklif edildigi gibi, annemarie schimmel ile harvard'da doktora yapmis olsaydi dunyanin en onemli islam tarihi uzmani olurdu, hic suphem yok. ama maalesef kendisi hic munbit olmayan bir cografyada, hicbir gelenegi olmayan tarih felsefesi gibi, dunyada sadece creme de la creme filozoflarin ugrastigi bir alanda, turkce yazmaya calistigi icin turkiye'de ve dunyada hakettigi yeri alamamistir. hee, bu onemli midir? bence hic degildir, hocanin degil dunyanin kaybidir.
  • savaş ve barış romanına gereksiz anlamlar yükleyerek tırlatmış felsefecidir.
  • tolstoycular tarikatının türkiye'deki zakirbaşı, melamî meşrep bir tarih feylosofudur. osmanlı'daki "devlet-i ebed-müddet" telakkisinin "mülk'ü putlaştırmak" olduğu fikrini işler.
  • cümle içinde farklı anlamda da kullanılabilir:
    -gördünmü?demin o araba virajı nasıl döndü,sahin olsaydı nasıl olurdu acaba?
    -sahin ucar abi o yolda
  • facebook kullandığım dönemlerde bilgi ve birikimi ile beni etkilemiş hiç tanimasam bile yakın arkadaşlar listemin en başina aldigim mümtaz bir şahsiyet.

o dönem paylaşımlarinin altına kendimi tutamayıp "şeyh uçmaz şahin uçar" gibi kendimce mottolar yazardım. allah sağlıkli ömürler versin.
hesabın var mı? giriş yap